ԱՄՆ Իրանի հետ կոնլֆիկտ չի ուզում. Թրամփ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն ուզում է խուսափել Իրանի հետ կոնֆլիկտից: Այդ մասին Թրամփը հայտարարել է Բահրեյնի ժառանգորդ արքայազնի հետ հանդիպմանը: Միևնույն ժամանակ, Թրամփը հայտնել է, որ ամենայն հավանականության Թեհրանը կրում է Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա հարձակման պատասխանատվությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
"Մենք դա այս պահին դիտարկում ենք",- նշել է Թրամփը՝ պատասխանելով հարցին՝ համարում է արդյոք ԱՄՆ Իրանին մեղավոր հարձակումների համար: "Հենց իմանանք, տեղյակ կպահենք: Միացյալ Նահանգները ոչ մեկի հետ պատերազմ չի ուզում: Մենք ունենք աշխարհի լավագույն զենքը, վերջին շրջանում ծախսել ենք 1,5 տրլն դոլար, մենք ունենք լավագույն տեխնիկան, հրթիռները... Մենք ոչ մեկի հետ պատերազմ չենք ուզում, չնայած՝ բոլորից լավ ենք պատրաստված",- նշել է Թրամփը:
Հարցին, թե ինչ ռազմական տարբերակներ են դիտարկվում, Թրամփը պատասխանել է, որ դրանք շատ են, սակայն իրենք այդ ուղղությամբ չեն նայում: Ըստ Միացյալ Նահագների առաջնորդի, իրենք ներկայումս փորձում են ճշտել՝ ում կողմից է կատարվել Սաուդյան Արաբիայի նկատմամբ հարձակումը, որից հետո հետագան պարզ կլինի:

Трамп хочет избежать конфликта с Ираном
Соединенные Штаты Америки хотят избежать конфликта с Ираном, но считают, что Тегеран, вероятно, несет ответственность за атаки на нефтяные объекты в Саудовской Аравии. Об этом заявил в понедельник журналистам президент США Дональд Трамп на встрече с наследным принцем Бахрейна Сальманом бен Хамадом бен Исой Аль Халифой, передает ТАСС.
"Мы рассматриваем это в данный момент, - сказал он, отвечая на вопрос, считают ли США Иран виновным за атаки. - Как только мы узнаем, дадим вам знать". "США не хотят ни с кем войны. У нас лучшее оружие в мире, потратили за последнее время $1,5 трлн, - продолжил Трамп. - У нас лучшее оборудование, ракеты, истребители <...> Ни с кем не хотим войны, но мы лучше подготовлены. Однако, как я сказал, мы хотим избежать этого".
На вопрос, какие военные варианты рассматриваются, глава Белого дома ответил: "Вариантов много, но я смотрю сейчас не на них. Мы хотим определить, кто это [нанес удары по саудовским объектам] сделал". "Мы говорим с Саудовской Аравией, другими соседями [странами региона]. Посмотрим, что произойдет, вы получите детали в ближайшем будущем", - добавил он.