Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Արցախի բարեկամների համաժողովի պատվիրակությանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովի պատվիրակությանը՝ Սոցիալիստական ինտերնացիոնալի փոխնախագահ, ՀՅԴ Բյուրոյի նախկին անդամ Մարիո Նալբանդյանի գլխավորությամբ:
Մարիո Նալբանդյանը տեղեկացրել է, որ պատվիրակության կազմում Լատինական Ամերիկայի տարբեր երկրներից ճանաչված անձինք են՝ խորհրդարանականներ, նախկին դիվանագետներ, հասարակական գործիչներ, որոնք Հայաստանի և Արցախի հետ հարաբերությունների զարգացման ջատագովներ են: Խոսելով Ստեփանակերտում առաջիկայում կայանալիք համաժողովի մասին՝ նա նշել է, որ Արցախի արտաքին գործերի նախարարության և ՀՅ Դաշնակցության կողմից կազմակերպվելիք միջոցառման նպատակն Արցախի հետ միջազգային կապերի զարգացումն է:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է Լատինական Ամերիկայի բարեկամ երկրների ներկայացուցիչների այցը Հայաստան ու Արցախ և շնորհակալություն հայտնել հյուրերին ի նպաստ Հայաստանի և Արցախի նրանց գործունեության համար: «Ուրախ եմ, որ ձեր այցը կապված է Արցախի հետ: Բոլոր այն երկրներում, որոնք դուք ներկայացնում եք, հանդիպել եմ հայերի, որոնք, հատկապես Մեծ եղեռնից հետո, իրենց նոր հայրենիքն են գտնել ու դարձել այդ նոր հայրենիքի լավ քաղաքացիներ: Ի դեմս Հայաստանի, Արցախի և ողջ հայ ժողովրդի՝ դուք ունեք լավ բարեկամներ: Բարձր եմ գնահատում ձեր վերաբերմունքը Արցախի նկատմամբ»,-նշել է նախագահը՝ արդյունավետ աշխատանք մաղթելով նրանց արցախյան համաժողովում:
Հանդիպմանը ներկա՝ համաժողովի պատվիրակները նշել են, որ իրենց միավորում է հիացմունքն ու սերը Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ: Նրանք պատրաստակամություն են հայտնել այսուհետ ևս շարունակել ակտիվ ջանքերն ի շահ Հայաստանի և Արցախի:

Президент Армении принял делегацию Конференции друзей Арцаха
Президент Республики Армения Армен Саркисян 9 октября принял делегацию Конференции друзей Арцаха "Сотрудничество во имя справедливости и мира", возглавляемую Вице-президентом Социалистического интернационала, бывшим членом Бюро АРФД Марио Налбандяном.
Марио Налбандян сообщил, что в составе делегации известные личности из разных стран Латинской Америки – депутаты парламента, бывшие дипломаты, общественные деятели, которые являются приверженцами развития отношений с Арменией и Арцахом. Говоря о предстоящей в Степанакерте конференции, он отметил, что цель организованного Министерством иностранных дел Арцаха и партией Дашнакцутюн мероприятия состоит в развитии международных связей с Арцахом.
Президент Саркисян приветствовал визит представителей дружественных стран Латинской Америки в Армению и Арцах, выразил благодарность гостям за их деятельность во благо Армении и Арцаха. "Я рад, что ваш визит связан с Арцахом. Во всех тех странах, которые вы представляете, я встречал армян, которые, особенно после Мец Ехерна, нашли свою новую родину и стали хорошими гражданами этой новой родины. В лице Армении, Арцаха и всего армянского народа вы имеете хороших друзей. Высоко ценю ваше отношение к Арцаху", - отметил президент, пожелав им плодотворной работы на арцахской конференции.
Присутствующие на встрече делегаты конференции отметили, что их объединяет восхищение и любовь к Армении и армянскому народу. Они выразили готовность и впредь продолжать активные усилия во благо Армении и Арцаха.