Բանակցային սեղանին ունենք ավելի վատ փաստաթուղթ, քան Փաշինյանին «վշտացրած» ժառանգությունն էր
Ավարտվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջանային այցը, որի շրջանակներում Արցախյան հակամարտության կարգավորման միջնորդները հանդիպումներ ունեցան Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ՝ քննարկելու կարգավորման գործընթացի ընթացիկ վիճակը: Իսկ ընթացիկ վիճակի հետ կապված բավականին հետաքրքրիր պատկեր ունենք:
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը համանախագահների հետ հանդիպմանն ընդգծել է խաղաղ գործընթացում պարտավորությունների համաչափության ապահովման անհրաժեշտությունը: Կողմերի ստանձնելիք հանձնառությունների համաչափության ապահովման կարևորությանը Մնացականյանն անդրադարձել է նաև սեպտեմբերի վերջին Նյու Յորքում համանախագահների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ: Սա թույլ է տալիս եզրակացնելու, որ բանակցային գործընթացում  հայկական կողմերից և Ադրբեջանից ակնկալինքներն անհամաչափ են և ոչ ի օգուտ մեզ:
Մյուս եզրակացությունը, որ կարելի է անել, այն է, որ մենք ստացել ենք պարզաբանումներ Մադրիդյան սկզբունքների հետ կապված, ինչի կարիքը տեսնում էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, և այդ սկզբունքները ՀՀ կառավարության համար ընդհանուր առմամբ ընդունելի են, քանի որ դրանք շարունակում են հիմք հանդիսանալ բանակցությունների համար: «Մենք ելնում ենք այն բանակցային օրակարգից, որն ունենք սեղանին: Մենք աշխատում ենք փաստաթղթերի հետ, որոնք համաձայնեցված են կողմերի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից», - նախօրեին հայտարարել էր Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովն, իր հերթին, ռուսական «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է. «Այն, ինչ դրված էր Մադրիդյան փաստաթղթերի հիմքում 2008 թվականին, այնուհետև 2010 թվականին դրա վերանայված տարբերակում, այնուհետև Կազանի փաստաթղթում, այդ ամենը մշակվում է, սակայն, ընդհանուր առմամբ, մնում է բանակցությունների հիմք»:
Հաշվի առնելով, որ Կազանյան փաստաթուղթը մերժվել է հենց Ադրբեջանի կողմից, իսկ այսօր Հայաստանը հայտարարում է անհամաչափ պարտավորությունների մասին՝ կարելի է եզրակացնել, որ փաստաթղթում «մշակումներն» արվում են հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի դիրքորոշումները: Այսինքն՝ այսօր մենք բանակցային սեղանին ունենք շատ ավելի վատ փաստաթուղթ, քան այն ժառանգությունը, որ ստացել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու այդքան վշտացել:

На столе переговоров документ, который хуже наследия, так "расстроившего" Пашиняна
Завершился региональный визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в рамках которого посредники по урегулированию карабахскго конфликта встретились с властями Армении, Арцаха и Азербайджана, чтобы обсудить текущее состояние процесса урегулирования. И у нас сложилась довольно интересная картина текущей ситуации.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян подчеркнул необходимость обеспечения баланса обязательств в мирном процессе. Мнацаканян также коснулся важности обеспечения баланса обязательств сторон во время встречи с сопредседателями в Нью-Йорке в конце сентября. Это позволяет сделать вывод, что ожидания от Армении и Азербайджана в переговорном процессе несоразмерны, и это не в нашу пользу.
Другой вывод, который можно сделать, состоит в том, что армянская сторона получила разъяснения по Мадридским принципам, о необходимости которых говорил премьер-министр Никол Пашинян, и сейчас эти принципы в целом приемлемы для правительства Армении, поскольку они продолжают служить основой для переговоров. "Мы исходим из той переговорной повестки, которая у нас имеется на столе. Мы работаем с документами, согласованными между сторонами и сопредседателями Минской группы ОБСЕ", - 17 октября заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров в свою очередь заявил в интервью российской газете "Известия": "И то, что было заложено в Мадридский документ в 2008 году, затем в его пересмотренную версию за 2010 год, потом в Казанский документ — все это перерабатывается, перерабатывается, но в принципе остается основой для переговоров".
Учитывая тот факт, что "Казанский документ" был отклонен со стороны Азербайджана, и сегодня Армения заявляет о непропорциональных обязательствах, можно сделать вывод, что "проработка" в нынешнем документе осуществляется с учетом позиций Азербайджана. То есть сегодня у нас на столе переговоров гораздо худший документ, чем то наследие, которое так расстроило премьер-министра Никола Пашиняна...