ԱՄՆ Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ է սահմանել
Միացյալ Նահանգներն ընդլայնել է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների փաթեթը՝ դրանցում ավելացնելով Իսլամական Հանրապետության շինարարական ոլորտն, ինչպես նաև արգելելով մի շարք նյութերի մատակարարումը, որոնք կարող են օգտագործվել միջուկային և հրթիռային ծրագրում: Այս մասին նշված է պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՐԻԱ Նովոստին:
«Պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն շարունակում է իրանական ռեժիմի ատոմային ծրագրի նկատմամբ սահմանափակումների կիրառումը: Այս միջոցով հնարավոր կլինի հետևել Իրանի քաղաքացիական ատոմային ծրագրին, կրճատել ընդլայնման ռիսկերը, ինչպես նաև սահմանափակել Իրանի կողմից ատոմային զենքի ձեռքբերման «առաջխաղացման ժամանակը» », - նշված է փաստաթղթում:
Վաշինգտոնի բացատրությամբ, Իրանի շինարարական ոլորտը հայտնվել է պատժամիջոցների ներքո, քանի որ «ուղղակի կամ անուղղակի ղեկավարվում է Իսլամական հեղափոխության զորքերի կողմից»: Այս պատճառով, սահմանափակումներ են մտցվել ամբողջովին մշակված կամ անմշակ երկաթի, գրաֆիտի, ածուխի վաճառքի և/կամ մատակարարումների նկատմամբ: Բացի այդ, արգելքի ներքո են չորս տեսակի նյութեր (երկաթյա խողովակների տեսակներ, նրբաթիթեղ և այլն), որոնք ԱՄՆ մոտեցման համաձայն կարող են օգտագործվել ատոմային կամ հրթիռային ծրագրերում:
Միևնույն ժամանակ պետդեպարտամենտը երկարաձգել է ՌԴ-ին, Չինաստանին և եվրոպական որոշ երկրներին բացառույթունների տրամադրման ժամկետը՝ շարունակել աշխատել իրանական ատոմային օբյեկտներում, ինչը թույլ չի տա, որպեսզի Իրանը դրանք օգտագործի ատոմային այլ մշակումների նպատակով:

© AP Photo / Pablo Martinez Monsivais
США расширили санкции против Ирана, добавив в ограничительные списки строительный сектор Исламской республики и наложив запрет на поставки ряда материалов, которые могут быть использованы для ядерной и ракетной программ, говорится в распространенном в пятницу сообщении госдепартамента, передает РИА Новости.
"Госсекретарь (Майк) Помпео продолжает вводить ограничения на ядерную программу иранского режима. Это решение поможет сохранить наблюдение за гражданской ядерной программой Ирана, снизить риски распространения, ограничить возможность Ирана уменьшить "время прорыва" к обретению ядерного оружия и не допустить, чтобы режим перепрофилировал объекты с целью распространения", - сказано в документе.
Строительный сектор Ирана попал под санкции, поскольку, по мнению Вашингтона, "прямо или косвенно контролируется Корпусом стражей Исламской революции". В этой связи вводится запрет на продажу, поставку или передачу Ирану необработанных или полуобработанных металлов, графита, угля и программного обеспечения для этого сектора.
Кроме того, под запрет попадают поставки четырех видов материалов (разновидности стальных труб, фольги и т.п.), которые, по мнению США, могут быть использованы в ядерной или ракетной программах.
Одновременно госдеп продлил действие исключений, позволяющих России, Китаю и европейским странам продолжать работу на иранских ядерных объектах, что не позволит Тегерану использовать эти объекты для ядерных разработок.