Բակո Սահակյանը հանդիպել է Ռոհինջա ժողովրդի առաջնորդ Չո Լա Աունի հետ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի 2018թ. դափնեկիր, Ռոհինջա ժողովրդի առաջնորդ Չո Լա Աունին Մյանմայից:
Քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և ազգային ինքնորոշման իրավունքին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը հանդիսանում է արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի հիմնասյունը՝ ընդգծելով, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, լինելով միջազգային իրավունքի և ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքներից մեկը, առանձնակի տեղ է զբաղեցնում արցախյան պետականաշինության մեջ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Арцаха Встретился с предводителем народа Рохинджа Чо Ла Ауном
22 октября президент Республики Арцах Бако Саакян принял лауреата гуманитарной премии "Аврора" за 2018 год, предводителя народа Рохинджа Чо Ла Ауна из Мьянмы.
Были обсуждены разные вопросы, касающиеся защиты прав человека и права нации на самоопределение.
Президент Саакян отметил, что право наций на самоопределение является краеугольным камнем Арцахской национально-освободительной борьбы, подчеркнув, что защита прав человека, будучи одним из фундаментальных принципов демократии, занимает особое место в процессе государственного строительства Арцаха.
Во встрече приняли участие защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян, министр юстиции Арарат Даниелян, другие должностные лица.