Իսրայելը խորհուրդ չի տալիս իր քաղաքացիներին մեկնել մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստան
Ազգային անվտանգության պետական շտաբը թողարկել է նախազգուշացում սեպտեմբեր-հոկտեմբերյան տոների առիթով։Իսրայելցիներին խստիվ խորհուրդ չի տրվում մեկնել այդ տոնակատարություններին Սինայ (վտանգի առաջին աստիճան), հաղորդում է MIignews-ը։
Բացի այդ, շտաբը խորհուրդ չի տալիս այցելել Թուրքիա, Եգիպտոս և Հորդանան։ Այս բոլոր վայրերում իսլամիստ ահաբեկիչներն ունեն զարգացած ենթակառուցվածք և պատրաստ են հարձակվել հրեաների, մանավանդ իսրայելցիների վրա։ Աֆրիկայում արգելված վայրերն են Մարոկոն, Սուդանը, Թունիսը, Մալին, Նիգերը, Նիգերիան, Փղոսկրե ափը, Քենիան, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը։ Այնտեղ գործում են ինչպես «Ալ Քաիդայի» աֆրիկյան արբանյակները, այնպես էլ խմբավորումներ, որոնք իրենց նույնականացնում են «Իսլամական պետության» հետ։
Ասիայում նույնպես նկատվում է ահաբեկչական ակտիվություն, հատկապես Թաիլանդում, Ֆիլիպինների հարավային մասում և հնդկական Քաշմիրում։
Արևմտյան Եվրոպայում կա եզակի ահաբեկչությունների հավանականություն, նշվում է որոշ ակտիվություն նախկին ԻԼԻՊ-ականների կողմից, որոնք վերադարձել են մերձավորարևելյան պատերազմներից, ինչպես նաև տեղի իսլամիստների կողմից, որոնք հարել են ԻԼԻՊ-ի գաղափարախոսությանը։
Բացի այդ, խորհուրդ չի տրվում մեկնել երկրներ, որոնք «գոտևորում են Իրանը» և Մերձավոր Արևելքը՝ Ադրբեջան, Վրաստան, Հայաստան, Թուրքմենստան, Պարսից ծոցի երկրներ, Աֆրիկա, Կենտրոնական և Հարավարևելյան Ասիա։
Շտաբում հիշեցնում են, որ կան վեց թշնամական երկրներ, որոնց իսրայելցիներին արգելում են  այցելել օրենքով, դրանք են Իրաքը, ներառյալ քրդական շրջանը, Սիրիան, Լիբանանը, Սաուդյան Արաբիան, Եմենը և Իրանը։
Բացի այդ, վտանգավորության այս կամ այն աստիճան է շնորհվել 40 երկրի և տարածաշրջանի։
Վտանգավորության 1-ին աստիճան (չգնալ, իսկ եթե այնտեղ են՝ անհապաղ հեռանալ) աշնանային տոներին ունեն հետևյալ վայրերը. Սինայ, Աֆղանստան, Քաշմիր, Լիբիա, Նիգերիայի հյուսիսային մաս, Սուդան, Սոմալի, Մինանդաո կղզի և Սուլու կղզի Ֆիլիպիններում, Չեչնիա Ռուսաստանում, Թաիլանդի հարավային նահանգներ։
Վտանգավորության 2-րդ աստիճան (չայցելել, իսկ եթե այնտեղ են՝ հնարավորին չափ արագ հեռանալ) տրվել է հետևյալ երկրներին ու տարածաշրջաններին. Ինդոնեզիա, Ալժիր, Բուրկինա Ֆասո, սակավ հայտնի աֆրիկյան պետություն Ջիբութի, Կոտ դ՛Իվուար (Փղոսկրի ափ), Տոգո, Մավրիտանիա, Մալի, Քաբու Դելգադու շրջան Մոզամբիկում, Մալայզիա, Նիգեր, Սենեգեալի արևելյան մաս, Պակիստան, Չադի արևմտյան մաս, Կամերունի հյուսիս, Նայրոբի և Քենիայի ծովափնյա հատված, Թունիս և Թուրքիա։
Վտանգավորության 3-րդ աստիճան (խուսափել այցելել) շնորհվել է այնպիսի երկրների, ինչպիսին են Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Ինդոնեզիայի ավելի անվտանգ հատվածը, որը չի ներառում Սումատրան, Արևմտյան Պապուան, Աչեխը և Ճավա կղզին (այս շրջաններում վտանգավորության 2-րդ աստիճան է), Բահրեյնը, Հորդանանը, Քուվեյթը, Եգիպտոսը (բացի ավելի վտանգավոր Սինայից), Կատարը, Քենիան (բացի վերոնշյալ շրջաններից)։
Վտանգավորության 4-րդ աստիճան (ձեռնպահ մնալ ուղևորություններից, եթե չկա անհրաժեշտություն, և անվտանգության առավելագույն միջոցների դիմել այդ երկրում) շնորհվել է Ադրբեջանին, Մարոկոյին, Նիգերիային, Շրի Լանկային, Օմանին։
Շտաբում հիշեցնում են. նախազգուշացման մեջ նշված երկրներից յուրաքանչյուր այցելության ժամանակ իսրայելցիներին համառորեն խորհուրդ են տալիս սոցցանցերում չգրել կոնկրետ ծրագրերի մասին, ներառյալ կեցության հասցեն, հյուրանոցի անվանումը, թռիչքների օրն ու ժամը, զբոսաշրջային երթուղին և չտեղեկացնել իրական ժամանակում գտնվելու վայրի մասին։

