Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսում
Հոկտեմբերի 30-ին աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը՝ որպես հիմնական բանախոս, ելույթ է ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսում կայացած միջոցառմանը՝ նվիրված Արցախի անկախությանը։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի նախաձեռնությամբ և ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության ու Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության, ինչպես նաև Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի և Ամերիկայի հայկական համագումարի համատեղ ջանքերով։
Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել միջոցառմանը ներկա կոնգրեսականներին՝ նախօրեին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 1915-1923 թթ․ Օսմանյան Կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևին սատարելու համար։
Իր ելույթում Մասիս Մայիլյանն անդրադարձ է կատարել Արցախում պետականաշինության, հանրապետության միջազգային ճանաչման ու միջազգային համագործակցության ընդլայնման գործընթացներին, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։
Միջոցառմանը ելույթ ունեցած կոնգրեսականները վերահաստատել են իրենց հաստատակամությունը՝ սատարելու Արցախի անվտանգության ամրապնդմանը և միջազգային ճանաչմանը։
Կոնգրեսի անդամներ Բրեդ Շերմանը և Ֆրենկ Փալոունը հանդիսավոր կերպով Արցախի Հանրապետության պատվիրակության ղեկավար ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանին են փոխանցել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող H.Res.296 բանաձևի կրկնօրինակը։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը, ինչպես նաև Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի և Ամերիկայի հայկական համագումարի ներկայացուցիչները։

Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян выступил в Конгрессе США
30 октября находящийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян в качестве основного докладчика выступил на состоявшемся в Конгрессе мероприятии, которое было посвящено независимости Арцаха. Оно было организовано по инициативе Комитета по армянским вопросам Конгресса и совместными усилиями посольства Республики Армения в США, Постоянного представительства Республики Арцах, а также Комитета «Ай Дат» США и Армянской Ассамблеи Америки.
Глава внешнеполитического ведомства Арцаха выразил признательность присутствующим на мероприятии конгрессменам за поддержку принятой накануне Палатой Представителей Конгресса США резолюции о признании и осуждении Геноцида армян в Османской империи в 1915-1923 гг.
В своем выступлении Масис Маилян коснулся процессов государственного строительства, международного признания Республики Арцах, расширения ее международного сотрудничества, а также мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Выступившие на мероприятии конгрессмены вновь подтвердили свою решимость и далее содействовать укреплению безопасности Республики Арцах и ее международному признанию.
Члены Конгресса Бред Шерман и Фрэнк Паллоун торжественно вручили главе делегации Республики Арцах министру иностранных дел Масису Маиляну копию резолюции H.Res.296 о признании и осуждении Армянского геноцида в Османской империи в 1915-1923 гг., принятой Палатой Представителей Конгресса США.
На мероприятии выступили также посол Республики Армения в США Варужан Нерсесян, представители Комитета «Ай Дат» Америки и Армянской Ассамблеи Америки.