Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարություններին
Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի՝ «Իզվեստիա» պարբերականին տված հարցազրույցի դրույթներին:
Հարց. Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը իր հարցազրույցում «հիասթափություն» է հայտնել ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ վերջին հանդիպման վերաբերյալ՝ նշելով նաև, որ բանակցությունների հիմք է Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա մշակված Կազանյան փաստաթուղթը: Խնդրում ենք Ձեր մեկնաբանությունն այս առնչությամբ։
Պատասխան. Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի կարծիքի առնչությամբ պարզապես ցանկանում եմ թեթևակի հիշեցում անել, որ «Կազանյան փաստաթուղթը» մերժվել է հենց Ադրբեջանի կողմից: Մենք հետևողականորեն ներկայացրել ենք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում մեր սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները, որոնցում առաջնային նշանակություն ունեն Արցախի անվտանգության և կարգավիճակի հարցերը: Մենք հետևողականորեն աշխատում ենք մեր օրակարգի շուրջ:
Հարց. Իր հարցազրույցում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ծագումով հայերի՝ Ադրբեջան այցելելու հետ կապված խնդիրներին՝ ներկայացնելով խնդրի լուծման յուրօրինակ տարբերակ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան. Այն, որ հայերը Ադրբեջանում խտրականության թիրախ են հանդիսանում, մեզ համար նորություն չէ: Ըստ էության, իր հարցազրույցում դա հաստատում է նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը, ով ընդունում է ծագումով հայերի նկատմամբ իրականացվող խտրական քաղաքականության առկայությունը, ինչի մասին բազմիցս բարձրաձայնվել է նաև այլ պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից՝ մասնավորապես ՌԴ և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից: Ըստ ադրբեջանցի պաշտոնյայի՝ առկա խտրական քաղաքականության կառավարման լավագույն տարբերակն Ադրբեջան ամեն մի հայի մուտքի հարցը բանակցությունների առարկա դարձնելն է:

В МИД Армении ответили Мамедъярову
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала тезисы интервью главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова изданию "Известия".
Вопрос: Глава МИД Азербайджана в своем интервью выразил "разочарование" в связи с последней встречей с главой МИД РА в Нью-Йорке, отметив также, что основой переговоров является Казанский документ, разработанный на базе Мадридского документа. Как вы прокомментируете данное заявление?
Ответ: В связи с мнением главы МИД Азербайджана касательно процесса мирного урегулирования карабахского конфликта просто желаю сделать небольшое напоминание, что "Казанский документ" был отвергнут именно Азербайджаном. Мы последовательно представляли нашу принципиальную позицию и подходы в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта, в которых ключевую роль играют вопросы безопасности и статуса Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР). Мы проводим последовательную работу вокруг нашей повестки.
Вопрос: В своем интервью глава МИД Азербайджана обратился также к проблемам в связи с недопуском в страну граждан РФ армянского происхождения, представив своеобразный вариант. Как вы прокомментируете это?
Ответ: То, что армяне в Азербайджане являются мишенью дискриминации, не новость для нас. По сути, в своем интервью это подтверждает и глава МИД Азербайджана, который принимает существующую в отношении лиц армянского происхождения дискриминационную политику, о чём многократно заявляли также другие государства и международных организации, в частности, РФ, ОБСЕ / БДИПЧ. По словам главы МИД Азербайджана, лучшим вариантом управления существующей дискриминационной политики является превращение вопроса о допуске каждого лица армянского происхождения в Азербайджан в предмет для обсуждения.