Կոռուպցիայի դեմ պայքարին պետք է նոր թափ հաղորդենք, վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ իրավապահ համակարգի մարմինների ղեկավարների ու ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Խորհրդակցությանը ներկա են գտնվել Ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Սարգսյանը, Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդուարդ Մարտիրոսյանը, Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արգիշտի Քյարամյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը և Հատուկ քննչական ծառայության պետի տեղակալ Վոլոդյա Հովհաննիսյանը:
Խորհրդակցության սկզբում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Այսօրվա մեր խորհրդակցության նպատակը հետևյալն է. հաշվի առնելով նաև իրավապահ համակարգում տեղի ունեցած կադրային նշանակալի փոփոխությունները՝ ամփոփել կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերջին ավելի քան 1 տարվա արդյունքները և այս հարցի կապակցությամբ կողմնորոշվել մեր հետագա անելիքների շուրջ:
Ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարին պետք է նոր թափ հաղորդենք, և եթե կարելի է ասել, այս պրոցեսը ենթարկել ռեստարտի, որովհետև դա չափազանց կարևոր եմ համարում ոչ միայն նախկինում տեղի ունեցած կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունները բացահայտելու առումով, այլև ես ուղղակի համոզված եմ, որ եթե մենք բավարար չափով սկզբունքային չլինենք այս հարցում՝ կոռուպցիան մի երևույթ է, որը նոր պայմաններին ադապտացվելու ձևերը կգտնի և փուլ-փուլ, կամաց-կամաց սողացող ձևով վերադառնալու հատկություններ կցուցաբերի:
Եվ ընդհանրապես, ուզում եմ արձանագրել, որովհետև դա սովորաբար հայտնի հանգամանքների բերումով այդպես էլ ընկալվում է, երբ ասում ենք կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններ՝ հասկանալի պատճառներով միշտ նկատի են առնվում նախկինում տեղի ունեցած կոռուպցիոն հանցագործությունների դեպքերը, որ մենք այո՛, դա նկատի ունենք, բայց միայն դա նկատի չունենք և նույնքան կարևոր է կոռուպցիայի դեմ պայքարն այսօրվա իմաստով, այսօրվա պետական կառավարման համակարգի իմաստով:
Եվ ես հույս ունեմ, որ մենք այսօրվա քննարկումների արդյունքում նաև կապահովենք իրավապահ համակարգի փոխգործակցության լիարժեքությունը, որովհետև այս ընթացքում որոշակի խնդիրներ են առաջացել նաև այս ոլորտում: Իհարկե կոռուպցիայի դեմ պայքարը մեզ համար ունի մի քանի կարևոր նպատակ, դրանցից մեկի մասին ես արդեն ասացի, որը պրոֆիլակտիկ նպատակն է, որ մենք բացառենք կոռուպցիոն երևույթի վերարմատավորումը Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում:
Երկրորդ ուղղությունը ևս շատ կարևոր է, որ պետությանը և ժողովրդին հասցված վնասները վերականգնվեն: Իհարկե, մեկ տարի 4-5 ամիսների տվյալներով մոտավորապես 51 մլրդ դրամ արդեն վերականգնել ենք, որը սկզբունքորեն փոքր գումար չէ, բայց, ըստ էության, նաև այն տեղեկատվությունը, որ մենք ունենք և գեներացրել ենք, ձևավորել ենք, մեզ հիմք է տալիս ասելու, որ իրականում այստեղ շատ ավելի մեծ անելիք կա:
Հաջորդ կարևոր ուղղությունը Հայաստանում, ի վերջո, այս առումով նաև կարգ ու կանոն հաստատելու անհրաժեշտությունն է: Քանի որ գիտեմ, որ հարակից մեկնաբանություններ են լինելու, մեր այս գործողությունները միևնույն ժամանակ չպետք է որևէ կերպ լինեն կամ ընկալվեն որպես ռեպրեսիաների գործընթաց: Սա նույնպես շատ կարևոր է: Ողջ գործընթացը պետք է կազմակերպվի այնպես, որ Հայաստանի ժողովրդավարական, իրավական պետություն լինելու իմիջը որևէ կերպ չվնասվի և հակառակը, ամեն մի նման գործողություն և ամեն շարժում այդ ուղղությամբ ավելի ուժեղացնի մեր երկրի ոչ միայն իմիջը, այլև այդպիսին լինելու իրականությունը»:

Мы должны придать новый импульс борьбе с коррупцией: Пашинян провел совещание
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание с участием руководителей и представителей органов правоохранительной системы
На совещании присутствовали врио начальника полиции Арман Саркисян, врио директора Службы национальной безопасности Эдуард Мартиросян, генеральный прокурор Артур Давтян, председатель Следственного комитета Айк Григорян, врио начальника Государственной контрольной службы Аргишти Кярамян, заместитель министра юстиции Рафик Григорян и заместитель начальника Специальной следственной службы Володя Ованнисян.
В начале совещания премьер-министр Пашинян отметил: "Цель нашего сегодняшнего совещания заключается в следующем: подвести итоги результатов борьбы с коррупцией за более чем год с учетом проведенных существенных кадровых изменений в правоохранительной системе, а также определить дальнейшие действия в связи с этим вопросом.
В целом, думаю, борьбе с коррупцией следует придать новый импульс и, если можно так сказать, осуществить рестарт этого процесса, так как я считаю это чрезвычайно важным не только с точки зрения выявления совершенных ранее преступлений коррупционного характера, но также я просто уверен, что если мы не будем достаточно принципиальными в этом вопросе, то коррупция - это такое явление, которое найдет формы адаптации к новым условиям и постепенно, потихоньку проявит свойства к возобновлению.
И, в целом, хочу отметить, так как по стечению известных обстоятельств обычно это именно так и воспринимается, когда речь идет о преступлениях коррупционного характера, то по понятным причинам всегда имеются в виду совершенные ранее коррупционные случаи, которые мы, да, имеем в виду, однако речь не только о них, ибо настолько же важна борьба с коррупцией в сегодняшних реалиях, в плане сегодняшней системы государственного правления.
И я надеюсь, что по результатам сегодняшних обсуждений будет обеспечена полноценность взаимодействия правоохранительной системы, поскольку за этот период возникли некоторые проблемы и в этой сфере. Конечно, борьба против коррупции имеет для нас несколько важных целей. Об одной из них я уже сказал: профилактическая цель, чтобы мы исключили возрождение коррупционных явлений в системе государственного управления Армении.
Второе направление тоже очень важно: восстановление нанесенного государству и народу ущерба. Конечно, по данным за год и 4-5 месяцев приблизительно 51 млрд драмов уже восстановлено. Это, по сути, немаленькая сумма, но, та информация, которой мы располагаем и генерировали, дает нам основание говорить, что на самом деле здесь гораздо больше работы.
Следующим важным направлением является необходимость утверждения, в конце концов, порядка и дисциплины в Армении в этом плане. Поскольку я знаю, что будут сопутствующие комментарии, эти наши действия в то же время не должны каким-либо образом быть или восприниматься в качестве процесса репрессий. Это также очень важно. Весь процесс должен быть организован так, чтобы никоим образом не навредить имиджу Армении как демократического и правового государства, но и наоборот – каждое подобное действие и каждое движение в этом направлении должно не только еще более усилить имидж нашей страны, но и действительно быть таковым".