Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ կմեկնի սեպտեմբերի 21-ին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 21-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից:
Նիկոլ Փաշինյանի այցը ԱՄՆ կմեկնարկի Լոս Անջելեսից. կիրակի օրը՝ սեպտեմբերի 22-ին, վարչապետը կմասնակցի Լոս Անջելեսի կենտրոնում գտնվող Գրանդ Փարք վայրում նախատեսված հանրահավաքին, որտեղ հանդես կգա ելույթով: Նիկոլ Փաշինյանը նաև հանդիպումներ կունենա Քալիֆորնիայի և Լոս Անջելեսի ղեկավարության, ԱՄՆ արևելյան ափի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ղեկավարների և հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսվում է գործարար համաժողով, որին կմասնակցեն տեղի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Լոս Անջելեսից վարչապետը կայցելի Սան Հոզե՝ Սիլիկոնյան հովիտ, որտեղ կհանդիպի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև հայազգի մասնագետների հետ:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում կմասնակցի Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին և հանդես կգա ելույթով: Նախատեսվում է Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ, տեղի կունենան նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումները տարբեր երկրների գործընկերների հետ: Նյու Յորքում Նիկոլ Փաշինյանը կհանդիպի տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, կայցելի Թավշյա հեղափոխությանը նվիրված ցուցահանդես և Կոլումբիայի համալսարան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ այցի շրջանակում նախատեսվում են համագործակցության մասին հուշագրերի ստորագրում:

Armenian Prime Minister to Travel to United States on Working Visit
On September 21, 2019, Prime Minister Nikol Pashinyan will travel to the United States on a working visit.
The visit will kick off in Los Angeles, where on Sunday, September 22 the Prime Minister will attend a rally and deliver remarks at the Grand Park in downtown Los Angeles. Prime Minister Pashinyan will hold meetings with the authorities of California and Los Angeles, Armenian community organizations’ leaders and Armenian media representatives. A business forum is scheduled with participation of local business circles.
Later on, the Prime Minister will travel to San Jose’s Silicon Valley to meet with representatives of high-tech companies, including Armenian experts.
The Premier will then visit New York to attend and deliver a speech at the 74th General Assembly of the United Nations. A meeting with UN Secretary General António Guterres is planned. A number of bilateral meetings with his counterparts from different countries will be held.
Nikol Pashinyan will also meet with the Armenian community of New York. He will visit an exhibition dedicated to the Velvet Revolution and will call at Columbia University.