Սրբապղծություն Ախալքալաքում․ արդեն երկրորդ անգամ են ավիրում նույն վանքը (լուսանկարներ)
Այս տարի, արդեն երկրորդ անգամ է Ախալքալաքի Ճգնավոր կամ Վանք կոչվող սրբատեղին տակնուվրա են արել, սրբապատկերները նորից կոտրել ու թափել:
Ինչպես հայտնում է Jnews.ge-ն, Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցու դպիր Նաիր Մելիքյանն իր ֆեյսբուքյան էջում նկարներ և տեսագրություն է տարածել, թե ինչ վիճակում է վանքը։ Նաիրն տեսագրության մեջ հորդորում է մարդկանց չկորցնել իրենց խիղճը։
Նշվում է նաև, որ երիտասարդները վանքը հավաքել և մաքրել են։
Առաջին անգամ սրբատեղին ավիրել էին սույն թվականի ապրիլ ամսին։ Այդ անգամ եկեղեցին ավիրված էին տեսել Խուլգումո գյուղի երիտասարդները, ովքեր ուխտի էին գնացել և պատահաբար տեսել սրբատեղին ավերված։
Գործի առթիվ Ախալքալաքի ոստիկանության բաժանմունքը քրեական գործ էր հարուցել։ Հետաքննություն էր սկսվել ՔՕ 259-րդ հոդվածի առաջին մասով, որը ենթադրում է «Մշակութային ժառանգությանը կամ Վրաստանի օրենսդրությամբ պաշտպանված այլ մշակութային հուշարձաններին կանխամտածված վնաս պատճառել»: Հանցանքը նախատեսում է տուգանք կամ մինչև երկու տարի ժամկետով ազատազրկում:
Հիշեցնենք, որ այս սրբատեղին 2018 թվականի մայիսի 16-ին ստացել է մշակութային ժառանգության հուշարձանի կարգավիճակ։

Святотатство в Ахалкалаки: второй раз осквернена одна и та же часовня
Уже второй раз в этом году в Ахалкалаки оскверняют маленькую часовню в ущелье так называемый Ванк или Чгнавор. Там опять все разгромили, разрезали изображения святых и разбросали, передает Jnews.ge.
В апреле текущего года в первый раз часовня была осквернена. В тот раз разгромленную часовню обнаружили молодые люди из села Хульгумо, при совершении паломничества они случайно увидели оскверненное святилище.
В связи с этим в отделении полиции Ахалкалаки было возбуждено уголовное дело. Расследование началось по 1 части статьи 259 Уголовного кодекса Грузии, которая подразумевает ''Умышленное повреждение или уничтожение памятников культурного наследия или охраняемого законодательством Грузии другого культурного наследия''. Деяние наказывается штрафом или лишением свободы на срок до двух лет.
Сегодня вечером, около 19:00 часов вечера, дпир церкви Сурб Хач Ахалкалаки Наир Меликян разместил фотографии и видео разгромленной часовни Ванк на своей странице Facebook. В видеообращении Наир призывает людей не терять совесть.
Молодые люди прибрались и расчистили часовню.
Напомним, что это святое место 16 мая 2018 года было признано недвижимым памятником культурного наследия.