Վարչապետը Ոստիկանության ղեկավար կազմին ներկայացրեց պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Սարգսյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ոստիկանության ղեկավար կազմին է ներկայացրել Ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Սարգսյանին:
«Իհարկե պարոն Սարգսյանը բոլորիդ ծանոթ է և նաև ուզում եմ արձանագրել, որ նա ողջ աշխատանքային գործունեությունն անցկացրել է ոստիկանական համակարգում, ինչը կարևոր հանգամանք եմ համարում: Ցանկանում եմ արձանագրել նաև, որ մեր կառավարության համար առաջնահերթություններից մեկը Հայաստանում ինստիտուցիոնալ կայացման խնդիրները լուծելն է և Ոստիկանությունը որպես ինստիտուտ շատ կարևոր է:
Իհարկե Ոստիկանությունը բավականին կայացած կառույց է Հայաստանի Հանրապետությունում, բայց մենք բոլորս մեր առաջ խնդիր ենք դրել, որ պետք է ինքներս մեր առաջ առաջին հերթին ավելի մեծ խնդիրներ դնենք, ավելի բարձր նշաձողեր սահմանենք և հույս ունեմ, որ մենք փոխադարձաբար հավատում ենք այդ բարձր նշաձողերը հաղթահարելու մեր ընդհանուր պոտենցիալին: Հույս ունեմ, որ այդ պոտենցիալի վերաբերյալ բարձր ինքնագնահատական կա նաև ոստիկանության համակարգում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ վերջին ավելի քան մեկ տարին հեշտ չի եղել, եղել է բազմաթիվ բարդություններով լեցուն շրջան և ոստիկանությանը շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում կատարած աշխատանքի համար: «Մեր օրակարգի կարևորագույն հարցերից մեկը ոստիկանական համակարգի բարեփոխումներն են, դրանցում կարևորագույն նշանակություն ունի ոստիկանության տեխնիկական հագեցվածությունը, բայց ամենակարևորը թերևս բովանդակության փոփոխությունն է, որպեսոզի մենք կարողանանք ոստիկանության բովանդակությունը դարձնել ժամանակակից, 21-րդ դարի և Նոր Հայաստանի պահանջներին համահունչ: Պարոն Սարգսյան, հույս ունեմ, որ այդ խնդիրները կկատարեք:
Ես ուզում եմ արձանագրել հետևյալը. թե ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարող Էդուարդ Մարտիրոյսանը, թե Ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար պարոն Սարգսյանն իրենք լիարժեք լիազորություններն իրականացնելու օրենսդրական հնարավորություններ ունեն և հույս ունեմ, որ նրանք լիարժեք կգործեն: Մեր պայմանավորվածությունները հետևյալն են, որ մենք մի փուլ այս կարգավիճակում կաշխատենք և հույս ունեմ այդ ժամանակաշրջանի արդյունքները փոխադարձաբար գոհացուցիչ կլինեն: Ես ուզում եմ այս հարցում լինել բացարձակ թափանցիկ, որպեսզի այդ կարգավիճակների թերարժեքության ինչ-որ ընկալումներ չառաջանան, թե Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարող Էդուարդ Մարտիրոսյանի, թե պարոն Սարգսյանի պարագայում: Այդ ժամանակաշրջանում երբ մենք երկոսւտեք կարձանագրենք արդյունքների գոհացուցիչ լինելը՝ այս կարգավիճակը կունենա իր տրամաբանական շարունակությունը, բայց կրկին եմ ասում, պետք է արձանագրենք, որ փոխադարձաբար արդյունքները պետք է մեզ բավարարեն»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Արման Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության համար և հավելել, որ վերջին գրեթե մեկ ու կես տարվա ընթացքում, դժվարությունների ժամանակաշրջանում, Ոստիկանության ողջ անձնակազմը զգացել է վարչապետ Փաշինյանի հոգածությունը: «Նաև ցանկանում եմ ուղղակի պարտավորեցնել, պարտավորվել, որ անելու եմ ամեն ինչ, որպեսզի արդարացնեմ Ձեր հույսերը: Մի փոքրիկ մեջբերում անեմ. իմ գործընկերները հիշում են, երբ ես նշանակվեցի Ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ, ասացի, որ ինձ, իմ տեսակին բացառիկ հնարավորություն է ընձեռվել մասնակցել իմ բալիկների և բոլորիս երեխաների վաղվա լավ երկրի կերտմանը ու ամեն ինչ անելու եմ այդ ուղղությամբ: Կոլեկտիվի հնարավորությունների վրա չեմ կասկածում, որովհետև Ոստիկանությունում ունենք առողջ կորիզ և նրանք ինձ սատար են կանգնելու, օժանդակելու են: Այն լավը, որը մենք ձեռք ենք բերել, փորձելու ենք ավելի բարելավել, հասնել տրամաբանական ավարտին, որպեսզի մեր երեխաները ապրեն լավ, Սահմանադրության չփոփոխվող հոդվածների համապատասխանող երկրում, Շնորհակալություն»,- նշել է Արման Սարգսյանը:

Полиция - это довольно состоявшаяся структура в Республике Армения: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил руководящему составу полиции временно исполняющего обязанности начальника полиции Армана Саркисяна.
