«Կրթության ամենամեծ դերը մարդուն, երեխային, աշակերտին, ուսանողին քաջալերելն է դեպի ինքնակրթություն». Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է «Կրթություն բոլորի համար» միջազգային ցանցի ամենամյա համաժողովին: Համաժողովի կազմակերպիչներն են «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը և «Կրթություն բոլորի համար» միջազգային ցանցը, մասնակցում է ցանցի ավելի քան 450 անդամ՝ ներառյալ ցանցի գործող անձնակազմի անդամներ, աշակերտներ, աջակիցներ և հյուրեր 75 երկրից:
Ողջունելով համաժողովի պատվիրակներին մեր երկրում՝ վարչապետը նշել է, որ հաճելի է հյուրընկալել աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած պատվիրակներին և հաջող ընթացք մաղթել համաժողովի աշխատանքներին:
Կառավարության ղեկավարի մասնակցությունը «Կրթություն բոլորի համար» համաժողովին տեղի է ունեցել ինտերակտիվ քննարկման ձևաչափով. Նիկոլ Փաշինյանը Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքից համաժողովի մասնակից 11-րդ դասարանցի Էդիկ Նազարյանի հետ քննարկել է կրթության ոլորտին վերաբերող հարցեր։ Հարցուպատասխանի ընթացքում վարչապետը խոսել է իր ծննդավայրի՝ Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի մասին, անդրադարձել իր ստացած կրթությանը և ընդգծել կրթությանը՝ որպես շարունակական գործընթացի վերաբերվելու կարևորությանը: «Շատերը կրթություն ասելով հասկանում են ժամանակաշրջան, որ սկսվում է, ենթադրենք առաջին դասարանից կամ նախակրթարանից և ավարտվում է ինչ-որ տեղ՝ համալսարանում կամ որևէ կետում: Ինձ համար կրթությունը շարունակական գործընթաց է, և այդ է պատճառը, որ հիմա, երբ մենք քննարկում ենք մեր երկրում ռազմավարական տեսլականը, այնտեղ մի կետ ունենք, որ հույս ունենք իրականություն դարձնել մեր երկրի համար: Այն ձևակերպում ենք հետևյալ կերպ՝ կրթությունը դարձնել ազգային ապրելակերպ Հայաստանի Հանրապետությունում: Ի՞նչ նկատի ունենք սա ասելով, որ մարդու կրթությունը պետք է շարունակվի իր ողջ կյանքում: Ես այսպիսի մի կարգախոս եմ նաև առաջարկել՝ մեզնից յուրաքանչյուրի կրթական և ինտելեկտուալ մակարդակը պետք է ամեն հաջորդ օր թեկուզ մի փոքր ավելի բարձր լինի, քան նախորդ օրը: Ընդ որում՝ կրթություն ասելով նկատի չունեմ, որ պետք է ձեռք բերել միայն ակադեմիական գիտելիքներ, որովհետև կրթություն է ամեն ինչ՝ կրթական զարգացման կարիք ունի խոսելու ձևը, շփվելու ձևը, և դա վերաբերում է բոլորին՝ սկսած արհեստավորից ավարտած արվեստագետով, պետական պաշտոնյաներով», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Անդրադառնալով իր դպրոցական հուշերին և դպրոց հաճախելուն՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ես, ըստ էության, դպրոց եմ գնացել իմ սեփական նախաձեռնությամբ և ոչ թե վարչական որոշմամբ: Դպրոց սկսել եմ հաճախել 5 տարեկանում, ուսումնական տարվա, համենայն դեպս, ոչ սկզբից: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ մայրս դպրոցում էր աշխատում՝ որպես գործավար, և մեր տանը հայտնվել էր մի այբբենարան, որը ես սկսել էի ուսումնասիրել, և ես ինչ-որ մի պահից պահանջեցի, որ մայրիկս ինձ դպրոց տանի: Ի վերջո, նա ինձ դպրոց տարավ և իր դասվար ընկերուհուն խնդրեց, որպեսզի ինձ մի քանի օր այդ դասարանում պահի, որպեսզի ես տանը, ինչպես ասում են, հանգիստ թողնեմ իրեն: Այդ մի քանի օրը, ըստ էության, դարձան իմ աշակերտական կյանքի մեկնարկը: Կարծում եմ՝ դա կանխորոշող նշանակություն ունեցավ, որովհետև թերևս ենթագիտակցորեն ես հասկացա և հիմա էլ այդ եզրակացությանն եմ, որ կրթության ամենակարևոր բաղադրիչն ինքնակրթությունն է, որովհետև, պատկերացրեք, դպրոցում, այո, մեզ ծրագրեր են տալիս, ուսուցիչները տանում են կրթական գործընթացը, բայց