Բողոքի ակցիաներ Լիբանանում. իշխանությունները կանգնած են լուրջ երկընտրանքի առջև
Լիբանանում այսօր՝ հոկտեմբերի 21-ին, համընդհանուր գործադուլ է հայտարարված. փակ են բանկերը, պետական հաստատությունները, դպրոցները, համալսարանները և խոշոր խանութները: Մայրաքաղաք Բեյրութի կենտրոնը ռազմական գործողությունների գոտի է հիշեցնում՝ հիմնական փողոցները, ինչպես նաև Բեյրութը երկրի հյուսիսային շրջաններին կապող ճանապարհն արգելափակված են անվադողերով և աղբամաններով: Բախումներ են տեղի ունենում ցուցարարների և իրավապահ ուժերի միջև, ինչր հետևանքով երկու կողմերում էլ կան տուժածներ:
Լիբանանում բողոքի բազմահազարանոց ակցիաները սկսվել են հոկտեմբերի 17-ի երեկոյան Լիբանանի կառավարության հարկային նոր քաղաքականության պատճառով: Մասնավորպես, լիբանանյան իշխանությունները նախատեսում էին հարկեր սահմանել WhatsApp հավելվածի (ամսական 6 դոլար), ինչպես նաև ծխախոտային արտադրանքի համար: Նախատեսվում էր նաև ԱԱՀ-ն մինչև 2022 թվականը ավելացնել մինչև 15 տոկոս:
Բազմահազարանոց բողոքի ակցիաների առաջին օրը Լիբանանի կապի նախարարը հայտարարեց WhatsApp-ի համար հարկը չեղարկելու մասին: Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին հոկտեմբերի 20-ին քաղաքական ուժերի հետ քննարկել է տնտեսական արտակարգ միջոցառումների ծրագիր, որը նախատեսում է նաև ԱԱՀ-ի բարձրացման չեղարկում, ինչպես նաև մի շարք հակակոռուպցիոն միջոցառումներ: Հարիրին կոալիցիոն ուժերին 72 ժամ ժամանակ է տվել երկիրը ճգնաժամից դուրս բերելու համար:
Սակայն ցուցարարներն իշխանությունների այս քայլերը բավարար չեն համարում և պահանջում են վերջիններիս հրաժարականը:
Իրականում հարկերի բարձրացումը բաղոքի ակցիաների միայն առիթն է, պատճառներն ավելի խորքային են: Լիբանանում սոցիալ-տնտեսական վիճակն օրեցօր ավելի է վատանում: Սեպտեմբերին Լիբանանի կառավարությունը տնտեսական արտակարգ դրություն հայտարարեց, քանի որ երկրի արտաքին պետական պարտքը 150 տոկոսով գերացանցում էր ՀՆԱ-ն: Դեֆոլտից խուսափելու համար լիբանանյան կառավարությունը ստիպված է ոչ ժողովրդական մեթոդների դիմել՝ կրճատելով որոշ սոցիալական վճարումներ և բարձրացնելով հարկերը: 2020 թվականի ֆինանսական տարում պետբյուջեի պակասորդը 7 տոկոսի իջեցնելու դեպքում միայն Լիբանանը միջազգային դոնորներից կստանա խոստացված 11 մլրդ դոլար ֆինանսական օգնությունը:
Այսպիսով, այսօր Լիբանանի իշխանությունները հայտնվել են որոշակի առումով փակուղային իրավիճակում՝ մի կողմից պետք է փրկել երկրի տնտեսությունը, մյուս կողմից՝ ապահովել քաղաքական կայունությունը: Լիբանանում գործող կոալիցիոն կառավարությունը հաջողվեց ձևավորել  ընտրություններից միայն ութ ամիս անց: Այսօր կառավարության հրաժարականը կարող է բավականին վտանգավոր իրավիճակ ստեղծել այս երկրում՝ հատկապես հաշվի առնելով Լիբանանում արտաքին որոշ դերակատարների հետաքրքրությունները և շահերը:

Протесты в Ливане: власти находятся меж двух огней
Сегодня, 21 октября, в Ливане объявлена всеобщая забастовка: закрыты банки, государственные учреждения, школы, университеты и крупные магазины. Центр столицы – Бейрут - напоминает зону военных действий: главные улицы, а также дорога, соединяющая Бейрут с северными районами страны, забаррикадированы шинами и мусорными баками. Столкновения между демонстрантами и правоохранительными органами привели к жертвам с обеих сторон.
Многотысячные акции протестов в Ливане начались вечером 17 октября из-за новой налоговой политики ливанского правительства. В частности, ливанские власти планировали ввести налоги на приложение WhatsApp (6 долларов в месяц), а также на табачные изделия. Также планируется увеличить НДС до 15% к 2022 году.
В первый день протестов министр связи Ливана объявил об отмене налога на WhatsApp. 20 октября премьер-министр Ливана Саад Харири обсудил с политическими силами программу чрезвычайных экономических мер, которая также включает отмену НДС, а также ряд антикоррупционных мер. Харири дал коалиционным силам 72 часа, чтобы вывести страну из кризиса. Однако протестующие не считают эти шаги властей достаточными и требуют их отставки.
На самом деле, увеличение налогов является только поводом протестов, причины - более глубокие. Социально-экономическая ситуация в Ливане ухудшается с каждым днем. В сентябре правительство Ливана объявило чрезвычайное экономическое положение, поскольку внешний долг страны превысил ВВП на 150 процентов. Чтобы избежать дефолта, ливанское правительство вынуждено прибегать к непопулярным мерам, сокращая некоторые социальные выплаты и повышая налоги: только в случае, если дефицит бюджета сократится до 7% в 2020 финансовом году, Ливан получит обещанную финансовую помощь в размере 11 миллиардов долларов от международных доноров.
Таким образом, власти Ливана сегодня в каком-то смысле находятся в тупике - необходимо спасти экономику страны, а с другой стороны - обеспечить политическую стабильность. Коалиционное правительство в Ливане удалось сформировать только через восемь месяцев после выборов. Сегодня отставка правительства может создать очень опасную ситуацию в этой стране, особенно с учетом интересов внешних игроков в Ливане.