Վարչապետը և «Յանդեքս»-ի գլխավոր տնօրենը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է WCIT 2019 մասնակից, «Յանդեքս» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արկադի Վոլոժին:
Ողջունելով «Յանդեքս» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրենի մասնակցությունը ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին՝ վարչապետը նշել է, որ այս տարի հունիսին Սանկտ Պետերբուրգում արդյունավետ քննարկում է ունեցել «Յանդեքս»-ի ղեկավարության հետ համատեղ հնարավոր ծրագրերի շուրջ, և պարոն Վոլոժի հետ հանդիպումը խոսում է առկա համագործակցությունն էլ ավելի ընդլայնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին: «Մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի «Յանդեքս»-ը հաջող գործունեություն ծավալի մեր երկրում և նոր ներդրումներ կատարի, մասնավորապես, արհեստական բանականության ոլորտում, որի մասին քննարկում ունեցանք Սանկտ Պետերբուրգում», -ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Յանդեքս» ընկերությունների խմբի համահիմնադիրը, գլխավոր տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին՝ համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար, ինչը լավ առիթ է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման և Հայաստանի հետ փոխգործակցության օրակարգի շուրջ մտքեր փոխանակելու համար: Արկադի Վոլոժը նշել է, որ «Յանդեքս»-ն արդյունավետ է գնահատում Հայաստանում, մասնավորապես, տաքսի ծառայությունների ոլորտում կատարված ներդրումները և հետաքրքրված է ինչպես այս, այնպես էլ փոխշահավետ այլ ոլորտներում նոր ծրագրերի իրականացմամբ: Նա, մասնավորապես, ներկայացրել է «Յանդեքս»-ի կողմից մի շարք երկրներում նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ առանց վարորդ տաքսի ծառայության ներդրման փորձը և վիճակագրությունը՝ այն համարելով հաջողված:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը ՏՏ ոլորտը հռչակել է առաջնահերթություն, Հայաստանը շարժվում է տեխնոլոգիական երկիր դառնալու ճանապարհով, և այս առումով տարբեր, ներառյալ՝ ծառայությունների ոլորտում նորարարական տեխնոլոգիաների տարածումը հետաքրքրական է մեր երկրի համար: Վարչապետն առաջարկել է աշխատանքային խմբի ձևաչափով առավել առարկայական քննարկումներ սկսել և հետագա անելիքների առնչությամբ համապատասխան հանձնարարական տվել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը:

Премьер Армении и генеральный директор "Яндекс" обсудили вопросы расширения сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня участника WCIT 2019, сооснователя и генерального директора группы компаний "Яндекс" Аркадия Воложа.
Приветствуя участие генерального директора группы компаний "Яндекс" в 23-м Всемирном конгресс по информационным технологиям, премьер-министр отметил, что в июне этого года в Санкт-Петербурге состоялась эффективная дискуссия с руководством "Яндекса" о возможных совместных проектах, а встреча с г-ном Воложем свидетельствует о готовности к дальнейшему расширению двустороннего сотрудничества. "Мы заинтересованы в том, чтобы "Яндекс"успешно работал и делал новые инвестиции в нашей стране, особенно в области искусственного интеллекта, о чем мы говорили в Санкт-Петербурге", - сказал Никол Пашинян.
Сооснователь и генеральный директор группы компаний "Яндекс" поблагодарил премьер-министра Пашиняна за приглашение принять участие в конгрессе, который является хорошей возможностью для обмена идеями о развитии технологического сектора и повестке сотрудничества с Арменией. Аркадий Волож отметил, что группа компаний "Яндекс" считает эффективными инвестиции в Армению, особенно в сфере услуг такси, и заинтересована в реализации новых проектов в этой и других представляющих взаимный интерес областях. В частности, он представил опыт и статистику "Яндекса" по внедрению инновационных технологий беспилотных такси в ряде стран, посчитав его успешным.
По словам Никола Пашиняна, правительство Республики Армения объявило ИТ-сектор приоритетным, Армения движется к тому, чтобы стать технологичной страной, и в этой связи распространение различных инновационных технологий, в том числе в сфере услуг, представляет большой интерес для нашей страны. Премьер-министр предложил начать более предметные обсуждения в формате рабочей группы и дал соответствующее поручение министерству высокотехнологической промышленности относительно дальнейших шагов.