ԱԱԾ-ն բացահայտել է պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելու և իրացնելու դեպքեր
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված և կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելու և իրացնելու, պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները ծառայության շահերին հակառակ շահադիտական նպատակով օգտագործելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու առերևույթ դեպքեր:
Համաձայն ստացված փաստական տվյալների՝ ՀՀ երկու քաղաքացիներ 2018 թ. հունվարից մինչև 2019 թ. հոկտեմբերի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում իրացնելու նպատակով կեղծել են պաշտոնական փաստաթղթեր՝ տեխզննման կտրոններ և հեղուկ գազի բալոնների շահագործման թույլտվություններ, որոնք իրացրել են օտարերկրացիներին հենց ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության Երևանի հաշվառման-քննական բաժնի տարածքում՝ համապատասխանաբար  15.000 և 5.000 ՀՀ դրամով, սակայն 2019 թ. հոկտեմբերի 4-ին բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման իրականացման արդյունքում:
Բացահայտված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թ. հոկտեմբերի 21-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն:
ԾանուցումԵնթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ,  քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով   սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

СНБ Армении раскрыла случаи фальсификации и реализации официальных документов
Служба национальной безопасности Республики Армения, следуя неукоснительному выполнению функций, возложенных на нее законом, направленных против преступности и противодействию коррупции, в результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий выявила возможность фальсификации и реализации официальных документов, дающих право, использования должностным лицом должностных полномочий в корыстных целях вопреки интересам службы, совершения служебного подлога, очевидные случаи получения взятки в особо крупных размерах и дачи должностному лицу взятки в особо крупных размерах.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу СНБ Армении, согласно полученным фактическим данным, двое граждан Армении с января 2018 года по 2019 год, для реализации в период до 4-го октября, подделывали официальные документы - талоны техосмотра и разрешения на эксплуатацию баллонов сжиженного газа, которые реализовывали иностранцам именно на территории учетно-экзаменационного отдела Еревана дорожной полиции РА, соответственно, по 15.000 и 5.000 драмов. Однако 4 октября 2019 года, в результате проведения оперативно-розыскного мероприятия на территории Ереванского учетно-экзаменационного отдела дорожной полиции РА, они были задержаны сотрудниками СНБ Армении.
В связи с раскрытыми случаями в следственном департаменте СНБ РА 21 октября 2019 года было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, ведется следствие.
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном уголовно-процессуальным кодексом РА.