Ճապոնիայի կայսրը պաշտոնապես հայտարարեց իր գահակալության մասին
Ճապոնիայի Նարուհիթո կայսրը հոկտեմբերի 22-ին պաշտոնապես հայտարարել է իր գահակալության մասին՝ երկրի Սահմանադրությանը և կայսերական տան վերաբերյալ օրենքին համապատասխան: Նրա ուղերձը հնչել է Տոկիոյում կայացած գահակալության արարողության ժամանակ, փոխանցում է ТАСС-ը։
«Ես գահ եմ բարձրանում Սահմանդրությանը և կայսերական տան մասին օրենքին համապատասխան: Անցկացնելով գահակալության արարողությունը՝ մենք այդ մասին հայտարարում ենք երկրին ու ամբողջ աշխարհին»,- ասել է միապետը:
Արարողությանը մասնակցելու համար Ճապոնիա են ժամանել 174 երկրների ու տարածքների 400 ներկայացուցիչներ, ներառյալ 70-ից ավելի միապետեր ու պետությունների ղեկավարներ: Կայսրին շնորհավորելու են հրավիրված նաև ճապոնական հասարակության բոլոր խավերի մոտավորապես 1,6 հազար ներկայացուցիչներ:

Император Японии официально вступил на престол
Император Японии Нарухито официально объявил во вторник о своем вступлении на престол в соответствии с конституцией страны и законом об императорском доме. Его обращение прозвучало во время церемонии по случаю интронизации, которая состоялась в Токио, сообщает ТАСС.
"Я взошел на престол в соответствии с конституцией и законом об императорском доме. Проведя церемонию вступления на престол, мы объявляем об этом стране [Японии] и всему миру", - сказал монарх.
Для участия в церемонии в Японию прибыли 400 представителей 174 стран и территорий, включая более 70 монархов и глав государств. Поздравить императора приглашены также около 1,6 тыс. представителей всех слоев японского общества.