Մենք պետք է կարողանանք գտնել մեր ժողովուրդների միջև երկխոսության, փոխադարձ զիջման, վստահության և հարգանքի ուղիներ. վարչապետ
Աշխատանքային այցով Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին։
Արարողակարգային համատեղ լուսանկարահանումից հետո տեղի է ունեցել ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը՝ նեղ և ընդլայնված կազմերով։
«Հարգելի նախագահ,
Պետությունների և պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ,
Ես կցանկանայի իմ ելույթն սկսել՝ երախտագիտության խոսքեր հայտնելով հարգելի Գուրբանգուլի Մյալիկգուլիևիին և մեր բոլոր թուրքմեն գործընկերներին մեր նիստի գերազանց կազմակերպման և այն ջերմության ու ոգևորության համար, որով մեզ դիմավորեցին թուրքմենական հյուրընկալ հողում: Չեմ կարող չնշել, որ չափազանց տպավորված եմ Աշխաբադով, ի դեպ, ես առաջին անգամ եմ այս քաղաքում, նրա հոյակապ ճարտարապետությամբ և ժամանակակից տեսքով:
Կցանկանայի նաև երախտագիտություն հայտնել Անկախ Պետությունների Համագործակցությունում նախագահության շրջանակում Թուրքմենստանի կատարած աշխատանքի համար՝ ուղղված ԱՊՀ հետագա զարգացմանը: Ձեր արդյունավետ աշխատանքն արտացոլվել է մեր համագործակցության օրակարգում ընդգրկված հարցերի շարքում:
Այսօրվա քննարկմանը ներկայացված հարցերի կապակցությամբ կցանկանայի նշել հետևյալը՝ մենք ողջունում ենք Ռազմավարական տնտեսական համագործակցության մասին հռչակագիրը և աջակցում ենք բոլոր այն նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են ԱՊՀ երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խորացմանը և ինտեգրացիոն գործընթացների ընդլայնմանը: Փաստաթուղթը սահմանում է համագործակցության ռազմավարական նպատակները, որոնց իրականացման համար, մեր կարծիքով, անհրաժեշտ է հետևողական և համակարգված աշխատանք՝ ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ երկկողմ ձևաչափերով:
Մենք աջակցում ենք Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների՝ Ազատազրկման հետ չկապված պատիժների կատարումը փոխանցելու մասին կոնվենցիայի ստորագրմանը: Կարծում եմ, որ Կոնվենցիան կօգնի, մասնավորապես, զարգացնել մեր համագործակցությունը կատարված հանցագործությունների համար ազատազրկման այլընտրանքային միջոցների կիրառումն ընդլայնելու ուղղությամբ:
Մեր նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի շարքում կցանկանայի առանձնացնել Հայրենական Մեծ պատերազմում խորհրդային ժողովրդի հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ ընդունված համատեղ ուղերձը՝ ուղղված մեր երկրների ժողովուրդներին և միջազգային հանրությանը: Կարևոր ենք համարում ինչպես մեր երկրներում, այնպես էլ արտասահմանում ապրող ժամանակակից երիտասարդներին ակտիվ իրազեկումն այն վճռորոշ դերի մասին, որ մեր ժողովուրդներն ունեցել են ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակում:
Տարբեր գնահատականներով, այդ պատերազմում զոհվել են հայկական ծագում ունեցող մինչև 300 000 տղամարդ և կին: Մեր ժողովրդի ներկայացուցիչները ոչ միայն պայքարել են խորհրդային բանակի շարքերում, այլև ակտիվ մասնակցություն են ունեցել ֆաշիստների կողմից գրավյալ երկրներում գործող դիմադրության շարժմանը: Իմիջիայլոց, ֆրանսիական դիմադրության շարժման ղեկավարներից մեկը՝ Միսաք Մանուշյանը, հայ է եղել։
Մենք աջակցում ենք այդ տարիների պատմական իրադարձությունների օբյեկտիվ լուսաբանմանը միտված ցանկացած կառուցողական քայլի և դեմ ենք դրանց սուբյեկտիվ մեկնաբանության փորձերին։
