Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ստրովոլոսի քաղաքապետին
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ստրովոլոս քաղաքի պատվիրակությանը՝ քաղաքապետ Անդրեաս Պապախարալամպուսի գլխավորությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ պաշտոնական կայքէջից:
ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է պատվիրակության այցը Արցախ՝ նշելով, որ այն լավ հնարավորություն է տեղում ծանոթանալու երկրին, հանրապետությունում պետականաշինության գործընթացում, հատկապես՝ տեղական ինքնակառավարման համակարգի կայացման ու զարգացման ուղղությամբ արձանագրված ձեռքբերումներին։
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է ապակենտրոնացված համագործակցության ձևաչափով արտաքին կապերի հաստատումը՝ որպես Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղություններից մեկը, ինչն առանցքային նշանակություն ունի թե՛ Արցախի համայնքների արդյունավետ կենսագործունեության և թե՛ միջազգային գործընթացներում հանրապետության ներգրավվածության տեսանկյունից։
Այս համատեքստում կողմերը մտքեր են փոխանակել Արցախի քաղաքներից մեկի և Ստրովոլոս քաղաքի միջև մարդասիրական տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հաստատման հնարավորությունների և հեռանկարների շուրջ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Կասպար Կարամպետյանը, Հայ Դատի հանձնախմբի պատասխանատու Հակոբ Գազանճեանը և Կիպրոսի ՀՅԴ Կոմիտեի անդամ Րաֆֆի Մահտեսեանը։

Foreign Minister of the Republic of Artsakh Received Mayor of Strovolos, the Republic of Cyprus
On September 27, Foreign Minister of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received the delegation of Strovolos City of the Republic of Cyprus headed by Mayor Andreas Papacharalambous, the official website of Artsakh Republic Foreign Ministry reports.
The Foreign Minister welcomed the visit of the delegation to Artsakh, noting that it was a good opportunity to get acquainted with the country and the achievements in the state-building process in the Republic, especially in the establishment and development of the local self-government system.
Masis Mayilyan emphasized the establishment of decentralized cooperation in the form of decentralized cooperation as one of the priority directions of the foreign policy of the Republic of Artsakh, which is of key importance both for the effective functioning of the Artsakh communities and the republic's involvement in international processes.
In this context, the parties exchanged views on the opportunities and prospects for establishing mutually beneficial cooperation between one of the cities of Artsakh and Strovolos in different humanitarian spheres.
President of the European Armenian Federation for Justice and Democracy Kaspar Karampetian, Chairman of the Armenian National Committee of Cyprus Hagop Kazandjian, and member of the ARF Committee of Cyprus Raffi Mahdessian also participated in the meeting.