Բախվել են Ճապոնիային և ԿԺԴՀ-ին պատկանող նավերը
Ճապոնիայի ձկնորսական տեսչական ստուգումների համար նախատեսված նավը հոկտեմբերի 7-ին բախվել Է ԿԺԴՀ-ի դրոշի ներքո ընթացող ձկնորսական նավի: Այդ մասին հայտնել Է Ճապոնիայի հանրային հեռուստատեսությունը:
Միջադեպը տեղի Է ունեցել Նոտո թերակղզուց 350 կմ հեռավորության վրա՝ Ճապոնիայի բացառիկ տնտեսական գոտում: Բախումից հետո վնասվածք ստացած հյուսիսկորեական նավի անձնակազմի շուրջ 20 անդամներ ջուրն են նետվել. նրանց փրկությամբ զբաղվում են Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ուժերը, որոնք ժամանել են պատահարի վայր:
Միջադեպի հետ կապված տեղեկատվության հավաքմամբ ու վերլուծությամբ զբաղվելու համար ստեղծվել է ճգնաժամային շտաբ:

СМИ: японское ведомственное судно столкнулось с рыболовецкой шхуной из КНДР
Судно японской рыболовной инспекции столкнулось в понедельник с рыболовецкой шхуной, шедшей под флагом КНДР. Об этом сообщило японское общественное телевидение, передает ТАСС.
Отмечается, что инцидент произошел в 350 км от полуострова Ното (префектура Исикава) в исключительной экономической зоне Японии. После столкновения около 20 членов экипажа северокорейского судна, получившего повреждения, бросились в воду.
В настоящее время их спасением занимается береговая охрана Японии, прибывшая на место происшествия.
При канцелярии премьер-министра Японии Синдзо Абэ начал работу кризисный штаб, который занимается сбором и анализом информации, связанной с инцидентом.