Ցավոք, Իլհամ Ալիևի խոսքում մենք այդպիսի փորձեր տեսանք։ Լսելով նրա գնահատականները Գարեգին Նժդեհի մասին՝ ճիշտն ասած, հիշեցի խորհրդային հայտնի «Կովկասի գերուհին» կինոնկարը. երբ այնտեղ խոսվում է հինավուրց ամրոցի ավերակների մասին, և հարց է հնչում՝ իսկ ի՞նչ է, եկեղեցին նույնպես ե՞ս եմ ավերել։ Իլհամ Ալիևի խոսքից այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ ընդհանրապես այդ պատերազմում Հիտլերը երկրորդական դերակատարություն է ունեցել, և նացիստական շարժման լիդերը եղել է Գարեգին Նժդեհը։ Իսկ իրականությունն այն է, որ Գարեգին Նժդեհը պայքարում էր Հայաստանի՝ թուրքական օկուպացման դեմ, պայքարում էր հայերի ցեղասպանության դեմ, որը կազմակերպել էին թուրքերը, և իրականությունն այն է, որ Գարեգին Նժդեհը, ի դեպ, ռուսական շատ սպաների հետ 1918 թվականին ղեկավարում էր ռազմաճակատի շատ կարևոր հատվածը հայ-թուրքական պատերազմի ժամանակ։
Եվ ես ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ ընդգծել՝ իսկապես շատ կարևոր է, որպեսզի մենք իմանանք պատմության օբյեկտիվ գնահատականը։ Ասվում է, որ Գարեգին Նժդեհը մահացել է Վլադիմիրի բանտում։ Խորհրդային շատ գործիչներ են մահացել Վլադիմիրի բանտում, Ալեքսանդր Սոլժենիցինը եղել է Գուլագում, և ի՞նչ, բոլոր նրանց, ովքեր դատապարտված են եղել 1937-1950-ական թվականներին, մենք համարում ենք ժողովրդի թշնամինե՞ր։ Եթե այդպես է, ապա ականավոր շատ գործիչներ դատապարտված են եղել և իրենց կյանքի վերջին օրերը հենց բանտում են ավարտել։
Եվ ես անտեղի, անհարկի եմ համարում պատմությունն աղավաղելու, բավական կարևոր այս նիստի մթնոլորտում որոշակի լարվածություն մտցնելու նպատակով այս ձևաչափի օգտագործումը։
Ցանկանում եմ նշել, որ Հայաստանում նույնպես, մեր կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում պատերազմի վետերաններին. ընդամենը մի քանի ամիս առաջ մենք կրկնապատկել ենք Հայրենական Մեծ պատերազմի բոլոր վետերաններին տրվող սոցիալական նպաստները։ Կարծում եմ, որ դա իսկապես շատ կարևոր որոշում է։
Մեր կողմից այսօր ստորագրվելիք Հռչակագրից կցանկանայի, մասնավորապես, առանձնացնել այն հատվածները, որոնք ընդգծում են համատեղ ջանքերի անհրաժեշտությունը միջազգային լայն երկխոսության վերականգման ուղղությամբ՝ միտված միջազգային անվտանգության ամրապնդմանը և ընդդեմ բաժանարար գծերի, անվստահության, լարվածության և առճակատման ձևավորմանը նպաստող գործողություններին։ Եվ կարծում եմ, որ նաև այսպիսի գագաթնաժողովներում մենք պետք է անենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի մեր ժողովուրդների, մեր երկրների միջև լարվածությունը ոչ թե աճի, այլ, հակառակը, մենք կարողանանք գտնել երկխոսության, փոխադարձ զիջման, փոխադարձ վստահության և փոխադարձ հարգանքի ուղիներ։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահի խոսքերն առաջին հերթին անհարգալից են հայ ժողովրդի համար։ Եվ կարծում եմ, որ դա անհարգալից է նաև երկրների ղեկավարների նկատմամբ և այն ժողովուրդների նկատմամբ, որոնց նրանք այստեղ ներկայացնում են։
Եզրափակելով ելույթս՝ հարգելի գործընկերներ, կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Թուրքմենստանի ղեկավարությանը հաջող նախագահության համար և հույս հայտնել, որ ԱՊՀ շրջանակում բազմակողմանի համագործակցության կատարելագործմանն ու ամրապնդմանը միտված համատեղ ջանքերը շարունակական կլինեն:
Ցանկանում եմ նաև վերահաստատել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ 2020 թվականին ԱՊՀ-ում նախագահության շրջանակում մեր ուզբեկ գործընկերներին հնարավորինս աջակցելու առնչությամբ։
