Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ստրովոլոսի քաղաքապետին
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ստրովոլոս քաղաքի պատվիրակությանը՝ քաղաքապետ Անդրեաս Պապախարալամպուսի գլխավորությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ պաշտոնական կայքէջից:
ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է պատվիրակության այցը Արցախ՝ նշելով, որ այն լավ հնարավորություն է տեղում ծանոթանալու երկրին, հանրապետությունում պետականաշինության գործընթացում, հատկապես՝ տեղական ինքնակառավարման համակարգի կայացման ու զարգացման ուղղությամբ արձանագրված ձեռքբերումներին։
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է ապակենտրոնացված համագործակցության ձևաչափով արտաքին կապերի հաստատումը՝ որպես Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղություններից մեկը, ինչն առանցքային նշանակություն ունի թե՛ Արցախի համայնքների արդյունավետ կենսագործունեության և թե՛ միջազգային գործընթացներում հանրապետության ներգրավվածության տեսանկյունից։
Այս համատեքստում կողմերը մտքեր են փոխանակել Արցախի քաղաքներից մեկի և Ստրովոլոս քաղաքի միջև մարդասիրական տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հաստատման հնարավորությունների և հեռանկարների շուրջ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Կասպար Կարամպետյանը, Հայ Դատի հանձնախմբի պատասխանատու Հակոբ Գազանճեանը և Կիպրոսի ՀՅԴ Կոմիտեի անդամ Րաֆֆի Մահտեսեանը։

Глава МИД Республики Арцах принял мэра города Строволос Республики Кипр
27 сентября министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян принял делегацию города Строволос Республики Кипр, возглавляемую мэром города Андреасом Папахаралампусом.
Глава МИД приветствовал визит делегации в Арцах, отметив, что он создает прекрасную возможность для ознакомления со страной, достижениями республики в процессе государственного строительства, особенно в становлении и развитии системы местного самоуправления.
Масис Маилян подчеркнул, что одним из приоритетных направлений внешней политики Республики Арцах является налаживание связей в формате децентрализованного сотрудничества, которое имеет ключевое значение с точки зрения как эффективной жизнедеятельности общин Арцаха, так и вовлечения республики в международные процессы.
В этом контексте стороны обменялись мнениями о возможностях и перспективах установления взаимовыгодного сотрудничества в различных гуманитарных сферах между одним из городов Арцаха и городом Строволос.
Во встрече приняли участие также председатель Европейского комитета «Ай Дат» АРФД Каспар Карампетян, председатель комитета «Ай Дат» Кипра Акоп Газанчян и член Комитета АРФД Кипра Раффи Махтесеан.