Հայաստանը որևէ ուղղությամբ ադեկվատ արտաքին քաղաքականություն չունի. Կարեն Բեքարյան
Մենք այսօր որևէ կերպ, որևէ ուղղությամբ չունենք ադեկվատ արտաքին քաղաքականություն, «Փոփոխվող Մերձավոր Արևելքը և Հայաստանի անվտանգային միջավայրը» խորագրով քննարկման ժամանակ այսօր ասաց վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը, գրում է Aysor։
«Իլհամ Ալիևը մի քանի առիթ օգտագործեց՝ հաշվի առելով, որ ստեղծված իրավիճակներում հակազդող որևէ խոսք, ելույթ հնարավոր չէր։ Դրանցից առաջինը Վալդայն էր, որի ժամանակ Հայաստանի և Արցախի վրա ռադիկալ հարձակումը որևէ պատասխանի չարժանացավ։ Ի դեպ, այդտեղ էր նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որը, որպես ռազմավարական դաշնակից, կարող էր էթիկայի կոչ անել, որ եթե մյուս կողմը չկա, չպետք է նման հայտարարություններ անել», - նշեց բանախոսը։
Կարեն Բեքարյանը միաժամանակ նկատեց՝ դեպի Ռուսաստան հարաբերությունները գլորվողից կամաց-կամաց վերածվում են  մուկնուկատու հարաբերությունների՝ անհասկանալի կոնտեքստներով։
«Ինչ վերաբերում է եվրոպական ուղղությանը, ապա 2018-ից հետո առկա լավատեսական մղումները գնալով մաշվում, վերանում են։ Միացյալ նահանգների պարագայում էլ ասել, թե փոխհարաբերությունները եղել են խիտ, սխալ կլինի, սակայն անգամ ԱՄՆ-ի պարագայում արտաքին քաղաքական համընդհանուր քաոսն այլ դրսևորումներ ունի. կարելի է նայել այցերին և ընդունելություններին՝ ինչ որակով, ինչ կոլեգիալությամբ։ Դրա համար բավարար է նայել «Լիդիանի» հետ կապված խայտառակ գործընթացին, Սիրիա հայկական հումանիտար առաքելություն ուղարկելը, ԱՄՆ ֆինանասավորմամբ բիոլաբորատորիաների վիճակը և այլն», - թվարկեց վերլուծաբանը։
Ամփոփելով խոսքը՝ Կարեն Բեքարյանը շեշտեց, որ ՀՀ իշխանությունները, ինչպես պատկերացում չունեն ներքին հարցերում և ԼՂ կարգավորման գործընթացում, այնպես էլ արտաքին հարաբերություններում։

Армения не проводит адекватной внешней политики в каком-либо направлении: Карен Бекарян
Армения сегодня каким-либо образом и в каком-либо направлении не проводит адекватной внешней политики, заявил аналитик Карен Бекарян в ходе обсуждения на тему "Изменяющийся Ближний Восток и среда безопасности Армении" в аналитическом центре "Восканапат", передает Aysor.am.
"Учитывая, что в создавшейся ситуации какое-либо противодействие, выступление невозможно, Ильхам Алиев использовал несколько поводов. Первый был на Валдайском форуме, где его радикальная атака на Армению и Арцах не удостоились какого-либо ответа. Кстати, там находился также президент РФ, который, как стратегический союзник, мог призвать к соблюдению этики, поскольку в отсутствие одной из сторон нельзя делать подобные заявления", - отметил Карен Бекарян.
Карен Бекарян отметил также, что отношения с Россией постепенно скатываются вниз и превращаются в игру "кошки – мышки" с непонятным содержанием.
"Что касается европейского направления, то существующие после 2018 года оптимистические стремления постепенно иссякают, исчезают. В случае с Соединенными Штатами тоже нельзя сказать, что отношения были плотными, однако даже в случае с США всеобщий внешнеполитический хаос имеет другие проявления: можно посмотреть на визиты и приемы – в каком качестве, с какой коллегиальностью. Для этого достаточно посмотреть на позорный процесс с компанией "Лидиан", отправку гуманитарной миссии в Сирию, ситуацию с финансируемыми со стороны США биологическими лабораториями и т.д.", - перечислил аналитик.
Карен Бекарян отметил, что у действующих властей Армении наряду с отсутствием представления о том, чего они хотят в стране, каким видят процесс урегулирования карабахского конфликта, нет также представления о том, чего они хотят от внешнего мира.