Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Ռուսաստանի հայերի միության պատվիրակությանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին միության՝ ՌԴ տարբեր շրջաններում գործող կառույցների ղեկավարները:
Ողջունելով ռուսաստանցի մեր հայրենակիցներին՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Կարևոր չէ, թե որտեղ ես ծնվել կամ քանի տոկոս հայի արյուն ունես, եթե սիրում ես քո երկիրը: Որքան ավելի շատ սիրես պատմական հայրենիքդ, այնքան ավելի լավ քաղաքացի կլինես Ռուսաստանի Դաշնությունում»:
Նշելով, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը բարեկամ ու դաշնակից երկրներ են, նախագահն ասել է. «Դուք Հայաստանի Հանրապետության ամենալավ դեսպաններն եք Ռուսաստանում՝ լինելով այդ երկրի քաղաքացիներ, քանի որ ներկայացնում եք մի ամբողջ ժողովուրդ և պետություն: Հայաստանի նախագահի աշխատակազմը պատրաստ է աջակցել ցանկացած դրական և լավ նախաձեռնության, որ պատրաստ կլինեք սկսել՝ մշակույթի, գիտության կամ բիզնեսի ոլորտում»:
Արմեն Սարգսյանը հյուրերին ներկայացրել է նախագահական հատուկ նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ Հայաստանում գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) ծրագիրը, Մատենադարանը հին ձեռագրերի ուսումնասիրման և պահպանման միջազգային կենտրոն դարձնելու և «Հայրենիքի պաշտպան» նախաձեռնությունները, ինչպես նաև խոսել Գյումրու վերականգնմանն աջակցելու իր ծրագրերի մասին:
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Արմեն Սարգսյանին հանդիպման համար և ներկայացրել Հայաստանում և Արցախում Ռուսաստանի հայերի միության օրերի շրջանակներում անցկացվող բազմաբնույթ միջոցառումները:

President Received Delegation of the Union of Armenians of Russia
President Armen Sarkissian received delegation of the Union of Armenians of Russia headed by the Chairman of the Union Ara Abrahamian.
The delegation comprised heads of local structures functioning in different regions of Russia. Welcoming our compatriots from Russia, President Armen Sarkissian said in particular, “It doesn’t matter where you were born or how much Armenian blood you have if you love your country. The more you love your historical Fatherland, the better citizens you will be in the Russian Federation.”
Noting that Armenia and Russia are friendly nations and allies, the President said, “Being citizens of Russia, you are Armenia’s best ambassadors in that country because you represent our entire nation and state. The Presidential Administration is ready to support any positive and good initiative which you will be ready to start in the areas of culture, science, or business.”
President Sarkissian presented to the guests special presidential initiatives including ATOM (Advanced Tomorrow) project aimed at the development of science and technologies in Armenia, turning Matenadaran into an international center for the study and preservation of ancient manuscripts, Homeland Defender initiatives and spoke of his programs on the reconstruction of Gyumri.
The Chairman of the Union Ara Abrahamian thanked the President of Armenia for the meeting and spoke of multiple events organized in Armenia and Artsakh in the framework of the Days of the Union.