Պետք է աշխատենք հայ-մոլդովական առևտրատնտեսական, քաղաքական կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ. Փաշինյանը հանդիպել է Մոլդովայի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ, ով Հայաստան է ժամանել ԵԱՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով Մոլդովայի նախագահին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
հարգելի բարեկամներ,
ուրախ եմ ողջունել Ձեզ Երևանում՝ Հայաստանի մայրաքաղաքում։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մենք բավական հաճախ ենք հանդիպել, և մեր միջև ձևավորվել են բավական ջերմ հարաբերություններ։ Հուսով եմ և վստահ եմ, որ այդ հարաբերությունները նաև շատ օգտակար կլինեն մեր երկրների միջև հարաբերությունների համար, և շատ ուրախ եմ, որ այսպիսի հնարավորություն ունեմ՝ Ձեզ հետ քննարկելու մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցերը։ Մենք պետք է աշխատենք մեր առևտրատնտեսական, քաղաքական կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ։ Կարծում եմ, որ այսօր իրապես կան այդպիսի հնարավորություններ, պետք է ուղղակի օգտագործել։ Հատկապես Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում մեր համագործակցությունը նոր հնարավորություններ է բացում, և ես վստահ եմ՝ իրապես աշխատելու պարագայում կոնկրետ արդյունքներ կունենանք»։
Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը, շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի վարչապետին ջերմ ընդունելության համար, նշել է.
նախևառաջ շատ ուրախ եմ կրկին գտնվել Երևանում։ Վերջին 2.5 տարում արդեն 3-րդ անգամ եմ Երևանում։ Հուսով ենք, որ Դուք մոտակա ժամանակներում Ձեր առաջին պաշտոնական այցը կկատարեք Մոլդովայի Հանրապետություն։ Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ Ձեզ հրավիրել Մոլդովա։
Գիտեք, որ մեր երկրների միջև ավանդաբար գոյություն ունեն շատ լավ, բարեկամական հարաբերություններ բոլոր ուղղություններով։ Իհարկե, մենք կցանկանայինք, որպեսզի առևտրաշրջանառության մակարդակի առումով ավելի արագ առաջ շարժվենք։ Այս առնչությամբ կարելի է Ձեր այցին զուգահեռ կազմակերպել Հայ-մոլդովական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացումը, որը վաղուց չի գումարվել։ Մենք հիմա հաստատում ենք միջկառավարական հանձնաժողովի մոլդովական կողմի կազմը։ Այդ պատճառով հուսով եմ, որ մյուս տարվա սկզբին կկայանան Ձեր պաշտոնական այցը և Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկրի կարգավիճակ ստանալու հարցում Մոլդովային աջակցելու համար։ Նախորդ տարի մայիսի 14-ին Մոլդովան դարձավ առաջին երկիրը, որն ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկրի կարգավիճակ ստացավ։ Մեզ համար սա շատ հետաքրքիր, հեռանկարային հարթակ է. որպես դիտորդ երկիր՝ մենք նախագահի մակարդակով մասնակցում ենք բոլոր նիստերին, մասնակցում են իմ գործընկերները, նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչները։ Կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ շատ լուրջ, լավ ներուժ ունենք։
Երևի տեղյակ եք, որ հունիսի սկզբին Մոլդովայում տեղի ունեցան քաղաքական փոփոխություններ. մենք ունենք խորհրդարանական մեծամասնություն, նոր կառավարություն ենք ձևավորել, որն ստացել է և ներկայում ունի Մոլդովայի Հանրապետության բնակչության շուրջ 80 տոկոսի աջակցությունը։ Մոլդովայի 28 տարվա անկախությունից ի վեր այսպիսի ներքին կոնսենսուս առաջին անգամ է արձանագրվում, որն ամրապնդված է նաև արտաքին քաղաքական կոնսենսուսով։ Դա մեզ լավ հնարավորություն է տալիս առաջ շարժվել արտաքին առևտրի, արտաքին քաղաքական կապերի զարգացման ուղղությամբ։ Ես նաև նհուսով եմ, որ մեր երկկողմ հարաբերությունները և՛ իմ այցից, և՛ Ձեր պաշտոնական այցից հետո կբարձրանան այլ մակարդակի»։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ փաստացի իր՝ Մոլդովա պաշտոնական այցի կապակցությամբ կոնկրետ ժամկետներն արդեն նախանշված են, և այժմ պետք է աշխատել արդյունավետ օրակարգ մշակելու ուղղությամբ։ Հայաստանի վարչապետը ողջունել է Մոլդովայում քաղաքական իրավիճակի կայունությունը, ինչը կնպաստի երկրի առաջընթացին և գործընկեր պետությունների հետ համագործակցության զարգացմանը։
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Դոդոնը քննարկել են Հայաստանի և Մոլդովայի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հակամարտությունների կարգավորման հարցի շուրջ։ Անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ինչպես նաև Մերձդնեստրի հետ կապված իրավիճակին։
