Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետները հանդես են եկել ԶԼՄ-ների համար հայտարարություններով
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան առանձնազրույցից և երկու երկրների պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով բանակցություններից հետո հանդիպել են ԶԼՄ ներկայացուցիչներին և հանդես եկել մամուլի համար հայտարարություններով:
Ստորև ներկայացվում է հայտարարությունների տեքստն ամբողջությամբ.
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - «Մեծարգո պարոն վարչապետ,
Զանգվածային լրատվամիջոցների հարգարժան ներկայացուցիչներ,
նախ ուզում եմ մեկ անգամ ևս ողջունել եղբայրական Վրաստանի վարչապետին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը։
Մեծարգո պարոն վարչապետ, բարով եք եկել Հայաստան: Օգտվելով այս պատեհ առիթից՝ թույլ տվեք մեկ անգամ ևս շնորհավորել Ձեզ, պարոն Գախարիա, Վրաստանի վարչապետի պաշտոնն ստանձնելու կապակցու¬թյամբ:
Վստահ եմ՝ Վրաստանում նկատել են, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում իմ ընտրվելու առաջին իսկ օրվանից հայ-վրացական բարեկամական հարաբերություններն սկսել են զարգանալ առանձնահատուկ ջերմությամբ, ակտիվ և անկեղծ շփումներով, մեզ հուզող հարցերի շուրջ անմիջական և վստահելի երկխոսությամբ:
Այս ամենն արտահայտումն է իմ այն համոզմունքի, որ Վրաստանի հետ հարաբերություններն առանձնա¬հատուկ կարևորություն ունեն Հայաստանի համար:
Պատահական չէ, որ վարչապետի պաշտոնում իմ առաջին արտագնա այցը կատարեցի հենց Վրաստան: Եվ ես ուրախ եմ, որ մեր շփումների դինամիկան, փոխվստահության մակարդակը, ինչպես նաև Ձեր ներկայիս այցը, պարոն վարչապետ, խոսում են այն մասին, որ Վրաստանը ևս առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս Հայաստանի հետ իր հարաբերություններին:
Կարևոր և արդյունավետ եմ գնահատում վարչապետ Գախարիայի հետ այսօր մեր ունեցած բանակցու¬թյուն¬ները, որոնք ևս մեկ անգամ փաստեցին հարաբերությունների առկա բարձր մակարդակը և դրանց հետագա զարգացումը խթանելու երկուստեք ցուցաբերած պատրաստա¬կամությունը։
Իմ գործընկերոջ հետ քննարկեցինք երկկողմ օրակարգային հարցերի գրեթե ողջ շրջանակը: Պետք է նշեմ, որ մեր երկկողմ օրակարգն այնքան լայն և հագեցած է, որ դժվար է մեկ հանդիպումով ապահովել բոլոր հարցերի քննարկումը:
Երկուստեք բարձր գնահատեցինք երկարատև ընդմիջումից հետո հայ-վրացական միջկառավարական հանձնա¬¬ժողովի աշխատանքների վեր¬սկսումը: Վստահություն հայտնեցինք, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի կարճ ժամկետում իրագործել հանձնաժողովի 10-րդ նիստի արձանագրության մեջ տեղ գտած պայմանավորվածությունները:
Շատ կարևոր էր, որ նիստի շրջանակներում անցկացվեց նաև հայ-վրացական գործարար համաժողով, ինչն իր հերթին կարող է լայն հնարավորություններ բացել մեր երկրների առևտրատնտեսական համագործակցության համար։
Կարևորեցինք տրանսպորտային և էներգետիկ ծրագրերի իրականացման նշանակությունը՝ ինչպես երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման, այնպես էլ տարածաշրջանային կայունության ապահովման տեսանկյունից։
