Իշխանություններին կոչ ենք անում դադարեցել այս հակասահմանադրական գործընթացը. հայտարարություն
Ակնհայտ է՝ մարտի 1-ի դատաքննության փուլում գտնվող գործը չի տալու գլխավոր հարցի պատասխանը՝ ո՞վ է մեղավոր 10 մարդու կյանքից զրկելու համար։ Այս մասին հայտարարություն են տարածել մի շարք հասարակական-քաղաքական, մշակույթի, սպորտի մի քանի տասնյակ գործիչներ: Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում է 2rd.am-ը:
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Հայաստանի դատաիրավական համակարգի, դատավորների և Սահմանադրական դատարանի հանդեպ իրականացվող բիրտ ճնշումները խորը մտահոգության տեղիք են տալիս:
Ցավով արձանագրում ենք, որ ՀՀ վարչապետը, իշխող քաղաքական ուժը, հայտարարելով ժողովրդավարական արժեքներին հավատարմության, դատաիրավական համակարգի անկախության ապահովման, երկրում քաղաքական հետապնդումները բացառելու մասին, իրականում առաջնորդվում են բոլորովին այլ շարժառիթներով։ Ազգային-պետական շահերը հակադրվում են նեղ անձնական ու քաղաքական նպատակներին։
Ակնհայտ է՝ մարտի 1-ի դատաքննության փուլում գտնվող գործը չի տալու գլխավոր հարցի պատասխանը՝ ո՞վ է մեղավոր 10 մարդու կյանքից զրկելու համար։ Սա մարտի 1-ի գործ չէ, այլ ԼՂՀ առաջին և ՀՀ երկրորդ նախագահի հանդեպ քաղաքական հալածանք, ցանկացած գնով նրան անազատության մեջ պահելու սևեռում։ ՍԴ համապատասխան որոշման անտեսումը ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից, ինչը մեր պետության իրավակարգի կոպտագույն ոտնահարում էր, ոչ միայն անպատիժ մնաց, այլև ողջունվեց իշխանությունների կողմից։ Այս ամենը մեզ այլ բան չի թողնում, քան հստակ արձանագրել, որ նախագահ Քոչարյանը, ըստ էության, քաղբանտարկյալ է։ Ավելին․ վերջին օրերի կալանավորումներն ազդակ դարձան առ այն, որ իշխանություններն իրենց տարատեսակ նպատակներին հասնելու համար կանգ չեն առնելու ոչ մի բանի առաջ և ունակ են դիմել ռեպրեսիաների դատապարտելի միջոցին։
Այս ոչ իրավական գործընթացը մեր պետության վարկի խնդիր չէ միայն․ արդեն այսօր այն բախում է շատ-շատերի դուռը։ Մարտի 1-ի ուղղորդվող գործով արդեն իսկ փորձ է արվում վարկաբեկել նաև մեր երկրի բանակաշինության և անվտանգության ապահովման հարցում անգնահատելի ավանդ ունեցող զինվորականներին և հրամանատարներին։ Վստահ ենք՝ կատարվողը մի կողմից ՄԻԵԴ վճիռների, միջազգային կազմակերպությունների, բարեկամ երկրների դատապարտող գնահատականների առարկա է դառնալու, մյուս կողմից՝ շարունակելու է պառակտել մեր հասարակությանը։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, իշխանություններին կոչ ենք անում դադարեցել այս հակասահմանադրական գործընթացը, զերծ մնալ հակապետական գործողություննե-րից։
Կոչ ենք անում դատավորներին՝ հավատարիմ մնալ սահմանադրությամբ իրենց վերապահված՝ արդարադատություն իրականացնելու առաքելությանը, փոխել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը։ Հակառակ դեպքում պատասխանատվությունն անխուսափելի է լինելու:
Վստահ ենք՝ նախագահ Քոչարյանի ազատ արձակումը համախմբվելու, հասարակական համերաշխությունը վերականգնելու ազդակ կդառնա։ Հայաստանն այսօր ավելի, քան երբևէ կարիք ունի արդարության և ներքին համերաշխության։
Երկրի ապագայի համար հանձնառու քաղաքական ուժերին, անհատներին, հանրությանը կոչ ենք անում համախմբվել ազգային իրական օրակարգերի շուրջ: Եթե չսթափվենք, հայկական երկու պետությունների անվտանգությունը լուրջ սպառնալիքի տակ է հայտնվելու:
Հայտարարությունը ստորագրել են /այբբենական կարգով/՝
1. Արա ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆ – հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի երկակի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի մեդալակիր,
2. Սարգիս ԱՎԵՏԻՍՅԱՆ – «Համերաշխություն» կուսակցության նախագահ,
3. Մանվել ԲԱԴԱԼՅԱՆ – ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախկին նախագահ, «Հանրային ծառայության արժանիքային համակարգի պաշտպա-նության կենտրոն» ՀԿ նախագահ,
