Շնորհավորում եմ բոլորիս. Փաշիկ Ալավերդյան
Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանն անդրադարձել է երկրորդ տարին անընդմեջ աշխարհի չեմպիոն դարձած Սիմոն Մարտիրոսյանի (109 կգ) հաղթանակին Թաիլանդում ընթացող ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում:
«Շնորհավորում եմ բոլորիս, ինչպես նաեւ Սիմոնի անձնական մարզիչ Աշոտ Փիլոսյանին: Կեցցես, Աշոտ ջան: Շնորհակալ եմ կատարածդ աշխատանքի համար: Շնորհավորում եմ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ցավում են հայկական ծանրամարտի համար: Հույս ունեմ, որ վաղը նույնպես մեր դրոշը կծածանվի այստեղ: Այսօր Սիմոնը պատրաստ չէր ռեկորդի: Ռիսկի դիմել չէր կարելի: Եթե նա հանկարծ վնասվածք ստանար, ոչ ես ինձ կներեի, ոչ էլ՝ ինչ-որ մեկը: Ամեն դեպքում, մեկ ռեկորդ կա, ամեն ինչ կարգին է:
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր պետությանը, մեր կառավարությանը և պարոն Ծառուկյանին, որը միշտ աջակցում է մեզ և այսօր էլ պատրաստ է աջակցել»,- Առաջին ալիքի ուղիղ եթերում ասել է Փաշիկ Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոնը երկամարտում գրանցել էր 429 կգ (199+230) արդյունք: 22-ամյա Մարտիրոսյանը հաղթել էր բոլոր վարժություններում, իսկ պոկում վարժությունում սահմանել էր աշխարհի ռեկորդ՝ 199 կգ: Հայ ծանրորդին են պատկանում նաեւ հրում վարժության ու երկամարտի աշխարհի ռեկորդները 109 կգ քաշային կարգում:

Пашик Алавердян: "Поздравляю всех нас"
Главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян прокомментировал победу ставшего чемпионом мира второй год подряд Симона Мартиросяна (109 кг) на проходящем в Таиланде чемпионате мира по тяжелой атлетике, передает пресс-служба НОК Армении.
"Поздравляю всех нас, а также личного тренера Симона Ашота Пилосяна. Браво, Ашот джан! Спасибо за проделанную тобой работу. Поздравляю всех, кто болеет за армянскую тяжелую атлетику. Надеюсь, что завтра наш флаг также будет развеваться здесь. Сегодня Симон не был готов к рекорду. Нельзя было рисковать. Если бы он случайно получил травму, я бы не простил себя. Во всяком случае, один рекорд есть, все в порядке.
Я благодарю наше государство, правительство и господина Царукяна, который всегда поддерживал нас и готов поддержать сегодня", - заявил Пашик Алавердян в эфире Первого канала.
Напомним, что вице-чемпион Олимпийских игр набрал в сумме двоеборья 429 кг (199+230). 22-летний Мартиросян одержал победу во всех упражнениях, а в рывке установил мировой рекорд - 199 кг. Армянскому тяжелоатлету принадлежат также мировые рекорды в толчке и в сумме двоеборья весовой категории 109 кг.