Հայաստանի անկախ պետությունը երկիր մոլորակի վրա այլևս գոյություն է ունենալու հավիտյան. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 28-րդ տարեդարձի առթիվ հրավիրել է տոնական ընդունելություն, որը տեղի է ունեցել Գյումրիում: Հանրապետության վարչապետն ընդունելության ժամանակ շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության տոնի կապակցությամբ:
Ազգային Ժողովի մեծարգո նախագահ,
օտարերկրյա դիվանագետներ,
պետական այրեր, հարգելի հյուրեր,
Այսօր սեպտեմբերի 21-ն է, մեր ժողովրդի պատմության ամենակարևոր օրերից մեկը, ամենամեծ տոներից մեկը, երբ 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի Անկախության հանրաքվեն և Հայաստանի բնակչության 98 տոկոսը քվեարկեց անկախության օգտին:
Դա մի գործընթաց էր, որ 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին հասավ իր կուլմինացիային: Այդ գործընթացը սկսել էր 1988 թվականին` Ղարաբաղյան շարժմամբ, երբ մեր ժողովուրդը Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախում բարձրաձայնեց ազատ, միասնական և հզոր լինելու իր կամքը: 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ից առաջ, 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին ընդունվել էր Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը և այդպիսով նաև դե յուրե հայ ժողովուրդն իր ընթացքն էր սկսել դեպի անկախություն:
Անկախությունից, միջազգային իրավունքի սուբյեկտ ճանաչվելուց անմիջապես հետո մեր ժողովուրդը, Հայաստանի Հանրապետությունը և Արցախը կանգնեցին մեծ փորձությունների առաջ: Ըստ էության, դեռևս մի քանի տարի առաջ սկսած կոնֆլիկտը վերաճեց մի լիարժեք պատերազմի, որում հայ ժողովուրդը միասնության, կամքի շնորհիվ կարողացավ հաղթանակ տանել: Այդ հաղթանակը բերեցին առաջին հերթին այն ազատամարտիկները, ովքեր կամավոր զինվորագրվեցին հայրենիքի պաշտպանության գործին: Նրանք պատվով կատարեցին իրենց առաքելությունը և թույլ չտվեցին, որ հայրենի հողը ոտնակոխ լինի, որից հետո սկսվեց պետականաշինության շատ ավելի բարդ գործընթացը:
Եվ մենք անկախության տարիներին տեսանք բազմաթիվ հիասթափություներ, տեսանք արտագաղթ, տեսանք տնտեսական և քաղաքական դժվարություններ, տեսանք բավականին տխուր ընթացք, երբ եկավ մի ժամանակ, երբ գրեթե ամեն օր մամուլում հարց էր հնչում, թե ինչպիսին կլինեն արդյունքները եթե այսօր, այսինքն 1991 թվականից 5 տարի անց, 10 տարի անց, 15 տարի անց, 20 տարի անց լիներ անկախության հանրաքվե:
Իհարկե, ես միշտ համոզված եմ եղել, որ բոլոր ժամանակներում, երբ էլ տեղի ունենար անկախության հանրաքվեն՝ մեր ժողովուրդը միասնական «Այո» կասեր անկախությանը: Ես երբեք դրանում չեմ կասկածել, բայց պետք է արձանագրեմ, որ նաև այս ընթացքում շատ կասկածողներ են եղել և ի վերջո նաև տրվել է այս հարցի պատասխանը, որովհետև ես համարում եմ, որ 2018 թվականի ապրիլ-մայիսին, Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցավ անկախության մի նոր հանրաքվե և հարյուրհազարավոր այն քաղաքացիները, ովքեր դուրս եկան հրապարակ, դուրս եկան փողոցներ Հայաստանի Հանրապետությունում և Սփյուռքում՝ նրանք դուրս եկան նույնքան բարձր, նույնքան վճռական, նույնքան հաստատակամ «Այո» ասելու Հայաստանի Հանրապետության անկախությանը:
Դա անկախության մի նոր հանրաքվե էր, որն ասաց, որ հայ ժողովուրդը 28 տարվա, 27 տարվա ընթացքում, ոչ միայն չի մաշեցրել անկախ պետականություն, ինքնիշխանություն, ժողովրդավարություն ունենալու իր կամքը, այլև այս ողջ ընթացքում դարձել է ավելի հաստատակամ, ավելի վճռական, ավելի ուժեղ և ավելի ամուր է կանգնած իր ոտքերի վրա:
Եվ ուրեմն այսօր սեպտեմբերի 21-ն է, 28 տարվա սեպտեմբերի 21 և մենք հավաքվել ենք ահա այստեղ ևս մեկ անգամ արձանագրելու, որ Հայաստանի անկախ պետությունը երկիր մոլորակի վրա այլևս գոյություն է ունենալու հավիտյան և հայ ժողովուրդը, որպես մի մեծ հավաքականություն՝ ունի բավարար կամք, ունի բավարար իմաստություն, ունի բավարար գիտելիք, ունի բավարար տաղանդ և ունի բավարար վճռականություն իր ուսերին կերտելու, իր ուսերին տանելու պետականության պատասխանատվությունը և ապրելու ազատ և երջանիկ այդ պետականության մեջ՝ որպես ազատ երկրի հպարտ քաղաքացի:
Եվ ուրեմն, կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում ենք ու ապրելու ենք ազատ և երջանիկ Հայաստանում: Կեցցե՛ն մեր թոռները, կեցցե՛ն մեր ծոռները, կեցցե՛ն մեր թոռների և ծոռների թոռները և ծոռները, ովքեր ապրելու են ազատ, երջանիկ, հզոր, անկոտրում ու հաղթանակած Հայաստանում»:

Независимая государственность Армении отныне будет вечной: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян созвал в Гюмри праздничный прием по случаю 28-й годовщины Независимости Армении. На приеме премьер-министр направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Республики Армения.