Նիստում քննարկվել են ԱՊՀ շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։ Ընդունվել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների Ռազմավարական տնտեսական համագործակցության մասին հռչակագիրը։ Ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր՝ 1941–1945 թթ. Հայրենական Մեծ պատերազմում խորհրդային ժողովրդի հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների՝ ԱՊՀ ժողովուրդներին և միջազգային հանրությանն ուղղված համատեղ ուղերձը, Ազատազրկման հետ չկապված պատիժների կատարումը փոխանցելու մասին կոնվենցիան, 2020-2022 թթ. ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարի ծրագիրը, ինչպես նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների համատեղ հայտարարությունը տիեզերական տարածությունում սպառազինությունների մրցավազքի կանխարգելման ուղղությամբ գործնական քայլերի ձեռնարկման աջակցելու վերաբերյալ։ Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը պարգևատրվել է ԱՊՀ երկրների միջպետական հումանիտար համագործակցության զարգացման հուշամեդալով։
Նիստում որոշում է ընդունվել 2020 թվականին Անկախ Պետությունների Համագործակցությունում նախագահությունը փոխանցել Ուզբեկստանի Հանրապետությանը և ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել Ուզբեկստանում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նաև մասնակցել է Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի անունից տրված պաշտոնական ընդունելությանը։

We must find a way of dialogue, compromise, mutual trust and respect between our peoples: Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in Ashgabat on a working visit, attended a regular meeting of the CIS Council of Heads of State. After a formal photo session, the Council of CIS Heads of State met in narrow and expanded formats.
Nikol Pashinyan addressed the meeting with a speech, in which he stated:
“Dear President,
Dear Heads of State and Delegation,
I would like to start my speech with a vote of thanks addressed to highly esteemed Gurbanguly Myalikgulyevich and all our Turkmen colleagues for excellent organization of our meeting and for the warmth and cordiality with which we were greeted in hospitable Turkmenistan. I cannot help noting that I am very much impressed by Ashgabat’s magnificent architecture and modern appearance. By the way, this is my first visit to the capital city of Turkmenistan.
Also, I would also like to express appreciation for the work done by Turkmenistan as part of its presidency in the Commonwealth, aimed at developing the CIS. Your productive work is reflected in the list of issues on the agenda of our cooperation.
Regarding the issues that are presented for discussion, I would like to note the following. We welcome the Declaration on Strategic Economic Cooperation and will back any initiative aimed at deepening economic cooperation and expanding integration processes among the countries of the Commonwealth. The document defines the strategic goals of cooperation, for the achievement of which, we believe that consistent and coordinated work is necessary both in both multilateral and bilateral formats.
We support the signing of the CIS Convention on Transfer of Penal Sanctions Not Involving Sentences of Imprisonment. I believe that the Convention will help develop interaction in the application of alternative measures to imprisonment.
Among other issues on our meeting agenda, I would like to single out the joint appeal to the peoples of the CIS countries and the world community in connection with the 75th anniversary of the victory of the Soviet people during the 1941-1945 war. We consider it important to inform today’s youth both in our countries and abroad of the decisive role that our peoples played in the victory over fascism.
