Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է «Հայրենիքի պաշտպան» ծրագրում ընդգրկված երիտասարդների ֆոտոաշխատանքների ցուցադրությանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը ներկա են գտնվել «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամում բացված՝ «Հայրենիքի պաշտպան» ծրագրի մասնակից, զինվորական ծառայության ընթացքում վիրավորված, առողջական խնդիրներ ձեռքբերած չորս երիտասարդների լուսանկարչական աշխատանքների ցուցադրությանը:
«Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի տնօրեն Արշակ Կարապետյանը նշել է, որ Հանրապետության նախագահի կողմից «Հայրենիքի պաշտպան» ձեռնարկի մասին հայտարարելուց հետո հիմնադրամը նախաձեռնել է առաջին ծրագիրը և «Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում» բուժվող երիտասարդների համար կազմակերպել լուսանկարահանման, տեսանկարահանման և մոնտաժի դասընթացներ։ Ծրագրին մասնակցել է կենտրոնում բուժվող 11 երիտասարդ: Նրանցից Տիգրան Սարգսյանը որպես լուսանկարիչ արդեն աշխատանքի է անցել «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամում:
Ողջունելով ծրագրի մասնակիցներին՝ նախագահ Սարգսյանը նախ և առաջ կարևոր է համարել ուշադրությունը բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր հայրենիքը պաշտպանելիս իրենց կյանքն են վտանգել, նրանցից ոմանք վիրավորվել են, առողջական խնդիրներ ձեռք բերել։ «Նրանց մեջ կան շատ երիտասարդներ, որոնք թոշակ են ստանում, սակայն այն չի կարող բավարարել երիտասարդ մարդուն։ Խնդիրը նրանց նորմալ կյանք վերադարձնելն է, և ես ուրախ եմ, որ նրանցից մի քանիսն այսօր ընդգրկված են Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմում։ Փայլուն և տաղանդավոր մարդիկ են, նվիրված աշխատում են ու հոյակապ արդյունքներ ունեն»,-նշել է նախագահը։
Անդրադառնալով ցուցադրված ֆոտոաշխատանքներին՝ նախագահը նշել է, որ յուրաքանչյուր մասնակից իր ոճն ունի. «Ուրախ եմ, որ նրանցից մի քանիսն իրենց կյանքը կշարունակեն սովորածն օգտագործելով որպես մասնագիտություն, որով հպարտ կլինեն, կստեղծագործեն և որի օգնությամբ իրենց լիարժեք տեղը կգտնեն հասարակության մեջ։
Ուզում եմ կրկնել իմ կոչը՝ եթե մեզանից յուրաքանչյուրը՝ լինի դա պետական հիմնարկ կամ մասնավոր ընկերություն, մի փոքր քայլ անի և օգնի այն երիտասարդներին, որոնք այսօր գուցե հոգեբանական, ֆինանսական դժվարության մեջ են, կարողանա կյանք վերադարձնել մեկ, երկու, երեք հոգու, ապա մեծ գործ արած կլինի»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Ծրագրի մասնակից 21-ամյա Տիգրան Սարգսյանը, որը Սպիտակ քաղաքից է, նշել է, որ զինծառայության ընթացքում վիրավորվելուց հետո սկզբում իրեն թվում էր, թե կյանքը վերջացել է, բայց՝ « երբ իմացա լուսանկարչական դասընթացների մասին, ոգևորվեցի, գրանցվեցի և մեծ սիրով մասնակցեցի: Շնորհակալ եմ: Շարունակելու եմ և կարծում եմ՝ միշտ հմտանալու տեղ կա»:
«Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն»-ի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանն իր խոսքում նշել է, որ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ կենտրոն առաջին այցից և իրենց շահառուներին աշխատանքի ընդունելու կոչից հետո այսօր 30-ից ավելի տղաներ աշխատում են տարբեր հաստատություններում: «Բոլոր զինվորների անունից շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ, պարոն նախագահ»,- ասել է կենտրոնի տնօրենը: Նա նաև կարևորել է զինվորական ծառայության ընթացքում վիրավորված, առողջական խնդիրներ ձեռքբերած երիտասարդների համար պետության կողմից պատշաճ բուժօգնության ապահովումը:
Հանրապետության նախագահը հաջողություն է մաղթել տղաներին և նշել, որ դասընթացների մասնակիցները «Երևան իմ սեր» հիմնադրամի կողմից որպես նվեր ստանալու են լուսանկարչական ապարատներ: Միաժամանակ, նա տեղեկացրել է, որ հայտարարվում է մրցույթ՝ միևնույն թեմայով լուսանկարչության համար, որի հաղթողը կստանա երկրորդ լուսանկարչական ապարատը: «Ձեզանից յուրաքանչյուրը ցույց է տվել, որ իսկապես տաղանդավոր է,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:- Մեր համատեղ ճանապարհը երկար է լինելու: Ես ուրախությամբ ներկա եմ լինելու ձեր ցուցահանդեսներին»:

President Sarkissian Participated at the Photo Exhibition of the Young People Involved in the Homeland Defender Program
President Armen Sarkissian and Mrs. Nouneh Sarkissian were present today at the photo exhibition of the participants of the Homeland Defender program, injured during the military service and those with health issues. The exhibition opened at the “Yerevan, My Love” Fund.
Director of the “Yerevan, My Love” Fund Arshak Karapetian noted that after the President announced the commencement of the Homeland Defender program and Fund initiated its first project, it opened for the patients of the Rehabilitation of the Homeland Defenders Center the photography, video shooting and editing classes. The program was attended by 11 young men treated at the Center. One of the them, Tigran Sargsayn, has already been employed by the “Yerevan, My Love” Fund.
The President greeted the participants of the program and stressed the importance of attention toward all those who put their lives in harm’s way to defend our Fatherland, some of them were injured or acquired health issues. «Many of young servicemen receive pension which is not sufficient for a young man. The task is to bring them back to normal life, and I am glad that some of them are working today at the Presidential Administration. Those are brilliant and gifted young men who work diligently and produce excellent results,” President Sarkissian noted.
Referring to the exhibited photo works, he noted that each of the participants has his own style. “I am glad that some of them will carry on with their lives using the skills they received as a profession which they will be proud of, will be creative and through it will find their worthy place in the society. I would like to repeat my appeal: If each of us, state institution or private company, make just a small step and help those young people who today have some psychological, financial problems, and bring them back to normal life - one, two, three individuals, it would be a great job,” President Sarkissian underscored.
A participant of the program, the 23-year old Tigran Sargsyabn from Spitak, noted that after being injured during his service, he thought that his life was over but “when I learned about the photo classes, I got excited, registered and participated with great enthusiasm. Thank you. I will continue and believe there is always room for improvement.” The Director of the Homeland Defender Rehabilitation Center Haikuhi Minassian in her remarks noted that since the first visit of the President of Armenia to the Center and after the appeal to provide employment to their beneficiaries, more than 30 young men have received jobs in different establishments.
“I thank you on behalf of all troops, Mr. President,” the Director of the Center said. She also stressed the importance of providing proper, state-sponsored health care for the injured in the service soldiers and those with health problems. The President of Armenia wished the young men success and noted that the participants of the classes would receive as gifts photo cameras from the “Yerevan, My Love” Fund. He also informed that a competition would be announces for photo pictures on the same topic and the winner would get the second camera. “You all proved that you are true talents,” President Sarkissian said. “Our common journey will be a long one. I will be glad to attend all your exhibitions.”