Ուրախ եմ մրցանակ ստանալ հայերի՝ ցեղասպանությունը վերապրածների թոռների ձեռքից․ Միրզա Դինայի
«Ավրորա» մրցանակի մեջ ամենակարեւորը ցեղասպանության ճանաչումն է։ Այս մասին Երեւանում տված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց 2019թ․ «Ավրորա» մրցանակաբաշխության հաղթող Միրզա Դինային։
Դինային, ով Luftbrücke Irak կազմակերպության հիմնադիրն ու տնօրենն է, ընդգծեց, որ սա առաջին անգամ է, երբ եզդիների ցեղասպանությունը ճանաչվում է, եւ ինքն, իրոք, երջանիկ է, որ դա արվել է հայերի կողմից՝ նրանց թոռների կողմից, ովքեր վերապրել են ցեղասպանությունը։
«Ես կուզեի շնորհակալություն հայտնել սուրբ Արարատի հողին, սուրբ Գառնիի տաճարի հողին, համակեցության եւ խաղաղության երկրին»,- ասաց նա։
Նրա խոսքերով, այս մրցանակը շնորհելու օգնությամբ հայերը դարձել են մեծագույն ազգ, քանի որ համերաշխություն են հայտնում ցեղասպանության զոհերին, գրում ք News.am-ը:
Խոսելով իր մարդասիրական ջանքերի մասին՝ Միրզա Դինային նշեց, որ դառնալով մարդասեր ընտանիքի անդամ, հնարավոր չէ կանգ առնել եւ դադարել դրանով զբաղվել։ «Այս հարթակը կարող է լինել ամենակարեւոր հարթակներից մեկը՝ խաղաղության եւ մարդկության հաստատման համար, եւ ես հպարտ եմ, որ ձեր ընտանիքի անդամն եմ հանդիսանում»,- հավելեց նա։
Դինային նշեց երեք կազմակերպություններ, որոնց ինքը աջակցություն կցուցաբերի մրցանակը ստանալուց հետո։ Դրանք են՝ Air Bridge Iraq-ը, SEED Foundation-ը եւ Shai Fund-ը։

Рад получить награду из рук армян – внуков тех, кто пережил геноцид: победитель "Авроры"
Самое главное в премии "Аврора" - это признание геноцида. Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване заявил лауреат премии "Аврора" 2019 года Мирза Диннайи.
Диннайи, который является основателем и директором организации Luftbrücke Irak , подчеркнул, что это первый раз, когда геноцид езидов был признан, и он действительно счастлив, что это было сделано армянами - внуками тех, кто пережил геноцид.
"Я хотел бы поблагодарить землю святого Арарата, землю святого храма Гарни, страну сосуществования и мира", - сказал он, пишет News.am.
По его словам, с помощью учреждения этой премии Армения стала одной из величайших наций, так как армяне выражают солидарность жертвам геноцида.
Говоря о своих гуманитарных усилиях, Мирза Диннайи отметил, что, став членом гуманитарной семьи, невозможно остановиться и перестать этим заниматься. "Эта платформа может быть одной из самых важных платформ для построения мира и человечества, и я горжусь тем, что являюсь частью вашей семьи", - добавил он.
Диннайи назвал три организации, которым он окажет поддержку после получения премии: Air Bridge Iraq, SEED Foundation и Shai Fund.