Միակարծիք էինք երկկողմ հումանիտար կապերի խորացման հարցում: Այս առումով կարևոր է պահպանել երկկողմ շփումների ակտիվությունը։ Ընդգծեցինք նաև միմյանց մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը՝ բարձր գնահատելով այս ուղղությամբ ներդրվող ջանքերը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքա¬կանության կարևորագույն խնդիր¬ներից է տարածաշրջանային խաղաղու¬թյան և անվտանգության մթնոլորտի ձևավորումը։ Այս առումով համոզված ենք, որ հայ-վրացական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը պետք է զերծ լինի ցանկացած արտաքին գործոնների ազդեցությունից։ Այս համատեքստում անդրադարձ կատարեցինք տարածաշրջանային հակամարտություններին։
Համակարծիք էինք, որ դրանց համապարփակ և տևական կարգա¬վորումը հնարավոր է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համա¬պատասխան։ Ես վերստին հայտնեցի մեր այն դիրքորոշումը, որ յուրաքան¬չյուր հակամարտություն ուրույն է, և, հետևաբար, լուծումներն էլ պետք է բխեն դրանց էությունից:
Այս առումով կարևորեցինք միմյանց համար զգայուն հարցերի նկատմամբ հավասարակշիռ դիրքորոշման պահպանումը։
Մեծարգո պարոն վարչապետ, հավատացած եմ, որ Ձեր այցն իր նպաստը կբերի հայ-վրացական բազմաոլորտ համագործակցության հետագա խորացմանը, և մենք համատեղ ջանքերով կպահպանենք այն դրական դինամիկան Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունների շարունակական զարգացման համար, որը մենք արդեն իսկ ունենք»։
Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Գախարիա - «Հարգելի վարչապետ,
ԶԼՄ հարգելի ներկայացուցիչներ,
Ուրախ եմ, որ առաջին այցը Հայաստան իմ այս նոր կարգավիճակով իրականացվեց:
Իհարկե, մենք այսօր շատ թեմաներ ենք շոշափել:
Նախ, անդրադարձել ենք երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերություններին, որոնք դարավոր պատմություն ունեն, և այս բարեկամությունն էլ ավելի կխորացնենք ու կընդլայնենք:
Իհարկե, մեր երկու երկրների միջև ամենանշանակալի չափումը տնտեսությունն է. այստեղ մենք լավ առաջընթաց ունենք: Խոսել ենք տրանսպորտի մասին, էներգակիրների հարցում համագործակցության հարցեր ենք քննարկել, մշակութային բնագավառում ևս համագործակցելու շարունակական ուղի ենք նախանշել:
Անդրադարձել ենք նաև տարածաշրջանային հարցերին և համակարծիք ենք, որ խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում ամենակարևոր բանն է, որպեսզի տնտեսությունը զարգանալու հնարավորություն ունենա, իսկ մեր ժողովուրդները կարողանան լավ ապրել:
Հայաստանն աջակցում է մեզ տարածքային ամբողջականության հարցում, ինչը շատ կարևոր է մեզ համար և շնորհակալ ենք: Կարծում եմ պիտի այս դրական դինամիկան պահպանենք և հզորացնենք միմյանց աջակցությունը միջազգային հարթակներում:
Համոզված եմ, որ այսօրվա մեր հանդիպումը ևս մեկ առաջընթաց քայլ կլինի մեր երկու երկրների համագործակցության խորացման համար»:

Премьеры Армении и Грузии выступили с заявлениями для представителей СМИ
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и премьер-министр Грузии Георгий Гахария после личной беседы и переговоров между делегациями двух стран встретились с представителями средств массовой информации и выступили с заявлениями для прессы.
Ниже приводится полный текст заявлений:
Сначала хочу еще раз поприветствовать премьер-министра братской Грузии и возглавляемую им делегацию.
Многоуважаемый господин премьер-министр, добро пожаловать в Армению. Пользуясь случаем, позвольте еще раз поздравить Вас, г-н Гахария, с вступлением в должность премьер-министра Грузии.
