Մեր երկրի բարեկեցությունը կախված է մեկ մարդուց և այդ մեկ մարդը մեզնից յուրաքանչյուրն է. Փաշինյան (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ այցելել է Գյումրի` Հայաստանի Հանրապետության անկախության 28-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
Գյումրու Սև բերդում Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ ներկա է գտնվել «Մեր ժամանակի հերոսը» խորագրով մրցանակաբաշխությանը, որն անցկացվում է առաջին անգամ: Միջոցառմանը ներկա էին նաև կառավարության անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ մարզպետները, Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցիչներ և պաշտոնատար այլ անձինք:
Մրցանակները շնորհվել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության և հանրային կապերի կենտրոնի կողմից պատրաստվող «Մեր ժամանակի հերոսը» հաղորդման 13 մասնակիցներին` թեյի արտադրությամբ զբաղվող Ռիտա Մարտիրոսյանին, պանրագործ Արման Միքայելյանին, բիովառելիքի արտադրությամբ զբաղվող Ստեփան Ավագյանին, ոլտերման Ազատ Թովմասյանին, փայտագործ Սամվել Գասպարյանին, կիսաթանկարժեք քարերի արտադրությամբ զբաղվող Արտակ Բոջիկյանին, թեյի արտադրությամբ զբաղվող Աստղիկ Գալստյանին, կավագործ Ռուբեն Գևորգյանին, ջերմոցային տնտեսությամբ զբաղվող Արտակ Ղարանլղցյանին, կոսմետիկ միջոցների արտադրությամբ զբաղվող Արփինե Բարսեղյանին, գործիքներ պատրաստող Լյուդվիգ Միքայելյանին, ռեստորանային բիզնեսով զբաղվող Վարդա Ավետիսյանին և «Վարդենիս կար» ընկերության տնօրեն Լենա Երանոսյանին: Նրանք մարդիկ են, ովքեր փոխում են իրենց կամ շրջապատի կյանքը, սեփական ուժերով բիզնես են ստեղծում և ապագան կապում Հայաստանի հետ: Մասնակիցներից մեկին` թեյի արտադրությամբ զբաղվող Ռիտա Մարտիրոսյանին, մրցանակ-արձանիկը հանձնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
Հյուրեր
Այսօրվա մրցանակաբաշխությունը և իրադարձությունը Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին են: Մենք այսօր հարգանքի և մեծարանքի տուրք ենք մատուցում մեր ժողովրդի տաղանդին, նրա ստեղծարար հզորությանը, սեփական ուժերին հավատալու նրա կարողությանը: Նոր Հայաստանի ամենակարևոր առանձնահատկությունը սա է, որ մենք խնդիր ունենք անընդհատ կերտել նոր հերոսներ: Ընդհանրապես Հայաստանում միշտ եղել է այդ հարցը, թե ով է հերոսը Հայաստանի Հանրապետությունում, ով է այն կերպարը, որին պետք է ձգտեն նմանվել երիտասարդները: Այս հարցը սովորաբար մի պատասխան չի ունենում:
Աներկբա է, որ առաջին և ամենամեծ հերոսները մեր այն զինվորներն են, ովքեր կանգնած են սահմանին և սպաները, մեր զինված ուժերը, մեր գեներալները: Երեկ Հանրապետության նախագահը կոչումներ և մեդալներ շնորհեց մեր բազմաթիվ զինվորականների: Աներկբա է, որ մեր ժամանկների և բոլոր ժամանակների հերոսներ են մեր ժողովրդի արվեստը և մշակույթը ստեղծած մարդիկ: Աներկբա է, որ բոլոր ժամանակների մեր հերոսներն են մեր գիտնականները, մեր բազմաթիվ պետական և քաղաքական գործիչները, բայց Նոր Հայաստանի կերպարն ամբողջացնելու համար հարկավոր է նաև հերսական այդ համայնապատկերի ևս մի կարևոր շտրիխ ավելացնել: Դա աշխատող և արարող մարդու կերպարն է: Դրանք այն մարդիկ են, ովքեր ունեն համարձակություն` տնօրինել իրենց ճակատագիրը: Դրանք այն մարդիկ են, ովքեր ունեն համարձակություն` իրենց ձեռքը վերցնել իրենց և իրենց հայրենիքի ճակատագրի ղեկը: Դրանք այն մարդիկ են, ովքեր չեն սպասում, որ որևէ մեկից որևէ բան ստանան, նրանք այն մարդիկ են, ովքեր պատրաստ են տալ, կիսվել իրենց տաղանդով, իրենց գիտելիքով, իրենց հմտություններով` կառուցելով իրենց ընտանիքի և ուրիշների բարեկեցությունը, հայրենիքի բարեկեցությունը:
Մենք քաղաքական հեղափոխությունն սկսել, իրականացրել և նախապատրաստել ենք մի կարգախոսով` Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին ասել ենք` Հայաստանի ապագան կախված է մեկ մարդուց, և այդ մեկ մարդը դու ես: Եվ մենք այսօր` տնտեսական հեղափոխության այս շրջանում, նույն ուղերձն ենք հղում ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, որ մեր երկրի բարեկեցությունը, մեր երկրի տնտեսական զարգացվածությունը, նաև մեր բանակի հզորությունը կախված է մեկ մարդուց, և այդ մեկ մարդը մեզնից յուրաքանչյուրն է, որովհետև պետք չէ մոռանալ, որ բանակն ամուր է իր թիկունքով, բանակն ամուր է իր տնտեսությամբ, բանակն ամուր է աշխատանքով, բանակն ամուր է բարեկեցիկ ժողովրդով:
Մեր խնդիրն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի բարեկեցիկ քաղաքացիների երկիր, և լինելու է բարեկեցիկ քաղաքացիների երկիր, որտեղ մարդիկ ունեն բավարար ինքնագնահատական, որտեղ մարդիկ բավարար չափով հավատում են իրենց ուժերին և մարդիկ սեփական ձեռքերով կառուցում են իրենց, իրենց ընտանիքների, իրենց միջավայրի և իրենց հայրենիքի բարեկեցիկ ներկան, և բարեկեցությունը բավարար է արդեն, որ լինի ապագա: Բարեկեցեթյունն արդեն պետք է լինի ներկա, և այս միջոցառումը հենց այդ բարեկեցիկ ներկայի մասին է, որը մենք ոչ թե կերտելու ենք, այլ մենք կերտում ենք և կերտում են մեր ժամանակների հերոսները: Ես ուզում եմ ասել, որ ամենադժվարը 45 հաղթոսղներից 13-ին ընտրելն էր, նրանք բոլորը հավասարաբար մեր ժամանակների հերոսներն են:
Եվ, այո, մենք հարգանքի տուրք ենք տալիս յուրաքանչյուր աշխատող, յուրաքանչյուր ստեղծող մարդու, և ես անձամբ խոնարհվում եմ բոլոր այն մարդկանց առաջ, ովքեր գիտեն, որ Հայաստանի ապագան կախված է մեկ մարդուց, և այդ մեկ մարդը իրենք են, և իրենք պատրաստ են աշխատել և աշխատում են հանուն այդ ապագայի:
Հիմա ես կազդարարեմ մրցանակակրի անունը: Անկեղծ ասած, սա անվանել ենք գլխավոր մրցանակ և այդ գլխավոր մրցանակակիրը, իմ կարծիքով, հավաքական կերպարն է այդ բոլոր ժամանակների հերոսների: Նա մի մարդ է, ով իր կյանքում հեղափոխություն անելու որոշում է կայացրել` քաղաքից տեղափոխվել է գյուղ: Այստեղ կրկին այդպիսի մասնակիցներ ունեինք: Նա մի մարդ է, ով լինելով ընտանիքի մայր, չի համարել, որ ինքն անելիք չունի, որ ինքը չի կարող ձեռնարկատիրությամբ զբաղվել: Նա հավատացել է իր ուժերին, և ստեղծել է ձեռնարկություն: Այս մրցանակը նաև այն ընտանիքներին է պատկանում, այն ամուսիններին, այն որդիներին, ովքեր չեն սահմանափակում իրենց կանանց կամ մայրերի ինքնադրսևորվելու հնարավորությունը, և այս մրցանակը նաև մրցանակակրի ընտանիքին է պատկանում: Այս մրցանակը նաև խորհրդանշում է մեր ժողովրդի, մեր ազգի ստեղծարար հավաքական կերպարը, և այդ մրցանակակրի անունն է Ռիտա Մարտիրոսյան»:
Այնուհետև բեմ են բարձրացել «Մեր ժամանակի հերոսը» շարքի բոլոր մասնակիցները: Դիմելով նրանց` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Որպես ՀՀ վարչապետ` շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր կատարած աշխատանքի համար, շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ, որ դուք հավատում եք ձեր ուժերին, ես ձեզ շնորհակալություն եմ հայտնում, որ դուք աշխատանքը համարում եք ձեր, մեր երկրի խնդիրների լուծման ճանապարհը: Այստեղ իհարկե, ոչ բոլորին, բայց շատերին ես հյուրընկալել եմ և տեսել եմ նրանց իրենց աշխատանքի մեջ, իրենց առօրյայի մեջ, և իսկապես այս մարդկանց գոյությունը Հայաստանի Հանրապետությունում ուզում եմ արձանագրել, որ մեծացնում է իմ վստտահությունը` որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, որ մենք կլուծենք բոլոր այն խնդիրները, որ մեր առաջ դրված են:
Ընդհանրապաես Հայաստանի Հանրապետության տարբեր փուլերում երբեք լավատեսական կանխատեսումներ չեն եղել: Հոռետեսությունը եղել է Հայաստանի հիմնական կանխատեսումը, բայց այս մարդկանց գոյությունն իմ խորին համզոմամբ, արձանագրում է մի երևույթ, մի փաստ: Իմիջիայլոց, նրանցից շատերը սկսել են աշխատել 2000, 2003, 2004, 2005 թվականից, վերջին 15 տարում, և այս մարդիկ իմ կարծիքով իրենց աշխատանքով կաթիլ առ կաթիլ կերտել են լավատեսության հաղթանակը Հայաստանի Հանրապետությունում: Եվ ես ձեզ շնորհակալություն եմ հայտնում հայ ժողովդրի շրջանում, Հայաստանի Հանրապետությունում լավատեսության հաղթանակի համար: Դուք հաղթել եք, դուք մեր ժամանակների հերոսներն եք»:

Премьер Армении в Гюмри принял участие в церемонии вручения премии "Герой нашего времени" (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян посетил Гюмри, чтобы принять участие в посвященных 28-й годовщине Независимости Республики Армения праздничных мероприятиях.
В Черной крепости Гюмри Никол Пашинян вместе с президентом Республики Армения Арменом Саркисяном, президентом Республики Арцах Бако Саакяном, Верховным Патриархом и Католикосом Всех Армян Его Святейшеством Гарегином Вторым и председателем Национального Собрания Республики Армения Араратом Мирзояном присутствовал на проводимой впервые церемонии вручения премии "Герой нашего времени". На мероприятии также присутствовали члены правительства, депутаты НС, губернаторы, аккредитованные в Армении дипломатические представители иностранных государств и другие официальные лица.
Центра по связямПремии вручены 13 участникам телепроекта с общественностью и информации аппарата премьер-министра "Герой нашего времени" - производитель чая Рита Мартиросян, производитель сыра Арман Микаелян, производитель биотоплива Степан Авагян, вольтерман Азат Товмасян, плотник Самвел Гаспарян, производитель полудрагоценных камней Артак Боджикян, производитель чая Астхик Галстян, гончар Рубен Геворгян, руководитель тепличного хозяйства Артак Гаранлгцян, производитель косметических средств Арпине Барсегян, производитель инструментов Людвиг Микаелян, ресторатор Варда Аветисян и директор компании "Варденис кар" Лена Ераносян. Это люди, которые изменяют свою жизнь или жизнь своего окружения, строят свой бизнес собственными силами и связывают будущее с Арменией. Премьер-министр Никол Пашинян вручил статуэтку одной из участниц - производителю чая Рите Мартиросян.
Глава правительства выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
Сегодняшняя церемония награждения и мероприятие посвящены Армении и армянскому народу. Сегодня мы воздаем дань уважения таланту нашего народа, его творческой силе, его способности верить в собственные силы. Важнейшей особенностью новой Армении является то, что перед нами стоит задача постоянно создавать новых героев. В целом, в Армении всегда возникал вопрос о том, кто является героем в Республике Армения, кто является тем образом, на которого должны стремиться быть похожими молодые люди. На этот вопрос обычно никто не дает ответа.
