Հակոբ Մկրտչյան. Հաղթանակս նվիրում եմ որդուս
Թաիլանդում ընթացող ծանրամարտի աշխարհի առաջնության 89 կգ քաշային կարգում չեմպիոն հռչակված Հակոբ Մկրտչյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում պատմել է տպավորությունների մասին: 2014 թվականին Հակոբ Մկրտչյանը դարձել էր պատանեկան Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն և, համեմատելով 2 նվաճումները, նշեց հետևյալը.
«Եթե անկեղծ, համեմատելը դժվար կլինի: Զգացողությունները նույնն են՝ ինչ այն ժամանակ էր, քանի որ մարզիկի համար իր բոլոր նվաճումները կարևոր են»,- ասաց նա:
Հակոբ Մկրտչյանը կարևորում է ընտանիքի գործոնն իր հաղթանակներում: Գյումրեցի ծանրորդը հաղթանակը նվիրում է որդուն, որը կծնվի մի քանի ամսից. «Հաղթանակս նվիրում եմ որդուս: Իսկ ընտանիքիս գործոնը շատ մեծ է, քանի որ ամեն առաջնության մասնակցելիս մտածում եմ, որ ամեն ինչ անում եմ նրանց բարեկեցիկ ապագայի համար»,- խոսքը եզրափակեց Հակոբ Մկրտչյանը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի գործող չեմպիոնը երկամարտում գրանցել էր 375 կգ (167+208) արդյունք: Պոկում վարժությունում գյումրեցի ծանրորդը չորրորդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ:

Акоп Мкртчян: победу посвящаю своему сыну
Завоевавший звание чемпиона в весовой категории 89 кг на проходящем в Таиланде чемпионате мира по тяжелой атлетике Акоп Мкртчян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал о своих впечатлениях. В 2014-м году Акоп Мкртчян стал чемпионом юношеских Олимпийских игр и, сравнивая 2 достижения, отметил следующее:
"Если честно, сравнивать сложно. Ощущение такие же, как и в то время, поскольку для спортсмена важны все его достижения", - сказал он.
Акоп Мкртчян отметил важность семейного фактора в своих победах. Гюмрийский тяжелоатлет посвящает эту победу сыну, который родится через несколько месяцев.
"Я посвящаю свою победу сыну. А моя семья является важным фактором, потому что на каждом чемпионате я думаю, что делаю все для их процветающего будущего", - заключил Акоп Мкртчян.
Напомним, что действующий чемпион Европы набрал в сумме двоеборья 375 кг (167+208). В рывке армянский спортсмен занял 4-е место, а в толчке завоевал малую серебряную медаль.