4. Զորի ԲԱԼԱՅԱՆ – Արցախի Հերոս, գրող, հրապարակախոս,
5. Վիտալի ԲԱԼԱՍԱՆՅԱՆ - Արցախի Հերոս, գեներալ-լեյտենանտ,
6. Ալվարդ ԲԱՐԽՈՒԴԱՐՅԱՆ - լրագրող,
7. Երվանդ ԲՈԶՈՅԱՆ – քաղաքագետ, «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի քաղաքական մեկնաբան,
8. Վարդան ԲՈՍՏԱՆՋՅԱՆ – տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր,
9. Ժաննա ԳԱԼՍՏՅԱՆ – Արցախի Հերոս, ԱՀ ԱԺ պատգամավոր,
10. Արայիկ ԳԵՎՈՐԳՅԱՆ – ազատ ոճի ըմբշամարտի աշխարհի եռակի չեմպիոն,
11. Գևորգ ԳԵՎՈՐԳՅԱՆ – քաղաքական գործիչ, Արցախյան պատերազմի ազատամարտիկ,
12. Ժիրայր ԴԱԴԱՍՅԱՆ – Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ,
13. Անուշավան ԴԱՆԻԵԼՅԱՆ – ԼՂՀ նախկին վարչապետ,
14. Ռազմիկ ԴԱՎՈՅԱՆ – բանաստեղծ, հասարակական գործիչ,
15. Արա ԴԵՂՏՐԻԿՅԱՆ – դերասան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ,
16. Լիլիթ ԹՈՒՄԱՆՅԱՆ – «Արմնյուզ FM» ռադիոընկերության տնօրեն,
17. Անդրանիկ ԹԵՎԱՆՅԱՆ - «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն,
18. Գառնիկ ԻՍԱԳՈՒԼՅԱՆ – «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ,
19. Ռուբեն ՀԱԿՈԲՅԱՆ – քաղաքական վերլուծությունների «Ակունք» կենտրոնի տնօրեն,
20. Արամ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ - «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ,
21. Դավիթ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ – «Լույս» հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար,
22. Խոսրով ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ – Հայաստանի ՔԴՄ նախագահ, ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ,
23. Հրաչյա ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ – դերասան, ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ,
24. Սպարտակ ՂԱՐԱԲԱՂՑՅԱՆ – Համազգային Հայ Կրթական և Մշակութային Միություն Հիմնադրամի նախագահ, գրող, հրապարակախոս,
25. Միհրդատ ՄԱԴԱԹՅԱՆ – գիտնական-հոգեբան,
26. Ալեքսանդր ՄԱՆԱՍՅԱՆ – ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր,
27. Ռոբերտ ՄԵԼՔՈՆՅԱՆ – «ՎԵՏՕ» նախաձեռնության անդամ,
28. Աշոտ ՄԻՆԱՍՅԱՆ – ազատամարտիկ, պետական գործիչ,
29. Օգսեն ՄԻՐԶՈՅԱՆ – ծանրամարտիկ, Օլիմպիական չեմպիոն,
30. Դավիթ ՇԱՀՆԱԶԱՐՅԱՆ – Արտակարգ և լիազոր դեսպան, 1992-95թթ․ ՀՀ Նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, 1994-95թթ․ ՀՀ ԱԱԾ ղեկավար,
31. Դավիթ ՍԱՀԱԿՅԱՆՑ – ռեժիսոր-մուլտիպլիկատոր, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ,
32. Ալվարդ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ – գրող, հրապարակախոս, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ,
33. Գեորգի ՊՈՂՈՍՅԱՆ – բժիշկ, Մխիթար Հերացու անվան բժշկական համալսարանի մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ,

Announcement: We Call on Armenia Authorities to Stop This Unconstitutional Process
We exhort the judges to remain true to their constitutional justice mission and to change the precautionary measure of [second President of the Republic of Armenia (RA)] Robert Kocharyan. Several dozens of public, political, cultural, sports figures have issued an announcement to this effect, News.am reports.
The announcement runs as follows:
The brutal pressure on the Armenian judicial system, judges and the Constitutional Court raises deep concerns.
We record with regret that the Prime Minister of the Republic of Armenia, the ruling political force, declaring about the adherence to democratic values, insurance of the independence of the judicial system, exclusion of the political persecution in the country, are in fact driven by completely different motives. National-state interests run counter to narrow personal and political goals.