Уверен, в Грузии заметили, что со дня моего избрания на пост премьер-министра Республики Армения армяно-грузинские дружественные отношения начали развиваться с особой теплотой, активными и искренними контактами, прямым и доверительным диалогом по интересующим нас вопросам.
Все это является отражением моей убежденности в том, что отношения с Грузией имеют особое значение для Армении.
Не случайно я совершил свой первый зарубежный визит в качестве премьер-министра именно в Грузию. И я рад, что динамика наших контактов, уровень доверия, а также Ваш нынешний визит, господин премьер-министр, свидетельствуют о том, что Грузия также придает особое значение отношениям с Арменией.
Я высоко ценю важные и эффективные переговоры, которые мы провели сегодня с премьер-министром Гахарией, которые подтвердили нынешний высокий уровень отношений и двустороннюю готовность содействовать их дальнейшему развитию.
Мы с коллегой обсудили практически весь спектр вопросов двусторонней повестки дня. Должен отметить, что наша двусторонняя повестка дня настолько широка и насыщена, что трудно обсудить все вопросы за одну встречу.
Мы высоко оценили возобновление после длительного перерыва работы армяно-грузинской межправительственной комиссии. Мы выразили уверенность в том, что совместными усилиями возможно будет в короткие сроки осуществить договоренности, изложенные в протоколе 10-го заседания комиссии.
Было очень важно, что в рамках заседания состоялся также армяно-грузинский бизнес-форум, который, в свою очередь, может открыть широкие возможности для торгово-экономического сотрудничества между нашими странами.
Мы подчеркнули важность реализации транспортных и энергетических проектов, как с точки зрения развития двусторонних экономических отношений, так и в контексте обеспечения региональной стабильности.
Мы были единодушны в вопросе углубления наших двусторонних гуманитарных связей. В этом отношении важно поддерживать активность двусторонних контактов. Мы также подчеркнули важность сохранения культурного наследия друг друга, высоко оценив усилия, предпринимаемые в этом направлении.
Важнейшим вопросом внешней политики Армении является формирование атмосферы мира и безопасности в регионе. С этой точки зрения мы уверены, что последовательное развитие армяно-грузинских отношений должно быть вне всякого внешнего воздействия. В этом контексте мы коснулись региональных конфликтов.
Мы сошлись во мнении, что их всеобъемлющее и долгосрочное разрешение возможно исключительно мирным путем на основе принципов международного права. Я вновь выразил нашу позицию, что каждый конфликт уникален и, следовательно, решения должны исходить из их сути.
В этом плане мы придали важность сохранению сбалансированных позиций по болезненным друг для друга вопросам.
Многоуважаемый господин премьер-министр, я верю, что Ваш визит будет способствовать дальнейшему углублению армяно-грузинского многопрофильного сотрудничества, и мы будем совместными усилиями поддерживать позитивную динамику для дальнейшего развития армяно-грузинских отношений, которые у нас уже есть.
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария:
Уважаемый премьер-министр,
Я рад, что состоялся мой первый визит в Армению в моем новом статусе.
Конечно, сегодня мы затронули много тем.
Во-первых, мы коснулись дружественных отношений между двумя странами, которые имеют многовековую историю, и мы будем и дальше углублять и расширять эту дружбу.
Конечно, наиболее значимым показателем между нашими странами является экономика. Здесь у нас наблюдается значительный прогресс. Мы поговорили о транспорте, обсудили вопросы сотрудничества в сфере энергоносителей и наметили путь продолжительного сотрудничества в области культуры.
Мы также коснулись региональных проблем и согласились с тем, что мир и стабильность в регионе являются самыми важными факторами для развития экономики и обеспечения благополучия наших народов.
Армения поддерживает нас в вопросе территориальной целостности, что очень важно для нас, и мы благодарны за это. Думаю, мы должны сохранить эту позитивную динамику и усилить поддержку друг друга на международных платформах.
Убежден, что наша сегодняшняя встреча станет еще одним шагом вперед для углубления сотрудничества между нашими странами.