Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավարն իր հավատարմագրերն է հանձնել նախագահ Սարգսյանին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Դեսպանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է վերադառնալ Երևան՝ ծառայելու որպես ԵՄ դեսպան. Անդրեա Վիկտորինը 2007-2009թթ. զբաղեցրել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանի պաշտոնը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին և ի դեմս նրա՝ շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին այն հիմնարար աջակցության համար, որը ցուցաբերվում է Հայաստանին: «Այդ աջակցությունը եղել է անցյալում, կա այսօր և, հուսով եմ, կլինի նաև ապագայում»,- նշել է նախագահը։
Անդրեա Վիկտորինն իր խոսքում ասել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել ՀՀ-ին բարեփոխումների գործընթացում: «Շատ ուրախ ենք, որ ունենք համաձայնագիր, ունենք հիմք և ճանապարհային քարտեզ, որը հնարավորություն է տալիս աշխատել այդ ամենն ավելի արագ կյանքի կոչելու ուղղությամբ»,-ասել է նա: Դեսպանը նշել է, որ ունի բազմաթիվ գաղափարներ, որոնք մտադիր է իրագործել իր պաշտոնավարման ընթացքում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի վերաբերյալ: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարևորել է համապարփակ և ընդլայնված համագործակցությունը Եվրամիության և ԵՄ անդամ երկրների հետ:

Армен Саркисян принял верительные грамоты новоназначенного руководителя делегации Евросоюза в Армении
Президент Республики Армен Саркисян сегодня принял верительные грамоты новоназначенного руководителя делегации Евросоюза в Армении, посла Андреа Викторин.
Посол отметила, что для неё большая честь вернуться в Ереван, чтобы служить в качестве посла ЕС. Андреа Викторин в 2007-2009гг. занимала должность посла Германии в Армении.
Президент Саркисян поздравил посла и в её лице выразил благодарность ЕС за ту основополагающую помощь, которая оказывается Армении.
"Эта помощь была в прошлом, есть сегодня и, надеюсь, продолжится в будущем"- отметил Президент.
Андреа Викторин сказала, что ЕС готов содействовать процессу реформ в Армении. "Очень рады, что имеем соглашение, имеем основу и дорожную карту, которая даёт возможность работать над тем, чтобы всё это быстрее воплотить в жизнь", - сказала она. Посол отметила, что имеет многочисленные идеи, которые намерена реализовать в ходе своей деятельности.
Собеседники обменялись мыслями по поводу повестки партнёрства РА-ЕС. Президент Армен Саркисян подчеркнул важность всестороннего и расширенного сотрудничества с Евросоюзом и странами-членами ЕС.