Հայաստանը կոռուպցիայի դեմ պայքարելու եզակի հնարավորություն ունի. Պոմպեո
ԱՄՆ-ի Պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն շնորհավորել է Հայաստանի ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ, հայտնում է News.am:
Պետդեպի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ Պոմպեոն նշել է, որ անցած տարի Հայաստանի կառավարությունն ու ժողովուրդը ձեռնարկել են համարձակ քայլեր քաղաքական մասնակցությունն ընդլայնելու և ժողովրդավարական կառավարումը զարգացնելու ուղղությամբ:
«Այժմ Հայաստանը եզակի հնարավորություն ունի օրենքով նախատեսված ընթացակարգերի համաձայն կառուպցիայի դեմ պայքարելու, օրենքի գերակայցությունն ամրապնդելու, անկախ դատական համակարգ հաստատելու և արտասահմանյան մեծ ներդրումներ ներգրավելու համար: Ես անհամբեր սպասում են Հայաստանի հետ մեր համագործակցության շարունակությանն այդ նպատակներն իրագործելու և հայերի հաջորդ սերնդի համար ավելի լավ ապագա կառուցելու հարցում:
Որպես Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Մինսկի խմբի համանախագահ (ԵԱՀԿ)՝ մենք հավատարիմ ենք մնում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծումներ գտնելու նպատակով կողմերին օգնելու հարցում: Մենք ողջունում ենք վերջին մասնակցությունը բարձր մակարդակում կայացած հանդիպումներին բանակցությունների եղանակով հակամարտության հանգուցալուծմանը հասնելու համար, ինչպես նաև կառուցողական քննարկումներին նպաստող պայմանների ստեղծման ուղղությամբ կատարվող ջանքերը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Armenia Now Has a Unique Opportunity to Fight Corruption: Pompeo
U.S. Secretary of State Mike Pompeo wished the people of Armenia a happy Independence DayNews.am reports.
During the past year, the government and people of Armenia have taken bold steps to broaden political participation and advance democratic governance, he said in a statement issued on State Department website.
“Armenia now has a unique opportunity to fight corruption consistent with due process, strengthen the rule of law buttressed by an independent judiciary, and attract greater foreign investment.  I look forward to continuing our work with Armenia to realize these goals and to build a better future for the next generation of Armenians.
As a Co-Chair of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group, we remain committed to helping the sides find a peaceful and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.  We welcome recent high-level engagement to pursue a negotiated resolution of the conflict, as well as efforts to create an environment conducive to productive discussions and preparing the populations for peace,” the statement reads.