Բակո Սահակյանը հանդիպել է Հովհաննես Չեքիջյանի և Նիկոլայ Կոստանդյանի հետ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 2-ին հանդիպում է ունեցել Հայաստանի ազգային հերոս, կոմպոզիտոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Չեքիջյանի և Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում մշակութային կյանքի զարգացմանը վերաբերող տարբեր հարցեր:
Նախագահը բարձր է գնահատել Հովհաննես Չեքիջյանի անձնական ավանդը հայ ազգային մշակույթի, երգչախմբային արվեստի զարգացման մեջ, ինչպես նաև նրա բացառիկ ծառայությունները Հայաստանը արտաքին աշխարհին ներկայացնելու գործում՝ հավելելով, որ Արցախում հատուկ հարգանք են տածում նրա նկատմամբ:
Բակո Սահակյանը ողջունել է Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Հայաստանի նշանավոր երգչախմբերի համերգների անցկացումը մեր հանրապետությունում՝ այն պահանջված համարելով Մեծն վարպետի ստեղծագործական ժառանգության պահպանման և տարածման տեսանկյունից:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի փոխառաջնորդ Սահակ վարդապետ Շաքարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Арцаха встретился с Национальным героем Армении Ованнесом Чекиджяном и Николаем Костандяном
2 октября президент Республики Арцах Бако Саакян встретился с Национальным героем Армении, композитором, народным артистом СССР Ованнесом Чекиджяном и директором Музея-института Комитаса Николаем Костандяном.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся развития культурной жизни в Арцахе.
Президент высоко оценил личный вклад Ованнеса Чекиджяна в развитие армянской национальной культуры и хорового искусства, равно как и его исключительные заслуги в деле представления Армении внешнему миру, добавив, что в Арцахе к нему испытывают особое уважение.
Бако Саакян приветствовал проведение в нашей республике концертов известных хоров Армении в рамках мероприятий, посвященных 150-летию Комитаса, назвав их востребованными с точки зрения сохранения и распространения творческого наследия великого мастера.
Во встрече приняли участие министр культуры, по вопросам молодежи и туризма Лерник Ованнисян, заместитель предводителя Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архимандрит Саак Шакарян, другие должностные лица.