"Конечно, г-н Саркисян всем вам хорошо знаком, и я также хочу подчеркнуть, что всю свою трудовую деятельность он провел в системе полиции, что я считаю важным обстоятельством. Хочу также отметить, что одним из приоритетов нашего правительства является решение в Армении проблемы институционального становления, а полиция как институт очень важна.
Конечно, полиция - это довольно состоявшаяся структура в Республике Армения, но мы все поставили перед собой задачу ставить перед собой более весомые задачи, ставить перед собой более высокие цели, и надеюсь, что мы взаимно верим в наш общий потенциал для достижения этих высоких целей. Надеюсь, что в системе полиции также есть эта высока самооценка в связи с потенциалом", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что прошедший год был непростым, это был полный трудностей период и поблагодарил полицию за проделанную за этот период работу. "Одним из важнейших вопросов нашей повестки является реформа полицейской системы, и в этом контексте очень важно техническое оснащение полиции, но, пожалуй, самым важным является изменение контента, чтобы мы могли сделать контент полиции современным, соответствующим требованиям XXI века и Новой Армении. Господин Саркисян, надеюсь, Вы справитесь с этими задачами.
Я хочу констатировать следующее: и врио директора СНБ Эдуард Мартиросян, и врио начальника полиции г-н Саркисян имеют все законодательные возможности для полной реализации своих полномочий, и я надеюсь, что они будут полноценно работать. Наши договоренности заключаются в том, что мы некоторое время будем работать в таком статусе, и я надеюсь, что результаты этого периода будут взаимно удовлетворительными. Я хочу быть абсолютно прозрачным в этом вопросе, чтобы не возникло никаких недооценок в связи с этими статусами как в случае с врио директора СНБ Эдуардом Мартиросяном, так и в случае с г-ном Саркисяном. В то время, когда мы обоюдно отметим, что результаты удовлетворительные, этот статус получит логическое продолжение, но, еще раз повторяю, мы должны констатировать, что взаимные результаты должны быть удовлетворительными", - отметил глава правительства.
Арман Саркисян поблагодарил премьер-министра за оказанное доверие и добавил, что в последние почти полтора года, в сложный период, все сотрудники полиции чувствовали заботу премьер-министра Пашиняна. "Я также хочу подчеркнуть и пообещать, что сделаю все возможное, чтобы оправдать Ваши ожидания. Позвольте мне привести одну цитату: мои коллеги помнят, когда я был назначен первым заместителем начальника полиции, я сказал, что мне, моему типу предоставлена исключительная возможность участвовать в создании хорошего будущего для моих детей, для всех детей, и я сделаю все для достижения этой цели. Я не сомневаюсь в возможностях коллектива, потому что у нас в полиции есть здоровое ядро, и они меня поддержат и помогут мне. Благо, которого мы достигли, мы постараемся улучшить, достичь логического конца, чтобы наши дети жили в хорошей стране, которая соответствует неизменяемым статьям Конституции. Спасибо", - отметил Арман Саркисян.