«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արժանացել է Հռոմի Պապի հատուկ օրհնությանը
Հոկտեմբերի 2-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության պատվիրակությունն արժանացել է Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսի հատուկ օրհնությանը Վատիկան կատարած այցի ընթացքում: Սա պատվիրակության՝ Հռոմ կատարած ծավալուն այցի մի մասն է, որի ընթացքում կայացել են մի շարք հանդիպումներ Վատիկանի և համայնքի առաջնորդների հետ:
Վատիկան կատարած այցին ներկա էին «Ավրորա» ֆորումի համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանն ու Ռուբեն Վարդանյանը, ինչպես նաև «Ավրորա» համաշխարհային ամենամյա մարդասիրական մրցանակի երեք դափնեկիրները՝ Թոմ Քաթինան, Մարգարիտ Բարանկիցեն և Չո Լա Աունը: Պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ նաև Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար Նորին Գերազանցություն կարդինալ Պիետրո Պարոլինիի հետ:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հետ հանդիպման ժամանակ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ներկայացուցիչները խնդրեցին Նորին Սրբության օրհնությունը: Նախաձեռնությունը շարունակում է ջանքեր գործադրել աշխարհի տարբեր անկյուններում ամենախոցելի և ծայրահեղ կարիքի մեջ գտնվող համայնքներում աղքատությունը կրճատելու, առողջապահությունը բարելավելու և կրթություն ապահովելու ուղղությամբ: Պատվիրակությունը ներկայացրել է նաև #AraratChallenge շարժումը, որի նպատակն է ոգեշնչել մարդկանց՝ ներկայացնելու երախտագիտության սեփական պատմությունը, կատարելով նվիրատվություն և մաս կազմելով մարդասիրական շարժման:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է ստանալ Նորին Սրբության հատուկ օրհնությունը: Առաջնորդվելով «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարը տարածելու և դրա ազդեցությունն առավելագույնի հասցնելու հանձնառությամբ՝ կարևոր է, որպեսզի մենք սերտ հարաբերություններ կառուցենք հոգևոր, կառավարական, մասնավոր հատվածների և մշակույթի ականավոր դեմքերի հետ աշխարհի տարբեր անկյուններում: Այսօր Վատիկանում կայացած հանդիպումը մեզ թույլ է տալիս ընդգծել «Ավրորա» նախաձեռնության կարևորագույն գործունեությունն ու անհրաժեշտությունն ավելի մեծ աջակցության, քանի որ մենք ընդլայնում ենք մեր ջանքերը երկարաժամկետ նպատակներով»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
«Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսի և Նորին Գերազանցություն կարդինալ Պիետրո Պարոլինիի հետ հանդիպումները լավ առիթ էին՝ ամփոփելու արածը և վերագնահատելու «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործունեությունն ու  համաշխարհային ազդեցությունը: Այնուամենայնիվ, մեր գործը դեռ նոր է սկսվել: Այս ամիս Երևանում սպասվող առաջին «Ավրորա» ֆորումին մենք կքննարկենք համաշխարհային մարտահրավերները՝ փորձելով գտնել լուծումներ»,- նշեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ ստեղծված Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից և ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ կյանք և հույս պարգևել նրանց, ովքեր մարդասիրական աջակցության խիստ կարիք ունեն աշխարհի ցանկացած անկյունում, այսպիսով՝ շարունակել մարդասիրության շղթան աշխարհով մեկ։
Անդրադառնալով հանդիպմանը՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ և 2017թ․ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Թոմ Քաթինան ավելացրել է․ «2017-ին միանալով «Ավրորայի» համայնքին՝ ինձ համար պատիվ է անձամբ հետևել այն անհավանական աշխատանքին, որն անում է մեր նախաձեռնությունն ամբողջ աշխարհում: Որպես կաթոլիկ միսիոներ՝ մեծ պատիվ էր այս այցի շրջանակում հանդիպել Նորին Սրբություն Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապին: Աննկարագրելի հուզված եմ: Միայն համաշխարհային մտքի առաջնորդների և փորձագետների հետ համագործակցության, ինչպես նաև  առաջնագծում աշխատող անհատների և կազմակերպությունների աջակցության շնորհիվ է հնարավոր շարունակել մեր աշխատանքը երկարաժամկետ ապագայում»։
Եվս երկու շաբաթ և հոկտեմբերի 14-21-ը Հայաստանում տեղի կունենա առաջին «Ավրորա» ֆորումը։ Այն կմիավորի աշխարհի սոցիալական, գիտական, տեխնոլոգիական, կրթական և մարդասիրական  ոլորտների լավագույն ներկայացուցիչներին: Ֆորումի ընթացքում նրանք կքննարկեն և կառաջարկեն համաշխարհային ամենահրատապ մարտահրավերները դիմագրավելու նոր լուծումներ և հնարավորություններ:

"Аврора" удостоена особого благословения Папы Франциска
2 октября во время визита в Ватиканскую комиссию гуманитарной комиссии "Аврора" была удостоена особого благословения Его Святейшества Папы Франциска. Аудиенция прошла в рамках обширной программы визита "Авроры" в Риме, во время которого представители государства встречались с лидерами местных общин и Ватикана, сообщает Аuroraprize.com.
