Բակո Սահակյանը հանդիպել է Հովհաննես Չեքիջյանի և Նիկոլայ Կոստանդյանի հետ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 2-ին հանդիպում է ունեցել Հայաստանի ազգային հերոս, կոմպոզիտոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Չեքիջյանի և Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում մշակութային կյանքի զարգացմանը վերաբերող տարբեր հարցեր:
Նախագահը բարձր է գնահատել Հովհաննես Չեքիջյանի անձնական ավանդը հայ ազգային մշակույթի, երգչախմբային արվեստի զարգացման մեջ, ինչպես նաև նրա բացառիկ ծառայությունները Հայաստանը արտաքին աշխարհին ներկայացնելու գործում՝ հավելելով, որ Արցախում հատուկ հարգանք են տածում նրա նկատմամբ:
Բակո Սահակյանը ողջունել է Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Հայաստանի նշանավոր երգչախմբերի համերգների անցկացումը մեր հանրապետությունում՝ այն պահանջված համարելով Մեծն վարպետի ստեղծագործական ժառանգության պահպանման և տարածման տեսանկյունից:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի փոխառաջնորդ Սահակ վարդապետ Շաքարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

President of Artsakh met with Armenian National Hero Hovhannes Cheqijyan and Nikolay Kostandyan
On 2 October Artsakh Republic President Bako Sahakyan held a meeting with Armenian National Hero, composer, People's artist of the USSR Hovhannes Cheqijyan and director of the Komitas Museum-Institute Nikolay Kostandyan.
Various issues related to the development of cultural life in Artsakh were on the discussion agenda.
The President underscored Hovhannes Cheqijyan's personal contribution to the development of Armenian national culture and choral art, as well as his exceptional service in presenting Armenia to the outer world adding that he enjoyed special respect in Artsakh.
Bako Sahakyan welcomed holding concerts of prominent Armenian choirs in our republic within the framework of the events dedicated to the 150th anniversary of Komitas, considering it demanded in terms of preserving and propagating the Great Master's creative heritage.
Artsakh Republic minister of culture, youth affairs and tourism Lernik Hovhannisyan, vice-primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archimandrite Sahak Shakaryan and other officials partook at the meeting.