Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավարն իր հավատարմագրերն է հանձնել նախագահ Սարգսյանին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Դեսպանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է վերադառնալ Երևան՝ ծառայելու որպես ԵՄ դեսպան. Անդրեա Վիկտորինը 2007-2009թթ. զբաղեցրել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանի պաշտոնը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին և ի դեմս նրա՝ շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին այն հիմնարար աջակցության համար, որը ցուցաբերվում է Հայաստանին: «Այդ աջակցությունը եղել է անցյալում, կա այսօր և, հուսով եմ, կլինի նաև ապագայում»,- նշել է նախագահը։
Անդրեա Վիկտորինն իր խոսքում ասել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել ՀՀ-ին բարեփոխումների գործընթացում: «Շատ ուրախ ենք, որ ունենք համաձայնագիր, ունենք հիմք և ճանապարհային քարտեզ, որը հնարավորություն է տալիս աշխատել այդ ամենն ավելի արագ կյանքի կոչելու ուղղությամբ»,-ասել է նա: Դեսպանը նշել է, որ ունի բազմաթիվ գաղափարներ, որոնք մտադիր է իրագործել իր պաշտոնավարման ընթացքում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի վերաբերյալ: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարևորել է համապարփակ և ընդլայնված համագործակցությունը Եվրամիության և ԵՄ անդամ երկրների հետ:

New EU Ambassador to Armenia Presents Credentials to President Sarkissian
Today, the newly appointed Head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Andrea Victorine presented her credentials to President Armen Sarkissian.
The Ambassador noted that she was greatly honored to be back to Yerevan to serve as the EU Ambassador. Andrea Victorine was Germany’s Ambassador to Armenia in 2007-2009.
President Sarkissian congratulated the Ambassador and in her person thanked the EU for the substantial assistance which is being provided to Armenia. “Assistance was provided in the past, is being provided today and, I hope, will be provided also in the future,” the President noted.
In her remarks Andrea Victorine said that the EU is ready to assist Armenia in the process of reformation. “We are very glad that there is the agreement, foundation and roadmap: it provides the opportunity to work on all this faster,” she said. The Ambassador noted that she has multiple ideas which she intends to implement during her tenure.
The parties exchanged views on the agenda of the Armenia-EU cooperation. President Armen Sarkissian stressed the importance of a comprehensive and enhanced cooperation with the EU and its member states.