В делегацию "Авроры" вошли известные социальные предприниматели, соучредители Форума "Аврора", а также трое лауреатов ежегодной премии "Аврора": Том Катена, Маргерит Баранкитс и Чжо Ла Аун. Все они встретились с его высокопреосвященством кардиналом Пьетро Паролином, государственным секретарем Святого Престола.
Во время беседы с папой Францискская делегация исповедует деятельность гуманитарной организации "Аврора", которая стремится к искоренению нищеты, улучшению состояния здоровья и предоставлению нуждающегося доступа к образованию - в глобальных масштабах. Помимо этого, представителям подробно рассказывается о недавно запущенной фандрайзинговой кампании #AraratChallenge, призванной вдохновлять людей присоединяться к миссии "Авроры", рассказывающей истории личной благодарности, жизни пожилых людей и занимаясь гуманитарными проблемами.
Комментарии к Его Святейшеству Папы Франциска, Нубар Афеян, соучредитель Гуманитарной конференции "Аврора" и Форума "Аврора" , заявил: "Для нас было честно получить сегодня утром особое благословение Его Святейшества. В связи с этим необходимо укреплять связи с лидерами религиозных, правительственных и деловых кругов по всему миру. Сегодняшняя встреча в Ватикане позволила нам подчеркнуть жизненно важную необходимость глобальной деятельности, а также необходимость расширения сотрудничества для продолжения этой деятельности в долгосрочной перспективе ".
Рубен Варданян, соучредитель гуманитарной организации "Аврора" и Форума "Аврора" , сказал о встрече с Его Святейшеством Папой Францискским следующим: Гуманитарная инициатива "Аврора" сумела добиться успеха в глобальном масштабе с момента своего создания. Тем не менее, наша работа только началась. Мы с нетерпением ждем начала первого форума "Аврора" в Ереване, где мы сможем обсудить новые вызовы и возможности ".
Гуманитарная инициатива "Аврора", созданная от лица всех выживших во время спасения Геноцида армян и в знак признательности их спасителям, - это глобально-ориентированная организация, которая призвана мир, продолжал темить международную эстрафету добра.
По итогам аудиенции Том Катена, председатель гуманитарной комиссии "Аврора" и 2017 года , сказал: "Я присоединился к сообществу" Аврора "в 2017 году". делает по всему миру. Он был священником Папы Францисканского во время этого визита. Я очень рад, что в будущем пройдет Форум "Аврора", во время которого мы будем обсуждать эту деятельность. Эта дискуссия с лидерами и экспертами, а также вклад и поддержка активистов и низовых организаций позволили нам продолжить свою работу и в будущем ".
Менее двух недель остается до первого Форума "Аврора", который пройдет в Армении 14–21 октября 2019 года. Форум соберет проводников перемен, передовых ученых и новаторов, лидеров в области развития и образования и заметных международных гуманитарных деятелей. Благодаря этому сообществу выдающиеся участники смогут обмениваться мнениями и получать знания для разработки конкретных шагов и воплощений в решениях самых острых мировых проблем.
Недельная программа Форума предоставила лидерам многовековой возможности обсудить имеющиеся у них опыт и примеры успешных и революционных решений самых разных проблем - от улучшения инфраструктуры до развития здравоохранения и расширения прав и возможностей женщин. Мероприятия первого форума "Аврора" пройдут в октябре 2019 года в городах Армении по всей Армении.