եթե հանկարծ այնպես է ստացվում, որ մարդը չի ուզում դա սովորել, պատկերավոր ասած, բռնությամբ չես կարող իրեն սովորեցնել: Հետևաբար, կրթության, կրթական համակարգի ամենամեծ դերը մարդուն, երեխային, աշակերտին, ուսանողին քաջալերելն է դեպի ինքնակրթություն, որովհետև դասարանում էլ, լսարանում էլ ամենահաջողված աշակերտները նրանք են, ովքեր այդ գործընթացն ընկալում են ոչ թե որպես վարչական որոշում, որ ուրիշներն իրենց պարտադրում են ինչ-որ բան իմանալ, սովորել, այլ իրենք են փորձում հագեցնել իմացության, կրթության իրենց ծարավը: Հետևաբար, կրթության ամենակարևոր կոմպոնենտը, իմ կարծիքով, ինքնակրթությունն է, և ես այդ ժամանակներից սկսած մինչև հիմա էլ այդպես էլ վերաբերվում եմ կրթությանը»:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է հայոց պատմության և հայկական պետականության մեջ կրթության դերակատարությանը, հայոց գրերի գյուտի և հայոց լեզվի՝ որպես կրթական գործիք ծառայելու կարևորությանը: Ի պատասխան այն հարցի, թե որն է երազանքի կրթությունը վարչապետի պատկերացմամբ, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ինձ համար երազանքի կրթությունն այն է, երբ չկա դիմադրություն, հակադրություն ուսուցչի և աշակերտի միջև, դպրոցի և աշակերտի միջև: Իմ երազանքի կրթությունն այն է, որն ընդլայնում է երեխայի աշխարհայացքը, քաջալերում է ավելին իմանալու նրա ձգտումը, որովհետև երբեմն պատահում է այնպես, որ շատ հաճախ փորձ է արվում գիտելիքի համար սահմանել սահմաններ՝ կարելի է իմանալ այսքանը, այսքանից ավելին իմանալն արդեն հակասում է ինչ-որ ենթադրյալ շահերի, արժեքների և այդպես շարունակ: Սա արվում է ընդհանրապես ավտորիտար համակարգերում, երբ գիտելիքի համար որոշակի շրջանակ է սահմանված: Քանի որ մենք շատ մեծ ժողովորդավարական փոփոխությունների ճանապարհին ենք գտնվում, մեր մեծագույն խնդիրը հենց այն է, որ գիտելիքի համար սահման չպետք է գոյություն ունենա՝ կապ չունի ինչ գիտելիքի, որ ուղղությամբ: Շատ երկրներում և կարծում եմ, նաև մեր երկրում էլ այդ երևույթը եղել է և իներցիայով դեռ փորձ է անում շարունակել. կա որոշակի սահման՝ ինչքանով իմանալ պատմությունը, որ սահմանում իմանալ պատմությունը: Այդ սահմանները պետք է վերացնել, որովհետև իմացության, գիտելիքի ամենակարևոր առաքելությունը մարդուն առերեսելն է ճշմարտության հետ, ստեղծել մարդու համար հնարավորություն, որ նա իմանա ճշմարտությունը: Սա է իմ երազած կրթությունը, երբ մարդու իմացության սահմանները չի սահմանափակում, մանավանդ 21-րդ դարում, երբ հիմա արդեն, ըստ էության, Մարսի մասին քննարկումները մեծապես մարսվել են, և մարդկային միտքն արդեն ավելի հեռուն է գնում: Հայաստանը պետք է այս գործընթացի մեջ իր արժանի տեղն ունենա, մանավանդ մենք հռչակել ենք, որ Հայաստանը պատկերացնում ենք որպես ազատ, ժողովրդավարական և տեխնոլոգիական երկիր, և չնայած մի քիչ կոպիտ է հնչում, բայց կրթությունն ամենահզոր տեխնոլոգիան է, որը բոլոր ժամանակներում եղել է քաղաքակրթության, առաջընթացի հիմքում»:
Արձագանքելով աշակերտների և ընդհանրապես երիտասարդների քաղաքացիական ակտիվության վերաբերյալ հարցադրմանը՝ կառավարության ղեկավարն ասել է. «Անցած տարի մեր երկրում տեղի ունեցած հեղափոխության ամենաակտիվ մասնակիցներից էին դպրոցականները, աշակերտները, և դրա համար մեզ շատ քննադատում էին, բայց կարծում եմ՝ բոլորը գիտեն, որ մենք որևէ քայլ չենք արել աշակերտներին, երեխաներին քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու համար: Եղել են 1-2 դեպք, դա դպրոց չի եղել, եղել են բուհական կամ մասնագիտական ուսումնական հաստատություններ, երբ տեսել ենք, որ այդ կրթական հաստատությունների ղեկավարները դռները փակել են, որպեսզի