Иностранные дипломаты,
Государственные деятели, уважаемые гости,
Сегодня 21 сентября, один из самых важных дней в истории нашего народа, один из самых больших праздников, когда 21 сентября 1991 года состоялся референдум о независимости Армении, и 98% населения Армении проголосовало за независимость.
Это такой процесс, который достиг своего апогея 21 сентября 1991 года. Этот процесс начался в 1988 году с Карабахского движения, когда наш народ в Республике Армения и Арцахе выразил желание быть свободным, сплоченным и сильным. До 21 сентября 1991 года - 23 августа 1990 года, была принята Декларация о независимости Армении, и, таким образом, армянский народ де-юре начал свой путь к независимости.
Сразу после обретения независимости, признания субъектом международного права наш народ, Республика Армения и Арцах столкнулись с серьезными испытаниями. Фактически, начавшийся несколько лет назад конфликт перерос в полноценную войну, в которой армянский народ смог одержать победу благодаря своему единству и своей воле. Эту победу вершили прежде всего борцы за свободу, которые добровольно вызвались защищать свою родину. Они достойно выполнили свою миссию и не позволили растоптать свою родину, после чего начался гораздо более сложный процесс государственного строительства.
И мы видели много разочарований в годы независимости, мы видели эмиграцию, мы видели экономические и политические трудности, мы видели довольно печальный процесс, когда наступило время, когда в прессе почти каждый день вставал вопрос, каким был бы результат, если бы сегодня, то есть через 5, 10, 15 или 20 лет после 1991 года состоялся референдум о независимости.
Конечно, я всегда был убежден, что во все времена, когда бы ни проводился референдум о независимости, наш народ сказал бы единое «да» независимости. Я никогда не сомневался в этом, но должен отметить, что в этот период было много сомнений, и, в конце концов, также был дан ответ на этот вопрос, потому что я считаю, что в апреле-мае 2018 года в Республике Армения состоялся новый референдум о независимости, и сотни тысяч граждан, которые вышли на площади, вышли на улицы в Республике Армения и в диаспоре, они выступили также решительно и уверенно сказать «да» независимости Республики Армения.
Это был новый референдум о независимости, который показал, что армянский народ в течение 27 лет не только не утратил своей воли к независимой государственности, суверенитету, демократии, но также стал более решительным, более уверенным, более сильным и более твердо стоит на ногах.
Итак, сегодня 21 сентября, 28 лет 21-му сентября, и мы собрались здесь, чтобы еще раз подтвердить, что независимое государство Армения отныне будет существовать на этой планете вечно, и у армянского народа достаточно воли, достаточно мудрости, достаточно знаний, достаточного таланта и достаточно решимости создавать и нести бремя государственности на своих плечах, нести ответственность за свою государственность и свободно и счастливо жить в этой государственности как гордые граждане свободной страны.
И, следовательно, да здравствует свобода, да здравствует Республика Армения, да здравствует Республика Арцах, да здравствуем мы и наши дети, так как живем и будем жить в свободной и счастливой Армении. Да здравствуют наши внуки, да здравствуют наши правнуки, да здравствуют внуки и правнуки наших внуков и правнуков, которые будут жить в свободной, счастливой, сильной, непобедимой и победившей Армении".