According to various estimates, up to 300,000 men and women of Armenian descent died in this war. Representatives of our people not only fought in the ranks of the Soviet army, but also took an active part in the resistance movement in fascist-occupied countries. Incidentally, one of the leaders of the French Resistance, Misak Manushyan, was an Armenian.
We support any constructive steps aimed at objective coverage of historical events of those years and oppose attempts to interpret them subjectively.
Unfortunately, we saw attempts to that effect in Ilham Aliyev’s remarks. When I heard his assessments about Garegin Nzhdeh, to be honest, I remembered the personage in the well-known Soviet film “The Captive of the Caucasus” saying about the ruins of an ancient church: “I hope you don’t think that it was me to destroy the church, do you?”
An impression could be made from Ilham Alitev’s remarks that Hitler did not play but a secondary role in this war, and Garegin Nzhdeh was the leader of the Nazi movement.
The truth is that Garegin Nzhdeh fought against the Turkish occupation of Armenia. He fought against the Armenian Genocide, perpetrated by the Young Turks. And the reality is that Garegin Nzhdeh by the way commanded a crucial segment of the front during the Armenian-Turkish war together with many Russian officers in 1918. And I want to emphasize once again that we need an objective assessment of history. Garegin Nzhdeh was said to have died in the Vladimir prison.
Many Soviet leaders died in the Vladimir prison. Solzhenitsyn was in the Gulag. So what? Should we consider everyone convicted in 1937-1950s as a people’s enemy? If so, what we should think of those prominent figures that were convicted and ended their days in prison? I consider it inappropriate to use this format to distort history, bring some tension into the atmosphere of this important gathering.
And I want to say that Armenia and our government, in particular, are paying special attention to the Great Patriotic War veterans. I can say that just a few months ago we doubled the amount of social benefits offered to all veterans of the Great Patriotic War. I think that this is indeed a very important decision.
Coming to the Declaration that we are going to sign today, I would like to single out those paragraphs that emphasize the need for joint efforts to resume a broad international dialogue aimed at strengthening international security, against actions that contribute to the formation of dividing lines, distrust, tension and confrontation.
And I think that summits like this should be used to ease tensions between our peoples and countries, so that we find ways to dialogue, compromise, mutual trust and respect between our nations.
I believe that the words of the President of Azerbaijan are disrespectful, first of all, for the Armenian people. And I think this is also disrespectful to the heads of state and the peoples they represent here.
Dear colleagues, I apologize for such a strain. You saw that I am not the initiator.
In conclusion, I would like to once again thank the leadership of Turkmenistan for successful chairmanship and express hope for continued joint efforts to further improve and strengthen the ongoing multifaceted partnership within the Commonwealth.
I also wish to reaffirm Armenia’s readiness to provide all possible support and assistance to our Uzbek colleagues during their CIS presidency in 2020.
The meeting discussed a number of issues of cooperation within the CIS. The Declaration on Strategic Economic Cooperation was adopted. A number of documents have been signed: the Appeal to the peoples of the CIS countries and the world community in connection with the 75th anniversary of the victory of the Soviet people during the 1941-1945 war; the Convention on the transfer of penal sanctions not involving prison sentences; the Program of Cooperation in the fight against terrorism and other violent manifestations of extremism for 2020–2022; the Joint Statement on supporting practical steps to prevent the arms race in outer space.
President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov was awarded the medal of the Interstate Fund for Humanitarian Cooperation of the CIS Countries “For Merits in the Development of Humanitarian Cooperation.”
The meeting decided that the CIS presidency in 2020 will be assumed by the Republic of Uzbekistan. In addition, it was decided that the next meeting of the CIS Council of Heads of State will be in Uzbekistan.
Prime Minister Nikol Pashinyan also attended an official reception on behalf of President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
The Prime Minister’s working visit to Turkmenistan is over. Later today, the Head of Government will be back to Yerevan.