ուսանողները դուրս չգան: Մենք այդ դեպքերում օգնել ենք, որպեսզի դռները բացվեն: Բայց ինձ մոտ միշտ հարց էր ծագում, թե ինչու են դպրոցականներն այդքան ակտիվ հեղափոխական գործընթացներում: Իմ կարծիքով՝ դա բողոք էր Հայաստանում գործող կրթական հարաբերությունների դեմ, և մենք սրանից պետք է անենք հետևություններ: Թերևս դա կապված էր այն բանի հետ, որ երեխաների գիտելիքների համար սահմաններ են քաշվում, պայմաններ են դրվում, և նաև որոշակի հակադրության ռեժիմ գոյություն ունի դպրոցի և աշակերտի միջև: Կարծում եմ, որ այս հնարավորությունը պետք է օգտագործել, որպեսզի հակադրություն չլինի, դպրոցը լինի տեղ, որտեղ երեխաները ձգտում են գնալ, ավելի շատ ժամանակ անցկացնել, ավելի շատ բան ստանալ, որտեղ երեխաները հագեցնում են գիտելիքի իրենց ծարավը և ավելի մեծ ծարավ են զգում: Ես չեմ ասում, որ աշակերտներն իրենք պետք է որոշումներ կայացնեն, բայց նրանք պետք է լսելի լինեն, և նրանց ձայնը պետք է լսելի լինի այն առումով, որ մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ են նրանք ուզում, մանավանդ հիմա, 21-րդ դարում, երբ նրանք երբեմն իրենց գիտելիքներով առաջ են անցնում մեծահասակներից, ուսուցիչներից՝ առնվազն տեխնոլոգիաների բնագավառում, տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունների բնագավառում, որովհետև կրթությունն, ի վերջո, ոչ կառավարության համար է, ոչ նախարարի համար է, ոչ տնօրենի համար է: Կրթությունն աշակերտների համար է, և պետք է անընդհատ մեր աչքի առաջ ունենանք աշակերտին, որին պետք է օգնենք, որ ինքն առաջնորդի իր կյանքը դեպի հաջողություններ, դեպի բարեկեցություն, դեպի անվտանգություն և դեպի երջանկություն»:
Հոկտեմբերի 21-23-ը Երևանում անցկացվող «Կրթություն բոլորի համար» (Teach For All) միջազգային ցանցի համաժողովը Երևանում այս տարի հյուրընկալել է «Դասավանդի′ր, Հայաստան» (Teach for Armenia) կրթական հիմնադրամը, որը երեխաների ներուժի բացահայտմանը միտված կրթական գործունեություն է ծավալում Հայաստանի 7 մարզում, ավելի քան 14000 երեխաների շրջանում:
Երևանում ընթացող համաժողովի քննարկման թեման է՝ ինչպես նախապատրաստել աշակերտներին հարափոփոխ աշխարհի կերտմանը: Քննարկումները ծավալվելու են ինչպես «Կրթություն բոլորի համար» միջազգային ցանցում, այնպես էլ դրանից դուրս գործող մասնագետների, զանազան խմբերի մասնակցությամբ` օգտագորրծելով այն փորձն ու գիտելիքը, որը կուտակել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը իր գործունեության շրջանակում:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը 2013 թ. հիմնադրված հասարակական կազմակերպություն է, որի նպատակը Հայաստանի հանրակրթական համակարգի բարելավումն է, որպեսզի այն հավասարապես հասանելի դառնա Հայաստանի բոլոր երեխաների համար։
«Կրթություն բոլորի համար»-ը 50 անկախ և ինքնուրույն կառավարմամբ գործընկեր կազմակերպություններից և նրանց գործունեությունը համակարգող գլխավոր կազմակերպությունից բաղկացած համաշխարհային ցանց է, որի նպատակը կրթության տարածումն է, գործընկերային կապերի խթանումը, գլոբալ ռեսուրսների հասանելիության ապահովումը և առաջնորդական կարողությունների զարգացումը։

Самая важная роль образования - поощрять человека к самообразованию: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял участие в ежегодной конференции международной сети "Образование для всех". Конференция организована образовательным фондом "Teach for Armenia" и международной сетью "Образование для всех" ("Teach For All"). В мероприятии принимают участие более 450 членов сети, в том числе действующие сотрудники сети, ученики, помощники и гости из 75 стран.
