Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի կողմից
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունման մասին:
Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Ողջունում ենք ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի կողմից 1915-1923 թթ. Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող H.Res.296 բանաձևի ընդունումը։
Խորին երախտագիտություն ենք հայտնում ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Ադամ Շիֆին և Գուս Բիլիրակիսին` բանաձևը հեղինակելու և ներկայացնելու համար, ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբին՝ բանաձևին սատարելու և դրա ընդունմանն ուղղված հետևողական ջանքերի համար, ինչպես նաև՝ բանաձևը սատարած բոլոր կոնգրեսականներին։
Շնորհավորում ենք և խորապես շնորհակալ ենք Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբին և Ամերիկայի հայկական համագումարին կոնգրեսականների հետ համակարգված աշխատանքի համար և բոլոր նրանց, ում հետևողական ջանքերը հանգեցրեցին այս պատմական որոշման՝ ճնշող մեծամասնությամբ ընդունմանը։
Այս բանաձևի ընդունումը կարևոր քայլ է՝ միտված 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը ժխտելու Թուրքիայի կողմից ձեռնարկվող փորձերի խափանմանը և մեծ ներդրում՝ նման հանցագործությունների կանխմանն ուղղված համընդհանուր պայքարում։
Համոզված ենք, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի՝ 1915-1923 թթ․ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին բանաձևն ունի ոչ միայն բարոյական, այլ նաև կիրառական նշանակություն. այն կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը»։

МИД Арцаха приветствует принятие Палатой представителей США резолюции о Геноциде армян
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с принятием Палатой представителей Конгресса США резолюции H.Res.296 о признании и осуждении Геноцида армян.
''Приветствуем принятие Палатой Представителей Конгресса США резолюции H.Res.296 о признании и осуждении Геноцида армян в Османской империи 1915-1923 гг.
Выражаем глубокую признательность членам Палаты Представителей Конгресса США Адаму Шиффу и Гусу Билиракису за авторство и представление резолюции, Комитету по армянским вопросам Конгресса за поддержку и последовательные усилия по ее принятию, а также всем конгрессменам, проголосовавшим в поддержку резолюции.
Поздравляем и искренне благодарим Комитет «Ай Дат» США и Армянскую Ассамблею Америки за скоординированную работу с конгрессменами, а также всех тех, чьи последовательные усилия привели к принятию этого исторического решения подавляющим большинством голосов.
Принятие этой резолюции является важным шагом, направленным на пресечение действий Турции по отрицанию совершенного в XX веке первого геноцида, и большим вкладом в общую борьбу за предотвращение подобных преступлений.
Убеждены, что резолюция Палаты Представителей Конгресса США о признании Геноцида армян в Османской империи 1915-1923 гг. имеет не только моральное, но и практическое значение с точки зрения поддержания мира и стабильности в регионе''.