Հայաստանն Իսրայելում մտադիր է դեսպանություն բացել
Հայաստանի կառավարությունը կքննարկի Իսրայելի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այն ընդգրկված է կառավարության սեպտեմբերի 19-ի նիստի օրակարգում:
Ըստ հիմնավորման՝ հայ-իսրայելական երկկողմ հարաբերությունների կայուն զարգացումն ապահովելու առումով, կարևորվում է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում (2019թ. վերջ, 2020թ. սկիզբ) Թել Ավիվում ՀՀ դեսպանություն ստեղծելը:
«Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն ստեղծելը, և այդպիսով երկկողմ հարաբերություններին նոր զարկ տալն ուղղված է տարածաշրջանում Հայաստանի շահերն առավել արդյունավետ պաշտպանելուն: Դեսպանություն հիմնելը միտված է նաև պետական մակարդակով ներգրավվելու բազմադարյա հայկական ներկայության, հարուստ պատմա-մշակութային ժառանգության, Հայ առաքելական եկեղեցու՝ Սուրբ վայրերի իրավատեր լինելու պահպանմանը»,- ասված է հիմնավորման մեջ:

Armenia to Open Embassy in Israel
The Government of Armenia will discuss the draft decision of opening an Embassy in Israel, ARMENPRESS reports the issue is included in the agenda of September 19 session of the Cabinet.
The substantiation is that it is important to establish the Embassy of the Republic of Armenia in Tel Aviv as soon as possible (end of 2019, beginning of 2020) in order to ensure sustainable development of Armenian-Israeli bilateral relations.
''The establishment of the Armenian Embassy in Israel, by which bilateral relations will be fostered, is aimed at the better protection of Armenia’s interests in the region’', the substantiation of the draft reads, adding that it is also aimed at retaining the rights of Armenia over Armenian historical-cultural heritage.