Զանգվածային բողոքի ակցիաներ Լիբանանում՝ WhatsApp-ի համար հարկ սահմանելու պատճառով
Հազարավոր ցուցարարներ հոկտեմբերի 17-ին դուրս են եկել Բեյրութի փողոցներ իրենց անհամաձայնությունը հայտնելու Սաադ Հարիրիի կոալիցիոն կառավարության հարկային քաղաքականության հետ: Ինչպես տեղեկացնում է Al Mayadeen հեռուստաալիքը, զանգվածային դժգոհության պատճառներից մեկը եղել է WhatsApp հավելվածի համար ամսական 6 դոլար հարկ սահմանելու իշխանությունների որոշումը:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները փակել էին Բեյրութի փողոցները, ինչպես նաև մայրաքաղաքը երկրի հարավային և հյուսիսային շրջանների հետ կապող ավտոճանապարհները, ինչպես նաև դեպի Դամասկոս ռազմավարական նշանակություն ունեցող մայրուղին: Մի շարք վայրերում ակտիվիստները վրանային ճամբարներ են կազմել ավտոճանապարհներին:
Ավելի ուշ Լիբանանի անվտանգության ուժերն արցունքաբեր գազ և ռետինե մահակներ են կիրառել ցուցարարներին ցրելու համար: Հաղորդվում է, որ իրավապահների հետ բախումների ժամանակ տուժել է 70 մարդ:
Բողոքի ակցիաների ֆոնին Լիբանանի հեռահաղորդակցության նախարար Մուհամմեդ Շուքրին հայտարարել է WhatsApp հավելվածի համար հարկ սահմանելու որոշումը չեղարկելու մասին:

В Ливане проходят массовые протесты
Тысячи демонстрантов вышли в четверг на улицы ливанской столицы, чтобы выразить свое несогласие с налоговой политикой коалиционного правительства Саада Харири. Как передает ТАСС со ссылкой на телеканал Al Mayadeen, одной из причин массового недовольства стало решение властей ввести налог на приложение WhatsApp в размере $6 в месяц. Оданко на фоне массовых выступлений министр телекоммуникаций Ливана Мухаммед Шукир публично объявил ночью об отмене такого решения.
Участники акций протестов перегородили проезжую часть в нескольких кварталах в центральной части города и на его окраине. Демонстранты перекрыли горящими покрышками автострады, связывающие Бейрут с южными и северными районами страны, а также стратегическое шоссе в Дамаск, проходящее через горный перевал. В ряде мест активисты протестного движения установили палаточные лагеря на проезжей части.
Позже стало известно, что силы безопасности Ливана применили слезоточивый газ и резиновые дубинки для разгона протестующих. "В столкновениях со стражами порядка пострадали свыше 70 человек, которым была оказана помощь на месте, еще 23 демонстранта были доставлены в больницы", - говорится в поступившем в ТАСС сообщении Ливанского общества Красного Креста.