ԱՄՆ Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ է սահմանել
Միացյալ Նահանգներն ընդլայնել է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների փաթեթը՝ դրանցում ավելացնելով Իսլամական Հանրապետության շինարարական ոլորտն, ինչպես նաև արգելելով մի շարք նյութերի մատակարարումը, որոնք կարող են օգտագործվել միջուկային և հրթիռային ծրագրում: Այս մասին նշված է պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՐԻԱ Նովոստին:
«Պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն շարունակում է իրանական ռեժիմի ատոմային ծրագրի նկատմամբ սահմանափակումների կիրառումը: Այս միջոցով հնարավոր կլինի հետևել Իրանի քաղաքացիական ատոմային ծրագրին, կրճատել ընդլայնման ռիսկերը, ինչպես նաև սահմանափակել Իրանի կողմից ատոմային զենքի ձեռքբերման «առաջխաղացման ժամանակը» », - նշված է փաստաթղթում:
Վաշինգտոնի բացատրությամբ, Իրանի շինարարական ոլորտը հայտնվել է պատժամիջոցների ներքո, քանի որ «ուղղակի կամ անուղղակի ղեկավարվում է Իսլամական հեղափոխության զորքերի կողմից»: Այս պատճառով, սահմանափակումներ են մտցվել ամբողջովին մշակված կամ անմշակ երկաթի, գրաֆիտի, ածուխի վաճառքի և/կամ մատակարարումների նկատմամբ: Բացի այդ, արգելքի ներքո են չորս տեսակի նյութեր (երկաթյա խողովակների տեսակներ, նրբաթիթեղ և այլն), որոնք ԱՄՆ մոտեցման համաձայն կարող են օգտագործվել ատոմային կամ հրթիռային ծրագրերում:
Միևնույն ժամանակ պետդեպարտամենտը երկարաձգել է ՌԴ-ին, Չինաստանին և եվրոպական որոշ երկրներին բացառույթունների տրամադրման ժամկետը՝ շարունակել աշխատել իրանական ատոմային օբյեկտներում, ինչը թույլ չի տա, որպեսզի Իրանը դրանք օգտագործի ատոմային այլ մշակումների նպատակով:

© AP Photo / Pablo Martinez Monsivais
The United States has extended nuclear-cooperation waivers on Iran's civil nuclear program to "help preserve oversight" of the sector but at the same time imposed new sanctions on the country's construction industry because of its links to the hard-line Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC), RFERL reports.
State Department spokeswoman Morgan Ortagus said in a statement on October 31 that retaining the waivers will also "reduce proliferation risks, constrain Iran’s ability to shorten its ‘breakout time’ to a nuclear weapon, and prevent the regime from reconstituting sites for proliferation-sensitive purposes."
The waivers were among of the final remaining elements of the 2015 Iran nuclear deal signed by Tehran and six world powers.
U.S. President Donald Trump in May 2018 pulled out of the nuclear deal and began reimposing sanctions that had been lifted in the deal in return for curbs on Iran's nuclear program.
The waivers were extended for another 90 days to allow European, Russian, and Chinese companies to continue to work with civilian nuclear facilities in Iran without facing U.S. penalties.