Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի կողմից
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունման մասին:
Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Ողջունում ենք ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի կողմից 1915-1923 թթ. Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող H.Res.296 բանաձևի ընդունումը։
Խորին երախտագիտություն ենք հայտնում ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Ադամ Շիֆին և Գուս Բիլիրակիսին` բանաձևը հեղինակելու և ներկայացնելու համար, ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբին՝ բանաձևին սատարելու և դրա ընդունմանն ուղղված հետևողական ջանքերի համար, ինչպես նաև՝ բանաձևը սատարած բոլոր կոնգրեսականներին։
Շնորհավորում ենք և խորապես շնորհակալ ենք Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբին և Ամերիկայի հայկական համագումարին կոնգրեսականների հետ համակարգված աշխատանքի համար և բոլոր նրանց, ում հետևողական ջանքերը հանգեցրեցին այս պատմական որոշման՝ ճնշող մեծամասնությամբ ընդունմանը։
Այս բանաձևի ընդունումը կարևոր քայլ է՝ միտված 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը ժխտելու Թուրքիայի կողմից ձեռնարկվող փորձերի խափանմանը և մեծ ներդրում՝ նման հանցագործությունների կանխմանն ուղղված համընդհանուր պայքարում։
Համոզված ենք, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի՝ 1915-1923 թթ․ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին բանաձևն ունի ոչ միայն բարոյական, այլ նաև կիրառական նշանակություն. այն կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը»։

Artsakh Foreign Ministry Welcomes Adoption of Resolution on Armenian Genocide by the US House of Representatives
The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh issued a statement, welcoming the adoption of the resolution by the US House of Representatives on recognizing the Armenian Genocide.
''We welcome the adoption of H.Res.296 Resolution by the House of Representatives of the U.S. Congress on recognising and condemning the Armenian Genocide of 1915-1923 in the Ottoman Empire.
We express our deepest gratitude to members of the U.S. House of Representatives Adam Schiff and Gus Bilirakis for authoring and submitting the resolution, to the Congressional Caucus on Armenian Issues for its support of the resolution and consistent efforts towards its passing, as well as to all the Congressmen and Congresswomen who voted for the adoption of the resolution.
We convey our congratulations and highest gratitude to the Armenian National Committee of America and the Armenian Assembly of America for their coordinated work with Congressmen, as well as to all those whose consistent efforts led to the adoption of this historic Resolution by the overwhelming majority.
The adoption of the resolution is an important step aimed at thwarting Turkey's attempts to deny the first Genocide of the 20th century and a significant contribution to the universal struggle for preventing such crimes.
We are convinced that the adoption of the Resolution by the House of Representatives of the U.S. Congress on recognising the Armenian Genocide of 1915-1923 in the Ottoman Empire is not only of moral, but also of practical significance - it will contribute to ensuring peace and stability in our region''.