Պատմությունն Ադրբեջանի նախագահի ամենաուժեղ կողմը չէ. ՀՀ ԱԳՆ
Պատմության իմացությունն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ամենաուժեղ կողմը չէ։ Այս մասին ասել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը հոկտեմբերի 14-ի ճեպազրույցում, փոխանցում է News.am- ը։
Մեկնաբանելով Ալիևի հայտարարությունը «ֆաշիզմի հերոսացման» առիթով՝ Երևանում Գարեգին Նժդեհի հուշարձանի տեղադրման հետ կապված, ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը մի քանի թվեր է նշել։
«Նախորդ ճեպազրույցներից մեկում ես արդեն ասել եմ, որ Հայրենական մեծ պատերազմում 600 հազար մարդ կռվել է նացիզմի դեմ։ 300 հազարը զոհվել է։ Հայ ժողովուրդը 150 հերոս, 80 գեներալ, 6 մարշալ է տվել։ Այս թվերը վկայում են հայ ժողովրդի ավանդի մասին ընդհանուր պայքարում։ Եվ դա այն է, ինչով մենք հպարտանում ենք։ Բայց մենք նաև գոյապայքար ենք մղել թուրքերի դեմ, և հարգում ենք բոլոր հերոսներին»,- ասել է Աննա Նաղդալյանը։
Մամուլի քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանը դեմ է նացիզմին և այլատյացությանը, քանի որ անձնական փորձով գիտի, թե ինչ հետևանքներով են հղի այդ երևույթները։
«Ինչ վերաբերում է Իլհամ Ալիևի կշտամբանքներին պատմության վերանայման առումով, պատմությունն ընդհանրապես նրա ամենաուժեղ կողմը չէ»,- շարունակել է Աննա Նաղդալյանը։ «Ի պատասխան ուզում եմ կոչ անել վերանայելու վերաբերմունքը հանցագործ Ռամիլ Սաֆարովի հերոսացման և նման հանցագործությունների խրախուսման հանդեպ»։

"История вообще не самая его сильная сторона": МИД Армении - об Алиеве
Знание истории – не самая сильная сторона президента Азербайджана Ильхама Алиева. Как передает News.am, об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян 14 октября на брифинге.
Комментируя заявление Алиева по поводу "героизации фашизма" в виде установки в Ереване памятника Гарегину Нжде, пресс-секретарь МИД привела несколько цифр.
"На одном из предыдущих брифингов я уже говорила, что в Великой Отечественной войне 600 тысяч боролись с нацизмом. 300 тысяч погибли. Армянский народ дал 150 Героев, 80 генералов, 6 маршалов. Эти цифры говорят о вкладе армянского народа в общую борьбу. И это то, чем мы гордимся. Но мы также вели борьбу за существование, против турок, и уважаем своих героев", - заявила Анна Нагдалян.
Пресс-секретарь подчеркнула, что Армения выступает против неонацизма и ксенофобии, так как на личном опыте знает, какими последствиями чреваты эти явления.
"Что касается упреков Ильхама Алиева в пересмотре истории – история вообще не самая его сильная сторона", - продолжали Анна Нагдалян. "В ответ хочу призвать пересмотреть отношение к героизации преступника рамиля сафарова и поощрению подобного рода преступлений".