Израиль не рекомендует своим гражданам посещать ряд стран, в том числе- Армению
Государственный штаб по национальной безопасности выпустил «туристическое предупреждение» к сентябрьско-октябрьским праздникам (то есть датам еврейского месяца тишрей, когда отмечаются Рош ха-Шана, Йом-кипур и Суккот), передает Mignews
Израильтянам крайне не рекомендуется ездить на эти праздники (первый, высший уровень опасности) на Синай.
Кроме того, штаб не рекомендует посещать Турцию, Египет и Иорданию. Во всех этих местах у исламистов-террористов есть развитая инфраструктура и они готовы к нападениям на евреев, особенно израильтян. В Африке это Марокко, Судан, Тунис, Мали, Нигер, Нигерия, Берег Слоновой Кости, Кения, ЮАР. Там действуют как африканские сателлиты «Аль-Каиды», так и группировки, отождествляющие себя с «Исламским государством».
В Азии тоже наблюдается террористическая активность, особенно в Таиланде, в южной части Филиппин и в индийской провинции Кашмир.
В Западной Европе имеется вероятность единичных терактов и отмечается некоторая активность со стороны бывших игиловцев, вернувшихся с ближневосточных войн, а также местных исламистов, проникшихся идеологией ИГИЛа.
Кроме того, не рекомендуется ездить в страны, «опоясывающие Иран» и Ближний Восток – Азербайджан, Грузию, Армению, Туркмению, страны Персидского залива, Африку, центральную и юго-восточную Азию.
В штабе напоминают, что есть шесть вражеских стран, посещать которые израильтянам запрещено законом – это Ирак, включая курдский регион, Сирия, Ливан, Саудовская Аравия, Йемен и Иран.
Кроме того, тот или иной уровень опасности присвоен 40 странам и регионам.
1-й уровень опасности (не ехать, а если вы там – немедленно уезжать) на осенние праздники у следующих мест: Синай, Афганистан, Кашмир, Ливия, северная часть Нигерии, Судан, Сомали, остров Минандао и острова Сулу на Филиппинах, Чечня в России, южные провинции Таиланда.
2-й уровень опасности (не посещать, а если вы там – по возможности быстро уехать) присвоен следующим странам и регионам: Индонезия, Алжир, Буркина-Фасо, малоизвестное африканское государство Джибути, Кот д’Ивуар (Берег Слоновой Кости), Того, Мавритания, Мали, регион Кабу-Делгаду в Мозамбике, Малайзия, Нигер, восточная часть Сенегала, Пакистан, западная часть Чада, север Камеруна, Найроби и прибрежная часть Кении, Тунис и Турция.
3-й уровень опасности (избегать посещения) присвоен таким странам, как: Арабские Эмираты, более безопасная часть Индонезии, не включающая Суматру, Западное Папуа, Ачех и остров Ява (у этих регионов 2-й уровень опасности), Бахрейн, Иордания, Кувейт, Египет (за исключением более опасного Синая), Катар, Кения (за исключением упомянутых в предыдущем пункте регионов).
4-й уровень опасности (воздержаться от поездок без реальной необходимости и принимать повышенные меры безопасности в этой стране) присвоен Азербайджану, Марокко, Нигерии, Шри-Ланке, Оману.
В штабе напоминают – при поездке в любую из стран, перечисленных в предупреждении, израильтянам настоятельно рекомендуется не писать в социальных сетях о конкретных планах, включая адрес проживания, название отеля, дату и время полетов, туристический маршрут и не сообщать о местонахождении в реальном времени.