Արմեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի գալա ընթրիքին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում անցկացվող՝ Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) «Փոխակերպելով բանականությունը» Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի գալա ընթրիքին:
Շնորհակալություն հայտնելով «Ավրորա» նախաձեռնության հիմնադիրներին՝ Վարդան Գրեգորյանին, Նուբար Աֆեյանին և Ռուբեն Վարդանյանին, նախագահը նշել է, որ նրանք անձինք են, որոնք իրենց ներդրումն ունեն Հայաստանի գիտության, տեխնոլոգիաների, նորարարության, բարեգործության ոլորտներում: Խոսելով համաժողովի և FAST-ի գործունեության մասին՝ նախագահ Սարգսյանն այն համարել է ճանապարհ դեպի ապագա: «Սա միայն ճանապարհ չէ դեպի ապագա, սա վերադարձ է դեպի իրականություն,- ասել է Արմեն Սարգսյանը։- Իսկ իրականությունն այն է, որ մենք այս պահին ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ միակ երկիրը, հանրապետությունը կամ քաղաքը չենք, որ պայքարելու է ապագայի տեխնոլոգիաների համար»։ Նախագահը նշել է, որ այսօր աշխարհը կրկին հայտնվել է փոփոխությունների խաչմերուկում: «Աշխարհը փոփոխվում է սրընթաց կերպով,-ասել է նա։- Մեր ապագան, անկասկած, արհեստական բանականությունը, մաթեմատիկական մոդելավորումը և մեծ ծավալի տվյալների կառավարումն են: Այս համաժողովը կօգնի վերադառնալ իրականություն։ Մենք չենք կարող հպարտ լինել միայն նրանով, թե ինչի ենք հասել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, քանի որ դա վերջնակետը չէ։ Մենք չենք կարող խաբել ինքներս մեզ՝ ասելով, որ միակն ենք ու լավագույնը։ Մենք ողջ աշխարհի հետ ենք մրցակցության մեջ: Կա միայն մեկ ուղի, որով կարող ենք հաղթել այս մրցակցության մեջ. այն պետք է դառնա ազգային առաքելություն, առաքելություն բոլորիս համար, առաքելություն մեր բոլոր բարեկամների համար, ովքեր հավատում են Հայաստանին, ովքեր պատրաստ են մեզ աջակցել։ Պետք է կոնսոլիդացնենք մեր ողջ գիտելիքը, նոու հաուն, մեր փայլուն մտքերը՝ լինի դա Սիլիկոնյան հովտում՝ Կալիֆոռնիայում, Նյու Յորքում կամ Քեմբրիջի համալսարանում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում կամ Ռուսաստանում։ Պետք է շատ աշխատենք ու լինենք չափազանց կարգապահ, քանի որ մրցելու ենք աշխարհում լավագույնների հետ»։
Նա հորդորել է չվախենալ արհեստական բանականությունից, այլ՝ ընդառաջ գնալ փոփոխություններին: «Աշխարհում հարյուր միլիոնավոր նոր աշխատատեղեր են ստեղծվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շնորհիվ,-ասել է Հանրապետության նախագահը։- Միլիարդավոր աշխատատեղեր են ստեղծվելու արհեստական բանականության շնորհիվ, որից չպետք է վախենալ, քանի որ մեքենաները, արհեստական բանականությունը չունեն այն երկու-երեք հատկանիշները, որոնք մարդկային են։ Կա հիմնարար մի հատկանիշ. արհեստական բանականությունը, մեքենաները ունակ չեն սխալվելու՝ ի տարբերություն մեզ՝ մարդկանց, ովքեր սխալական են։ Սակայն սխալներ գործելը մի միջավայրում, որտեղ կան կանոններ կամ օրենքներ, դեպի էվոլյուցիա տանող միակ ճանապարհն է։ Այսինքն, սխալը, որը մարդկային է, հզոր գործիք է։ Եվ չկա տարբերակ, որտեղ արհեստական բանականությունը կհաղթի իրական բանականությանը»։
Նախագահի խոսքով՝ պատմության ընթացքում մեր ժողովուրդն ապացուցել է, որ կարող է հաղթել տարբեր ոլորտներում, և հիմա ստեղծվում են առաջընթացի նոր հնարավորություններ:

Армен Саркисян призвал не страшиться искусственного интеллекта
Президент Республики Армения Армен Саркисян присутствовал на гала-ужине Глобального инновационного форума "Трансформируя разум" Фонда науки и технологий Армении (FAST), который проходит в рамках Форума "Аврора". Об этом пишет "Арменпресс" со ссылкой на управление по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Выразив благодарность учредителям инициативы "Аврора" Вардану Григоряну, Нубару Афеяну и Рубену Варданяну, президент отметил, что они являются личностями, которые вносят свой вклад в сферу науки, технологий, инноваций и благотворительности Армении. Говоря о форуме и деятельности FAST, президент Саркисян назвал его дорогой в будущее. "Это не только путь в будущее, это возвращение к реальности", - сказал Армен Саркисян – "А реальность в том, что мы сейчас живем в мире, в котором мы не единственная страна, республика или город, который борется за технологии будущего". Президент отметил, что сегодня мир вновь оказался на перекрестке перемен. "Мир меняется стремительно, - сказал он. – "Наше будущее, несомненно, - искусственный интеллект, математическое моделирование и управление большими объемами данных. Эта конференция поможет вернуться к реальности. Мы не можем гордиться лишь тем, чего добились в сфере информационных технологий, поскольку это не конечная точка. Мы не можем обманывать себя, говоря, что мы единственные и лучшие. Мы в конкуренции со всем миром. Есть только один путь, которым мы можем победить в этой конкуренции. Он должен стать национальной миссией, миссией для всех нас, миссией для всех наших друзей, которые верят в Армению, которые готовы содействовать нам. Мы должны консолидировать все наши знания, ноу хау, наши блестящие мысли - будь то в Силиконовой долине, Калифорнии, Нью-Йорке или Кембриджском университете, Франции, Италии или в России. Мы должны много работать и быть чрезвычайно дисциплинированными, поскольку будем соревноваться с лучшими в мире".
Он призвал не страшиться искусственного интеллекта, а идти навстречу переменам. "В мире созданы сотни миллионов новых рабочих мест благодаря информационным технологиям", - сказал президент Республики. – "Миллиарды рабочих мест будут созданы благодаря искусственному интеллекту, которого не следует бояться, потому что машины, искусственный интеллект не имеют тех двух - трех качеств, которыми наделены люди. Существует фундаментальный атрибут - искусственный интеллект, машины не способны ошибаться, в отличие от нас, людей, которые ошибаются. Однако ошибки в среде, в которой есть правила и законы, - это единственный путь к эволюции. То есть, ошибка человека, является мощным инструментом. И нет варианта, что искусственный интеллект победит естественный разум".
По словам президента, за всю историю наш народ доказал, что может побеждать в разных сферах, и сейчас создаются новые возможности для прогресса.