Առաջարկվել է Իրաքի և Արցախի միջև բարեկամության խումբ ստեղծել
Աշխարհի երկրների կառավարությունները պետք է հասկանան, որ զարգացման միակ ճանապարհը խաղաղությունն ու կայունությունն են: Այս մասին Ստեփանակերտում անցկացվող «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» միջազգային համաժողովի ժամանակ ասել է Իրաքի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մոհամմադ Ալ Աքեյլին:
«Մենք համագործակցում ենք հայկական համայնքի հետ: Անձամբ ես նույնիսկ ներկայացրել եմ համայնքը, քանի որ խորհրդարանի պատգամավոր եմ ընտրվել համայնքի կողմից»,- հայտնել է Ալ Աքեյլին: Նրա խոսքով՝ Իրաքի կրթական հաստատություններում ուսումնասիրվում է Հայոց ցեղասպանության թեման, գրվում են մագիստրոսական և դոկտորական ատենախոսություններ:
«Հակառակորդներին միավորում է մշակութային երկխոսությունը: Սա պետք է հիշի նաև Ադրբեջանը»,- նշեց նա՝ կոչ անելով հարգել ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդական ջանքերը:
«Արցախի ժողովուրդը շատ բան է վերապրել: Հավատում եմ, որ Արցախի ժողովրդի և նրա կառավարության կամքը, անկախ պետություն կառուցելու նրանց ձգտումը կիրականանան»,- հայտարարել է Ալ Աքեյլին՝ առաջարկելով ստեղծել Իրաքի և Արցախի բարեկամության ակումբ, համագործակցություն հաստատել գիտական, մշակութային, տնտեսական ոլորտներում, ինչպես նաև ստեղծել արցախա-արաբական մշակույթի կենտրոն:

Между Ираком и Арцахом предложено сформировать группу дружбы
Правительства стран мира должны понять, что единственный путь развития это мир и стабильность. Об этом заявил бывший депутат парламента Ирака Мохаммад Аль Акейли на проходящей в Степанакерте конференции "Сотрудничество во имя справедливости и мира".
"Мы сотрудничаем с армянской общиной. Лично я даже представлял общину, так как избирался в парламент от общины", - сообщил Аль Акейли. По его словам, в иракских образовательных учреждениях изучается тема Геноцида армян, пишутся магистерские и докторские диссертации.
"Культурный диалог объединяет противников. Это следует помнить и Азербайджану", - отметил он, призвав уважать посреднические усилия МГ ОБСЕ.
"Арцахский народ многое пережил. Верю, что воля народа Арцаха и его правительства, его стремление к строительству независимого государства реализуется", - заявил Аль АВкейли, предложив сформировать круг дружбы Ирака и Арцаха, наладить сотрудничество в научной культурной экономической сферах, а также создать сформировать арцахско-арабский центр культуры.