Приветствуя делегатов конференции в нашей стране, премьер-министр отметил, что приятно принимать прибывших из разных стран мира делегатов, и пожелал успехов работе конференции.
Участие премьер-министра в конференции "Образование для всех" прошло в формате интерактивной дискуссии: Никол Пашинян обсудил вопросы, связанные с образованием, с учеником 11 класса Эдиком Назаряном из города Степанаван Лорийской области. В ходе беседы премьер-министр рассказал о своем родном городе Иджеване, коснулся своего образования и подчеркнул важность отношения к образованию как к непрерывному процессу. "Многие люди понимают образование как период, который начинается, скажем, с первого класса или дошкольного учреждения и заканчивается где-то в университете или в какой-то другой точке. Для меня образование - это непрерывный процесс, и именно поэтому сейчас, когда мы обсуждаем стратегическое видение в нашей стране, у нас там есть пункт, который мы надеемся осуществить в нашей стране. Он сформулирован следующим образом: сделать образование национальным стилем жизни в Республике Армения. Что мы имеем в виду, говоря, что образование должно продолжаться на протяжении всей жизни человека? Я также предложил такой лозунг: образовательный и интеллектуальный уровень каждого из нас каждый день должен быть хотя бы на чуточку выше, чем в предыдущий день. Кстати, под образованием я не подразумеваю, что нужно приобретать только академические знания, потому что все является образованием - в образовательном развитии нуждается стиль речи, стиль общения, и это относится ко всем - от ремесленника до художника и государственного чиновника", - сказал глава правительства.
Говоря о своих школьных воспоминаниях и школе, Никол Пашинян отметил: "По сути, я пошел в школу по собственной инициативе, а не по административному решению. Я пошел в школу в 5 лет и не с начала учебного года. Дело в том, что моя мама работала в школе делопроизводителем, и в нашем доме была азбука, которую я начал изучать, и в какой-то момент я потребовал, чтобы мама отвела меня в школу. В конце концов она отвела меня в школу и попросила свою подругу, учительницу начальных классов, оставить меня в этом классе на несколько дней, чтобы я, как говорится, оставил их в покое дома. Эти несколько дней, по сути, стали началом моей школьной жизни. Я думаю, что это имело решающее значение, потому что я, вероятно, понял подсознательно (и теперь я прихожу к такому выводу), что самообразование является самым важным компонентом образования, потому что, представьте, в школе, да, они дают нам программы, учителя ведут образовательный процесс, но если так получается, что человек не хочет чему-то учиться, образно говоря, его нельзя научить насильно. Следовательно, самая большая роль образования и системы образования заключается в том, чтобы побудить человека, ребенка, ученика, студента к самообразованию, потому что самыми успешными учащимися как в школе, так и в вузе являются те, кто воспринимает этот процесс не как административное решение, по которому другие принуждают их учиться, а они сами пытаются удовлетворить свою жажду к знаниям и образованию. Следовательно, самым важным компонентом образования, по моему мнению, является самообразование, и с тех пор я именно так отношусь к образованию".
