Թրամփը հեղաշրջում է որակել իմպիչմենտի ընթացակարգի գործարկումը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեղաշրջում է որակել Կոնգրեսի կողմից իմպիչմենտի ընթացակարգի գործարկումը, տեղեկացնում է ТАСС-ը:
«Օրեցօր ավելի ու ավելի շատ բան իմանալով՝ գալիս եմ եզրակացության, որ տեղի ունեցողը ոչ թե իմպիչմենտ է, այլ հեղաշրջում, որը նախատեսված է մարդկանցից իշխանությունը, նրանց ձայները, նրանց ազատությունը, նրանց (սահմանադրության) երկրորդ ուղղումը, կրոնը, զինված ուժերը, (Մեքսիկայի հետ) սահմանի արգելապատը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների քաղաքացիների՝ Աստծո կողմից նրանց տրված իրավունքները խլելու համար»,- գրել է Թրամփը Twitter-ի իր էջում:
ԱՄՆ-ում վերջին օրերին խոշոր սկանդալ է առաջացել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հուլիսին Թրամփի ունեցած հեռախոսազրույցի պատճառով, ինչը հիմք է դարձել ԱՄՆ նախագահի նկատմամբ իմպիչմենտի ընթացակարգի գործարկելու համար:

Трамп назвал переворотом запуск процедуры импичмента
Президент США Дональд Трамп во вторник назвал переворотом запуск в Конгрессе процедуры импичмента, сообщает ТАСС.
"По мере того, как я узнаю все больше и больше с каждым днем, я прихожу к выводу, что происходящее - это не импичмент, а переворот, предназначенный для того, чтобы отобрать власть у людей, их голоса, их свободы, их вторую поправку [к конституции], религию, вооруженные силы, стену на границе [с Мексикой] и их данные Богом права граждан Соединенных Штатов Америки", - написал он на своей странице в Twitter.
В США в последние дни разгорелся крупный скандал вокруг июльского телефонного разговора Трампа с президентом Украины Владимиром Зеленским, который в итоге стал поводом для начала процедуры импичмента в отношении американского лидера.