Obviously, March 1 [2008] case, which is in the trial stage, will not answer the key question: who is guilty for the loss of 10 lives? This is not a case of March 1 but a political persecution against the first president of NKR and the second president of the RA, an ambition of keeping him imprisoned at any cost.
The disregard of the Constitutional Court's corresponding decision by the court of general jurisdiction, which was a gross violation of the nomocracy of our state, not only remained unpunished but was also welcomed by the authorities. All this leaves us with nothing more than to state clearly that President Kocharyan, in essence, is a political prisoner. Moreover, the arrests of the recent days have become a signal that the authorities will not stop at anything to achieve their various goals and are capable of resorting condemnable means of repression.
This illegal process is not just a matter of the reputation of our state; already today it is knocking at the doors of many. With March 1 referral case there are already attempts to discredit also the military and commanders who have made an invaluable contribution to our country's army and security. We are convinced that what is going on, on one hand, will become a subject of condemning assessments of the CHR judgments, international organizations, friendly countries, on the one hand, will continue to split our society.
We, the undersigned, call on the authorities to stop this unconstitutional process and refrain from anti-state activities. We are sure that the release of President Kocharyan will become a signal of uniting and restoring public solidarity. Today Armenia needs justice and inner solidarity more than ever.
We exhort the judges to remain true to their constitutional justice mission and to change the precautionary measure of Robert Kocharyan. Otherwise, the responsibility will be inevitable.
If we do not wake up, the security of the two Armenian states will be in a serious danger.
The statement has been signed by (in [Armenian] alphabetical order):
1. Ara ABRAHAMYAN - Greco-Roman wrestling two time World champion, Olympic Games medalist,
2. Sargis AVETISYAN - Chairman of the Solidarity Party,
3. Manvel BADALYAN - Former Chairman of the RA Civil Service Council, President of the “Center for the Protection of the Value System of Public Service” NGO,
4. Zori BALAYAN - Hero of Artsakh, writer, publicist,
5. Vitali BALASANYAN - Hero of Artsakh, Lieutenant General,
6. Alvard BARKHUDARYAN - Journalist,
7. Yervand BOZOYAN - Political scientist, political commentator at the Politeconomy Research Institute,
8. Vardan BOSTANJYAN - Doctor of Economics, Professor,
9. Zhanna GALSTYAN - Hero of Artsakh, MP of the AR [Artsakh Republic] National Assembly,
10. Arayik Gevorgyan – Three time freestyle wrestling world champion,
11. Gevorg GEVORGYAN - Politician, Artsakh War freedom-fighter,
12. Zhirayr DADASYAN - Artistic Director of Yerevan State Pantomime Theater, RA Distinguished Art Worker,
13. Anushavan DANIELYAN - Former Prime Minister of the NKR,
14. Razmik DAVOYAN - poet, public figure,
15. Ara DEGHTRIKYAN - actor, RA Distinguished Artist,
16. Lilit TUMANYAN - Director of Armnews FM radio company,
17. Andranik TEVANYAN - Director of the Politeconomy Research Institute,
18. Garnik ISAGULYAN - Chairman of the National Security Party,
19. Ruben HAKOBYAN - Director of Akunk Center for political analyses,
20. Aram HARUTYUNYAN - Chairman of the National Consent Party,
21. David HARUTYUNYAN - Director of the Luys Foundation, former RA Minister of Justice,
22. Khosrov HARUTYUNYAN - Chairman of CDU of Armenia, RA former Prime Minister, RA former President of RA,
23. Hrachya HARUTYUNYAN - Actor, Laureate of the RA State Prize, RA Distinguished Artist,
24. Spartak GHARABAKHTSYAN - President of the Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Association Foundation, writer, publicist,
25. Mihrdat MADATYAN - scientist-psychologist,
26. Aleksandr MANASYAN - Corresponding Member of the RA NAS, Doctor of Philosophy, Professor,
27. Robert MELKONYAN - Member of the VETO Initiative,
28. Ashot MINASYAN - freedom fighter, statesman,
29. Ogsen MIRZOYAN - Weightlifter, Olympic champion,
30. Davit SHAHNAZARYAN - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, 1992-95 Ambassador-at-Large of the RA President, 1994-95 Head of the RA NSS [National Security Service],
31. Davit SAHAKYANTS - Director-animator, RA Distinguished Culture Worker,
32. Alvard PETROSYAN - writer, publicist, RA Distinguished Culture Worker,
33. Georgi POGHOSYAN - Doctor, Associate Professor at the Department of Obstetrics and Gynecology of Medical University after Mkhitar Heratsi,