Կողմերն ընդգծել են հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարևորությունը՝ տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և զարգացման համատեքստում և փոխադարձ աջակցություն հայտնել այդ գործընթացում։

Armenian Premier Meets with Moldova President
Prime Minister Nikol Pashinyan today met with Igor Dodon, President of the Republic of Moldova, who has arrived in Armenia to attend a meeting of the EAEU Supreme Economic Council.
Welcoming the President of Moldova, Prime Minister Pashinyan said:
I am glad to welcome you to Yerevan, the capital of Armenia. We met quite often during the past one year, and warm relationships have formed between us. I am hopeful and confident that our personal contacts will help enhance the relations between our countries. I am glad to have another opportunity to discuss with you prospects of the furtherance of our relations.
We must work towards strengthening our trade, economic and political ties. I think that today there are such opportunities, and we just need to tap them. Our cooperation, especially within the framework of the Eurasian Economic Union, opens up new opportunities, and I am sure that once implemented, they will lead to concrete results.”
Thankful for the warm welcome, Moldovan President Igor Dodon stated:
First of all, I am very pleased to be in Yerevan again. This is my third visit to Yerevan paid over the past 2.5 years. I hope you will soon make your first official visit to the Republic of Moldova. I want to once again invite you to Moldova. You are well aware that our tow countries have traditionally maintained very good and friendly relations in all areas of mutual interest.
Of course, we would like to move faster in terms of trade turnover. In parallel with your visit, we can organize a meeting of the Armenian-Moldovan intergovernmental commission, which has not been convened for a long time. We are now approving the composition of the Moldovan side of the intergovernmental commission. I hope that your official visit and the proposed intergovernmental commission’s meeting may take place early next year.
I want to thank you for the assistance provided to Moldova in obtaining the status of an observer country in the EAEU. On May 14 last year, Moldova became the first country to receive observer status in the EAEU.
For us, this is an exciting and promising platform. As an observer country, we have attended all the meetings at a presidential level together with my staff and colleagues. I think that we have serious potential to tap in this area.
You are probably aware that in early June this year political changes took place in Moldova. We have a new parliamentary majority; we have formed a new government, which has received and currently has the support of about 80% of the population of the Republic of Moldova.
For the past 28 years of independence, Moldova had not seen such an overwhelming internal consensus, which has been translated into a foreign policy consensus. This gives us a good opportunity to move forward in the direction of developing foreign trade and foreign policy relations.
I am also confident that our bilateral relations will be raised to a new level following my visit and after your official visit.”
Nikol Pashinyan said that specific deadlines have already been set for his official visit to Moldova, and the sides now need to work on developing an effective agenda.
The Premier welcomed the stability in the political situation in Moldova, which can promote overall progress and development of cooperation with partner countries.
Prime Minister Pashinyan and President Dodon discussed the development of cooperation between Armenia and Moldova in various fields of activity. They exchanged views on the settlement of regional conflicts, including the Nagorno-Karabakh conflict and the situation in Transnistria.
The parties emphasized the importance of a peaceful resolution of conflicts in the context of regional stability, security and development and expressed mutual support in this process.