Սի Ծինփինը շնորհավորական ուղերձ է հղել նախագահ Արմեն Սարգսյանին
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը Հայաստանի անկախության տոնի առիթով շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
«Հարգելի պարոն Նախագահ,
Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա կապակցությամբ Չինաստանի կառավարության և ժողովրդի, ինչպես նաև անձամբ իմ անունից ի դեմս Ձեզ՝ սրտանց շնորհավորում և բարեմաղթանքներ եմ հղում բարեկամ հայ ժողովրդին։
Ներկայումս չին-հայկական բարեկամական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում։ Երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի սերտ շփումներ են իրականացվում, գնալով ամրապնդվում է քաղաքական փոխվստահությունը, առաջ է ընթանում համակողմանի համագործակցությունը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեղ իրականացման շրջանակներում։ Ես մեծապես կարևորում եմ չին-հայկական հարաբերությունների զարգացումը և պատրաստակամ եմ Ձեզ հետ միասնական ջանքերով ապահովել երկկողմ հարաբերությունների փոխշահավետ և շարունակական խորացումը՝ ի բարօրություն մեր երկրների ժողովուրդների։

"Придаю большое значение развитию армяно-китайских отношений": Си Цзиньпин
Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин по случаю Праздника Независимости Республики Армения направил поздравительное послание президенту Армену Саркисяну.
"Уважаемый господин президент,
В связи с Днем Независимости Республики Армения от имени правительства и народа Китая и от себя лично в Вашем лице сердечно поздравляю и шлю добрые пожелания дружественному армянскому народу.
В настоящее время армяно-китайские дружественные отношения переживают динамичное развитие. Между двумя странами осуществляются тесные контакты высокого уровня, все более укрепляется политическое взаимное доверия, продвигается всестороннее сотрудничество в рамках совместной реализации инициативы "Один пояс, один путь". Я придаю большое значение развитию китайско-армянских отношений и готов вместе с Вами общими усилиями обеспечивать взаимовыгодное и продолжающееся углубление двусторонних отношений во благо народов наших стран.