Դավիթ Տոնոյանը չբացառեց Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների փոխանակումն ԼՂ-ում գտնվող ադրբեջանցի դիվերսանտների հետ
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը երեկ հանդիպել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան ներկայացուցչի հետ, որի ժամանակ փոխանցվել է նրան Ադրբեջանի պաշտոնական առաջարկությունը՝ Հայաստանի 2 ռազմագերիներին փոխանակել ադրբեջանցի 2 դիվերսանտների հետ, հայտնում է «Panorama.am»-ը։
«Կան որոշ քննարկման խնդիրներ, որոնք հիմա բացահայտել չեմ կարող։ Որոշ տեղեկատվության ճշգրման հավելյալ աշխատանք է պահանջվում։ Երբ ադրբեջանական կողմից ստանանք այդ  ճշգրտված տեղեկությունը, կարձագանքնեն։
Մենք սկզբունքորեն դեմ չենք  Հայաստանի քաղաքացիներին վերադարձնելու իրենց տներն և աջակցելու ենք այդ գործընթացին։ Մենք երբևէ փոխանակման ճանապարհով չենք... Սա մաքուր հումանիտար գործողություն է։
Ես փոխանմական տեսանկյունից չեմ դիտարկում, դա ճիշտ մոտեցում չէ առնվազն պաշտպանության նախարարի կողմից։ Ես աշխատում եմ վերադարձնել իմ քաղաքացիներին Հայաստան»,- ասաց նախարարը։
Դ. Տոնոյանը չբացառեց տարբերակը, որ  հայկական կողմը կարող է փոխանակել Ադրբեջանում գտնվող Հայաստանի քաղաքացիներին ԼՂՀ-ում դատապարտված և այնտեղ գտնվող  ադրբեջանցի դիվերսանտների հետ։
«Չեմ բացառում, չեմ բացառում, բայց դա Լեռնային Ղարաբաղի սուվերեն որոշման խնդիրն է»,- ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարը։

"Не исключаю, но это суверенное решение Карабаха": Тоноян - о возможном обмене граждан Армении на азербайджанских диверсантов
Министр обороны Армении Давид Тоноян накануне, 19 сентября, встретился с армянским представителем Международного комитета Красного Креста, в ходе встречи ему передали официальное предложение Азербайджана об обмене двух граждан Армении на двух азербайджанских диверсантов: передает Panorama.am.
"Есть некоторые детали обсуждения, которые сейчас раскрыть не могу. Требуется дополнительная работа для уточнения информации. Когда мы получим уточненную информацию от азербайджанской стороны, тогда и отреагируем.
Мы принципиально не против возвращения граждан Армении в их дома и окажем содействие данному процессу. Это исключительно гуманитарные действия.
Я не рассматриваю это с точки зрения обмена, это неправильный подход, как минимум со стороны министра обороны. Я работаю над тем, чтобы вернуть в Армению наших граждан", – заявил Д. Тоноян на сегодняшней пресс-конференции.
Он не исключил вариант, что армянская сторона может обменять осужденных и находящихся в НКР азербайджанских диверсантов на находящихся в Азербайджане граждан Армении.