Գերմանիան շարունակելու է աջակցությունը Հայաստանում բարեփոխումներն առաջ մղելու նպատակով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆին:
Վարչապետը շնորհավորել է դեսպանին դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ հայ-գերմանական հարաբերությունների հետագա զարգացման ու ամրապնդման: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Գերմանիան քաղաքական ու տնտեսական կարևոր գործընկեր է մեր երկրի համար և վերջին 1,5 տարում արձանագրվել է երկկողմ համագործակցության լավ դինամիկա: Վարչապետը կարևորել է Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններին, այդ թվում՝ ժողովրդավարության զարգացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և այլ ոլորտներում բարեփոխումներին աջակցությունը: «Մեր նպատակը մեկն է՝ Հայաստանը համապատասխանեցնել ժողովրդավարության և հակակոռուպցիոն ամենաբարձր չափանիշներին»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը: Նիկոլ Փաշինյանն առանձնակի նշել է նաև Գերմանիայի հետ տնտեսական ամուր կապերի առկայությունը, KFW բանկի և GIZ-ի հետ սերտ համագործակցությունը տնտեսական և սոցիալական տարբեր ծրագրերի արդյունավետ իրականացման գործում: Վարչապետը երկկողմ տնտեսական համագործակցության ամբողջ ներուժն իրացնելու գործում շեշտել է նաև հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Բանցհաֆը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել է, որ հայ-գերմանական հարաբերություններն էլ ավելի են զարգացել Հայաստանում տեղի ունեցող ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո, երբ երկիրը սկսեց ժողովրդավարական ինստիտուների զարգացման և ամրապնդման ուղղությամբ հետևողական քայլերը: «Ձեր երկիրը մեծ քայլեր է իրականացնում կոռուպցիայի դեմ պայքարում և Գերմանիայի կառավարությունը շարունակելու է աջակցությունը Հայաստանին՝ բարեփոխումներն արդյունավետ առաջ մղելու նպատակով»,- ընդգծել է Միխայիլ Բանցհաֆը: Դեսպանը նկատել է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում զգալիորեն աճել է գերմանացի զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ, ինչը նաև պայմանմավորված է երկրում տեղի ունեցող փոփոխություններով:
Վարչապետը և դեսպանը քննարկել են էներգետիկայի, շինարարության, արդյունաբերության, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների զարգացման և այլ ուղղություններով հայ-գերմանական համագործակցության զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների և Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում փոխգործակցության շուրջ:

Германия продолжит содействие Армении для эффективного продвижения реформ
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Германии в Армении Михаэля Йоханнеса Банцхафа.
Премьер-министр поздравил посла в связи со вступлением в должность и пожелал ему эффективной работы на благо дальнейшего развития и укрепления армяно-немецких отношений. Никол Пашинян отметил, что Германия является важным политическим и экономическим партнером для нашей страны и за последние полтора года зафиксирована хорошая динамика двустороннего сотрудничества. Премьер-министр придал важность содействию правительства Германии происходящим в Армении процессам, в том числе развитию демократии, борьбе с коррупцией и реформам в других сферах. "Наша цель одна – привести Армению в соответствие с самыми высокими демократическими и антикоррупционными критериями", - подчеркнул глава правительства. Никол Пашинян особо подчеркнул также наличие прочных экономических связей с Германией, тесное сотрудничество с банком KfW и GIZ в деле эффективной реализации различных экономических и социальных программ. В контексте реализации всего потенциала двустороннего экономического сотрудничества премьер-министр подчеркнул также необходимость активизации деятельности армяно-немецкой межправительственной комиссии.
Посол Банцхаф поблагодарил за теплый прием и отметил, что армяно-немецкие отношения получили еще большее развитие после произошедшей в Армении ненасильственной бархатной народной революции, когда страна начала реализацию последовательных шагов по развитию и укреплению демократических институтов.
"Ваша страна делает большие шаги в борьбе с коррупцией, и правительство Германии продолжит содействие Армении для эффективного продвижения реформ", - подчеркнул Михаэль Банцхаф.
Премьер-министр и посол обсудили ряд вопросов, касающихся развития армяно-немецкого сотрудничества в сферах энергетики, строительства, промышленности, туризма и инфраструктур и по другим направлениям.
Собеседники обменялись мнениями также об отношениях Армения-Евросоюз и взаимодействии в рамках программы Восточного партнерства.