Բակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Հայկ Հարությունյանի ընտանիքին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ՀՀ նախկին ոստիկանապետ, ոստիկանության գեներալ-գնդապետ Հայկ Հարությունյանի ընտանիքին:
«Խոր ցավով տեղեկացա գեներալ-գնդապետ Հայկ Արտեմի Հարությունյանի ողբերգական մահվան մասին:
Հայկ Հարությունյանն աչքի էր ընկնում իր գործին հատուկ նվիրվածությամբ և բարձր արհեստավարժությամբ: Նա պատվի ու արժանապատվության մարդ էր, մեծ հեղինակություն ուներ ծառայակիցների շրջանում և վայելում էր նրանց անկեղծ հարգանքը, շոշափելի ներդրում է ունեցել Հայաստանի ոստիկանության համակարգի կայացման և զարգացման գործում:
Իր գործունեության ընթացքում Հայկ Հարությունյանը հատուկ ուշադրություն էր դարձնում Արցախին, երկու հայկական հանրապետությունների համապատասխան գերատեսչությունների միջև կապերի խորացմանն ու ընդլայնմանը:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին, մաղթում տոկունություն ու ոգու կորով։
Հայկ Արտեմի Հարությունյանի պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր սրտերում, բոլոր նրանց, ովքեր ճանաչել, ծառայել և շփվել են նրա հետ»:

"Он был человеком чести и достоинства": президент Арцаха направил телеграмму соболезнования семье Айка Арутюняна
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил телеграмму соболезнования семье бывшего начальника полиции Республики Армения, генерал-полковника Айка Арутюняна.
"С глубоким прискорбием узнал о трагической кончине генерал-полковника Айка Артемовича Арутюняна.
Айк Арутюнян отличался особой преданностью своему делу и высоким профессионализмом. Он был человеком чести и достоинства, пользовался большим авторитетом и искренним уважением сослуживцев, внес ощутимый вклад в дело становления и развития системы полиции Армении.
В ходе своей деятельности Айк Арутюнян уделял особое внимание Арцаху, углублению и расширению связей между родственными структурами двух армянских республик.
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично выражаю соболезнование всем родным и близким покойного, желаю им стойкости и силы духа.
Светлая память о Айке Артемовиче Арутюняне навсегда останется в сердцах всех, кто знал его, служил и общался с ним".