В своей речи премьер-министр Пашинян коснулся роли образования в истории Армении и армянской государственности, важности создания армянского алфавита и важности армянского языка как образовательного инструмента. На вопрос о том, каким он видит образование мечты, премьер-министр Никол Пашинян ответил: "Для меня образование мечты - это когда нет препятствий и противопоставления между учеником и учителем, между учеником и школой. Образование мечты расширяет мировоззрение ребенка и поддерживает его стремление узнавать больше, потому что иногда случается так, что часто предпринимаются попытки установить границы для знаний: нужно знать вот столько, а знание большего уже противоречит каким-то предполагаемым интересам, ценностям и так далее. Это делается, в основном, в авторитарных системах, где установлены определенные рамки для знаний. Поскольку мы находимся на пути больших демократических реформ, важнейшей задачей является то, чтобы на пути к образованию не существовало преград, независимо от того, о каких знаниях и каком направлении идет речь. Во многих странах (думаю, и в нашей стране это явление тоже было и пытается по инерции еще существовать) есть определенная граница, до которой нужно знать историю. Эти границы должны быть устранены, потому что самая важная миссия познания и знания состоит в том, чтобы человек столкнулся с истиной лицом к лицу, чтобы создать для человека возможность, чтобы он узнал правду. Это образование, о котором я мечтаю, когда не ограничены пределы человеческих знаний, особенно в 21-м веке, когда сейчас, по сути, дискуссии о Марсе уже усвоены и человеческий разум уже движется дальше. Армения должна занять свое достойное место в этом процессе, тем более, что мы заявили, что воспринимаем Армению как свободную, демократическую и технологическую страну, и, хотя это звучит немного жестко, образование - это самая мощная технология, которая во все времена лежала в основе цивилизации и прогресса".
Отвечая на вопрос о гражданской активности учеников и молодежи в целом, глава правительства отметил: "Самыми активными участниками революции в нашей стране в прошлом году были школьники, ученики и нас много критиковали за это, но, думаю, все знают, что мы не предпринимали никаких шагов для вовлечения детей и школьников в политические процессы. Было 1-2 случая, но это были не школы, а были университеты или профессиональные учебные заведения, когда мы видели, что руководители этих учебных заведений закрывали двери, чтобы ученики не выходили. В этих случаях мы помогали открыть двери. Но мне всегда было интересно, почему школьники были так активны в революционных процессах. На мой взгляд, это был протест против образовательных отношений в Армении, и из этого нужно сделать выводы. Возможно, это было связано с тем, что устанавливаются границы для знаний детей, выдвигаются условия, и между школой и учеником существует определенное противостояние. Я считаю, что эту возможность нужно использовать, чтобы избежать противостояния, и школа стала местом, куда дети стремятся идти, проводить больше времени, получать больше, где дети удовлетворяют свою жажду знаний и вместе с тем их жажда увеличивается. Я не говорю, что ученики должны сами принимать решения, но их нужно услышать, и их голоса должны быть услышаны в том смысле, что нам нужно понять, чего они хотят, особенно сейчас, в 21 веке, когда они иногда превосходят взрослых, учителей, по крайней мере, в сфере технологий, технологических возможностей, потому что в конечном итоге образование не предназначено ни для правительства, ни для министра, ни для директора. Образование предназначено для учеников, и мы должны постоянно держать их в центре своего внимания, чтобы помочь ему вести свою жизнь к успеху, процветанию, безопасности и счастью".
Проходящая в Ереване с 21 по 23 октября международная конференция
"Teach For All" в этом году организована образовательным фондом "Teach for Armenia", которая проводит образовательные мероприятия, направленные на выявление потенциала у более чем 14 000 детей в 7 областях Армении.
Тема проходящей в Ереване конференции: как подготовить учеников к созиданию в постоянно изменяющемся мире. Обсуждения будут проводиться как представителями международной сети "Teach For All", так и внешними экспертами и различными группами.
НПО "Teach for Armenia" основана в 2013 году. Ее цель - улучшение системы общественного образования в Армении, чтобы она была равным образом доступна для всех детей Армении.
"Teach For All" - глобальная сеть 50 независимых и самостоятельных предприятий, заинтересованных в повышении качества образования своих стран. Цель сети - распространение образования, стимуляция партнерских связей, обеспечение доступности глобальных ресурсов и развитие лидерских качеств.