Կոռուպցիայի դեմ պայքարին պետք է նոր թափ հաղորդենք, վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ իրավապահ համակարգի մարմինների ղեկավարների ու ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Խորհրդակցությանը ներկա են գտնվել Ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Սարգսյանը, Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդուարդ Մարտիրոսյանը, Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արգիշտի Քյարամյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը և Հատուկ քննչական ծառայության պետի տեղակալ Վոլոդյա Հովհաննիսյանը:
Խորհրդակցության սկզբում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Այսօրվա մեր խորհրդակցության նպատակը հետևյալն է. հաշվի առնելով նաև իրավապահ համակարգում տեղի ունեցած կադրային նշանակալի փոփոխությունները՝ ամփոփել կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերջին ավելի քան 1 տարվա արդյունքները և այս հարցի կապակցությամբ կողմնորոշվել մեր հետագա անելիքների շուրջ:
Ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարին պետք է նոր թափ հաղորդենք, և եթե կարելի է ասել, այս պրոցեսը ենթարկել ռեստարտի, որովհետև դա չափազանց կարևոր եմ համարում ոչ միայն նախկինում տեղի ունեցած կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունները բացահայտելու առումով, այլև ես ուղղակի համոզված եմ, որ եթե մենք բավարար չափով սկզբունքային չլինենք այս հարցում՝ կոռուպցիան մի երևույթ է, որը նոր պայմաններին ադապտացվելու ձևերը կգտնի և փուլ-փուլ, կամաց-կամաց սողացող ձևով վերադառնալու հատկություններ կցուցաբերի:
Եվ ընդհանրապես, ուզում եմ արձանագրել, որովհետև դա սովորաբար հայտնի հանգամանքների բերումով այդպես էլ ընկալվում է, երբ ասում ենք կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններ՝ հասկանալի պատճառներով միշտ նկատի են առնվում նախկինում տեղի ունեցած կոռուպցիոն հանցագործությունների դեպքերը, որ մենք այո՛, դա նկատի ունենք, բայց միայն դա նկատի չունենք և նույնքան կարևոր է կոռուպցիայի դեմ պայքարն այսօրվա իմաստով, այսօրվա պետական կառավարման համակարգի իմաստով:
Եվ ես հույս ունեմ, որ մենք այսօրվա քննարկումների արդյունքում նաև կապահովենք իրավապահ համակարգի փոխգործակցության լիարժեքությունը, որովհետև այս ընթացքում որոշակի խնդիրներ են առաջացել նաև այս ոլորտում: Իհարկե կոռուպցիայի դեմ պայքարը մեզ համար ունի մի քանի կարևոր նպատակ, դրանցից մեկի մասին ես արդեն ասացի, որը պրոֆիլակտիկ նպատակն է, որ մենք բացառենք կոռուպցիոն երևույթի վերարմատավորումը Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում:
Երկրորդ ուղղությունը ևս շատ կարևոր է, որ պետությանը և ժողովրդին հասցված վնասները վերականգնվեն: Իհարկե, մեկ տարի 4-5 ամիսների տվյալներով մոտավորապես 51 մլրդ դրամ արդեն վերականգնել ենք, որը սկզբունքորեն փոքր գումար չէ, բայց, ըստ էության, նաև այն տեղեկատվությունը, որ մենք ունենք և գեներացրել ենք, ձևավորել ենք, մեզ հիմք է տալիս ասելու, որ իրականում այստեղ շատ ավելի մեծ անելիք կա:
Հաջորդ կարևոր ուղղությունը Հայաստանում, ի վերջո, այս առումով նաև կարգ ու կանոն հաստատելու անհրաժեշտությունն է: Քանի որ գիտեմ, որ հարակից մեկնաբանություններ են լինելու, մեր այս գործողությունները միևնույն ժամանակ չպետք է որևէ կերպ լինեն կամ ընկալվեն որպես ռեպրեսիաների գործընթաց: Սա նույնպես շատ կարևոր է: Ողջ գործընթացը պետք է կազմակերպվի այնպես, որ Հայաստանի ժողովրդավարական, իրավական պետություն լինելու իմիջը որևէ կերպ չվնասվի և հակառակը, ամեն մի նման գործողություն և ամեն շարժում այդ ուղղությամբ ավելի ուժեղացնի մեր երկրի ոչ միայն իմիջը, այլև այդպիսին լինելու իրականությունը»:

"We Should Add Momentum to the Fight Against Corruption" – PM Chairs Consultative Meeting
Prime Minister Nikol Pashinyan chaired a consultation, attended by heads and representatives of the law enforcement system, including Interim Police Chief Arman Sargsyan, Interim Director of the National Security Service Eduard Martirosyan, Prosecutor General Artur Davtyan, Chairman of the Investigative Committee Hayk Grigoryan, Acting Head of the State Control Service Argishti Karamyan, Deputy Justice Minister Rafik Grigoryan and Deputy Chairman of the Special Investigation Service Volodya Hovhannisyan.
Addressing the meeting, the Prime Minister stated: “The purpose of today’s consultation is as follows: taking into account the recent major cadre changes in the law enforcement system to sum up the results of the anti-corruption fight of the past one year and outline our future actions on this path.
In general, I think we should give a new impetus to the fight against corruption, and if it’s possible to say, to restart this process, because this is important, in my opinion, not only in terms of revealing the corruption crimes of the past, but also I am just convinced that if we are not principled enough on this matter, corruption is a phenomenon which will fund the ways to be adapted to the new conditions and will gradually demonstrate return characteristics.
And in general, I want to record that because it is usually perceived in that way due to famous circumstances when we say corruption crimes, the cases that have taken place in the past are being taken into account for understandable reasons, yes, we mean that, but not only that. The fight against corruption is as important as in terms of today, in terms of today’s public administration system.
And I hope that based on our today’s discussion results we will also ensure the completeness of the mutual partnership of the law enforcement system because problems emerged in this system during this period. Of course, the fight against corruption has several key goals for us, I already mentioned one of them, the prophylactic purpose of which is to rule out the return of corruption phenomenon in Armenia’s public administration system.
The second direction is also very important, that the damages caused to the state and the people should be restored. Yes, we have already restored nearly 51 billion drams based on the data of 4-5 months, which is not small money, but, in fact, the information we have, generated and formed enables us to state that there is a lot to do here.
The next key direction in this sense is the necessity to establish order in Armenia. As I know that there will be related comments, at the same time our actions should not be or perceived as a process of repressions. This is also very important. The whole process should be organized in a way in order not to harm the image of Armenia as a democratic and a legal state. Quite the contrary, any action and movement in this path should further strengthen not only our country’s image, but also the reality of being so,” the Premier said.