Արցախը կայացած ու ժողովրդավարական պետություն է. ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամ Ֆրենկ Փալոուն
Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հոկտեմբերի 1-ին ընդունել է երկօրյա աշխատանքային այցով Արցախ ժամանած ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ, Էներգետիկայի և առևտրի հանձնաժողովի նախագահ Ֆրենք Փալոունին: Կոնգրեսականին Արցախում ուղեկցում են նրա օգնական Ջեյմս Ջոնսոնը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մարիա Կարապետյանը, Ծովինար Վարդանյանը և ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:
Ողջունելով կոնգրեսականին՝ Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է նրա պարբերական այցելություններն Արցախ, որոնք հիմք են հանդիսանում վերջինիս կողմից յուրաքանչյուր այցից հետո Կոնգրեսին նոր նախաձեռնություններ և բանաձևեր ներկայացնելու համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել կոնգրեսականին՝ Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ Արցախի ժողովրդին ուղղված՝ իր և իր գործընկերների տեսաուղերձների համար՝ նշելով, որ դրանք Արցախի ժողովրդին ոգեշնչելուց զատ նաև փաստում են Միացյալ Նահանգների հավատարմությունը ազատության բացարձակ գաղափարին:
Կոնգրեսական Ֆրենք Փալոունը ԱԺ նախագահին է ներկայացրել տարածաշրջանում անվտանգային հավասարակշռության պահպանման անհրաժեշտությանն ուղղված իր և գործընկերների առաջիկա ծրագրերը: Նա նաև համոզմունք է հայտնել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է ունենա միայն խաղաղ կարգավորում՝ Արցախի հայկականության ու նրա անվտանգության ներկայիս բաղադրիչների պահպանմամբ:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է ԱՄՆ կողմից հակամարտող երկրներին հավասար օգնություն տրամադրելու հանգամանքը՝ տարածաշրջանում անվտանգային հավասարակշռություն պահպանելու նպատակով: Քննարկվել են նաև Արցախի տնտեսությանը ու էներգետիկայի ոլորտին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպումն այնուհետև շարունակվել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավար կազմի, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամների մասնակցությամբ:
Ողջույնի խոսքում ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է,  որ նման հանդիպումները հնարավոր են դարձնում չեզոքացնելու Ադրբեջանի կողմից Արցախը մեկուսացնելու արհեստական փորձերը և Արցախի մասին օբյեկտիվ ու անաչառ տեղեկատվություն տարածելու Միացյալ Նահանգներում և ամբողջ աշխարհում: Նա անդրադարձել է Ֆրենք Փալոունի և Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի կողմից ԱՄՆ կառավարությանն ու Կոնգրեսին ուղղվող նամակներին և բանաձևերի նախագծերին, որոնք նպատակ ունեն հակազդելու տարածաշրջանում Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանն ու աջակցելու լարվածության թուլացմանը:
Կոնգրեսական Ֆրենք Փալոունը, ողջունելով ներկաներին  նշել է, որ իր՝ Արցախում գտնվելու հիմնական նպատակը աշխարհին ցույց տալն է, որ Արցախը կայացած ու  ժողովրդավարական պետություն է, և իրենք իրենց այցերով պետք է ակտիվացնեն  համագործակցությունը Արցախի Հանրապետության և տարբեր երկրների պետական համակարգերի միջև:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ կողմից Արցախում իրականացվող հումանիտար ծրագրերին և դրանց ֆինանսավորմանը վերաբերող հարցեր: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը:
Առավոտյան կոնգրեսական Փալոունին և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը Ստեփանակերտի օդանավակայանում դիմավորել են Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ Դավիթ Մելքումյանը և ԱԳ նախարարի տեղակալ Ֆելիքս Խաչատրյանը:

Арцах - состоявшееся и демократическое государство: конгрессмена США Фрэнк Паллоне
Председатель Национального Собрания Ашот Гулян 1-го октября принял прибывшего в Арцах с двухдневным рабочим визитом сопредседателя Комитета по армянским вопросам Палаты представителей США, председателя комиссии по вопросам энергетики и торговли Фрэнка Паллоне. Конгрессмена в Арцахе сопровождают его помощник Джеймс Джонсон, депутаты НС РА Мария Карапетян, Цовинар Варданян и постоянный представитель Республики Арцах в США Роберт Аветисян.
Приветствуя конгрессмена, Ашот Гулян отметил важность его периодических визитов в Арцах, которые являются основой для представления Конгрессу новых инициатив и резолюций со стороны конгрессмена после каждого визита.
Глава парламента выразил благодарность конгрессмену и его коллегам за адресованные народу Арцаха видеообращения по случаю 30-летия Карабахского движения, отметив, что видеообращения, помимо воодушевления народа Арцаха, также свидетельствуют о приверженности Соединенных Штатов абсолютной идее свободы.
Конгрессмен Фрэнк Паллоне представил председателю парламента предстоящие программы, направленные на сохранение баланса безопасности в регионе. Он также выразил уверенность, что азербайджано-карабахский конфликт должен быть урегулирован лишь мирным путем с сохранением армянства Арцаха и нынешних компонентов его безопасности.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность предоставления равноправной помощи конфликтующим странам со стороны США с целью сохранения в регионе баланса безопасности. Были обсуждены также вопросы, касающиеся экономики и энергетики Арцаха.
Затем встреча продолжилась с участием руководящего состава постоянных комиссий и фракций НС и членов постоянной комиссии по внешним сношениям.
В своем приветственном слове председатель НС Ашот Гулян отметил, что подобные встречи позволяют нейтрализовать искусственные попытки Азербайджана изолировать Арцах и распространять объективную и беспристрастную информацию об Арцахе в Соединенных Штатах и во всем мире. Он коснулся писем и проектов резолюций, направленных Правительству и Конгрессу США Фрэнком Паллоне и  Комитетом по армянским вопросам, которые нацелены на противодействие агрессивной политике Азербайджана в регионе и содействие ослаблению напряженности.
Конгрессмен Фрэнк Паллоне, поприветствовав присутствующих, отметил, что его основная цель пребывания в Арцахе - показать миру, что Арцах - состоявшееся и демократическое государство, и они своими визитами должны активизировать сотрудничество между государственными системами Республики Арцах и разных стран.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся осуществляемых США в Арцахе гуманитарных программ и их финансирования. Во встрече приняла участие также заместитель министра иностранных дел Армине Алексанян.
Утром конгрессмена Паллоне и сопровождающую его делегацию в аэропорту Степанакерта встретили заместитель председателя Национального собрания Ваграм Балаян, заместитель председателя комиссии по внешним сношениям Давид Мелкумян и заместитель министра иностранных дел Феликс Хачатрян.