Неоспоримо, что первыми и величайшими героями являются наши солдаты, стоящие на границе, и офицеры, наши вооруженные силы, наши генералы. Вчера президент республики наградил многих военнослужащих званиями и медалями. Неоспоримо, героями нашего времени и всех времен являются люди, которые создавали искусство и культуру нашего народа. Неоспоримо, что нашими героями всех времен являются наши ученые, наши многочисленные государственные деятели и политики, но для того, чтобы обобщить образ Новой Армении, нам необходимо добавить еще один важный штрих к этой панораме. Это образ человека, который работает и созидает. Это люди, у которых есть смелость управлять своей судьбой. Это люди, которые имеют смелость самим контролировать свою судьбу и судьбу своей родины. Это люди, которые не ожидают получить что-либо от кого-либо, это люди, которые готовы отдавать, делиться своим талантом, своими знаниями, своими навыками, строить благополучие своей семьи и других, благополучие своей родины.
Мы начали, осуществили и подготовили политическую революцию с одним лозунгом - мы сказали всем гражданам Республики Армения, что будущее Армении зависит от одного человека, и этим человеким являешься именно ты. И сегодня, в этот период экономической революции, мы направляем всем гражданам Армении то же самое послание - процветание нашей страны, экономическое развитие нашей страны, а также мощь нашей армии зависят от одного человека, и этим человеком является каждый из нас, потому что не надо забывать, что армия сильна своим тылом, армия сильна своей экономикой, армия сильна своей работой, армия сильна процветающим народом.
Наша задача состоит в том, чтобы Республика Армения была страной преуспевающих граждан, и это будет страна преуспевающих граждан, где у людей есть достаточная самооценка, где люди достаточно верят в свои силы, и люди своими руками строят благополучное настоящее своей семьи, своего окружения и своей родины, а благополучия достаточно для того, чтобы гарантировать будущее. Благополучие уже должно быть в настоящем, и это мероприятие именно о том благополучном настоящем, которое мы будем не строить, а уже строим и создаем героев нашего времени. Хочу сказать, что самым сложным было выбрать 13 из 45 участников, все они равным образом являются героями нашего времени.
И, да, мы воздаем дань уважения каждому работающему, каждому созидающему человеку, и я лично преклоняюсь перед теми, кто знает, что будущее Армении зависит от одного человека, и этим человеком являются они сами, и они готовы работать и работают во имя этого будущего.
Теперь я назову имя лауреата. Честно говоря, мы назвали ее главной премией, и лауреат этой премии, по моему мнению, является собирательным образом героев всех времен. Это человек, который принял решение совершить революцию в своей жизни: этот человек переехал из города в деревню. У нас несколько таких участников здесь. Это человек, который, будучи матерью семьи, не посчитала, что ей нечего делать и она не может заниматься предпринимательством. Она поверила в свои силы и создала бизнес. Эта награда также принадлежит тем семьям, мужьям, сыновьям, которые не ограничивают возможности своих жен или матерей самовыражаться, и эта награда также принадлежит семье победителя. Эта награда также символизирует собирательный творческий образ нашего народа, нашей нации, и имя лауреата этой премии - Рита Мартиросян".
Затем на сцену вышли все участники проекта "Герой нашего времени". Обращаясь к ним, Никол Пашинян отметил:
"Как премьер-министр Республики Армения я благодарю вас за вашу работу, благодарю вас за веру в свои силы, благодарю вас за то, что считаете работу путем к решению своих проблем и проблем нашей страны. Не всех, конечно, но многих присутствующих здесь людей я встречал и видел их в работе, в повседневной жизни, и существование этих людей в Республике Армения, я хочу заявить, увеличивает мое доверие как премьер-министра Республики Армения в том, что мы решим все задачи, которые стоят перед нами.
В целом, на разных этапах Республики Армения никогда не было оптимистичных прогнозов. Пессимизм был главным прогнозом Армении, но существование этих людей, по моему глубокому убеждению, является фактом. Кстати, многие из них начали работать в последние 15 лет, с 2000, 2003, 2004, 2005 годов, и эти люди, по моему мнению, по крупицам создавали победу оптимизма в Республике Армения. И я благодарю вас за победу оптимизма в Республике Армения и среди армянского народа. Вы победили, вы герои нашего времени".