Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Շվեդիայի Միջազգային զարգացման և համագործակցության նախարարի հետ
Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված նախարարական երկխոսությանը մասնակցելու նպատակով նոյեմբերի 4-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի՝ Ստոկհոլմ կատարած աշխատանքային այցը մեկնարկեց Շվեդիայի Միջազգային զարգացման և համագործակցության նախարար Փիթեր Էրիքսոնի հետ հանդիպումով։
Զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձ կատարեցին հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի: Զոհրաբ Մնացականյանը և Փիթեր Էրիքսոնն ընդգծեցին փոխադարձ պատրաստակամությունը` գործնական քայլեր ձեռնարկելու երկկողմ համագործակցության առավել ընդլայնման և հարստացման ուղղությամբ՝ հույս հայտնելով, որ երկկողմ բազմաոլորտ հարաբերությունների վերընթաց զարգացումը կհանգեցնի առավել շոշափելի արդյունքների: Այս առնչությամբ կարևորվեց տարբեր մակարդակներում առկա քաղաքական երկխոսության դինամիկայի պահպանումը, խորհրդարանական հարթակի ներուժի լիարժեք կիրառումը:
Որպես ավանդական թիրախային ուղղություններ` առանձնացվեցին նորարարության, բարձր տեխնոլոգիաների, ստեղծագործ կրթության բնագավառում փորձի փոխանակումը, առողջապահության, զբոսաշրջության ոլորտները, ինչպես նաև աղբի վերամշակման  ուղղությամբ համագործակցության խթանումը։ Զոհրաբ Մնացականյանը և Փիթեր Էրիքսոնն ուղենշեցին այլընտրանքային և վերականգնվող էներգիայի արտադրության բնագավառում համագործակցության հեռանկարները: Կարևորվեց Հայաստանի և Շվեդիայի միջև նաև մարզային փոխգործակցության խթանումը:
Նախարարներ Մնացականյանը և Էրիքսոնը կարևորեցին ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների հետ իրավական նոր հենք հանդիսացող Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը:
Նախարար Մնացականյանը Փիթեր Էրիքսոնին ներկայացրեց Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը՝ վերահաստատելով կառավարության հստակ հանձնառությունն՝ ուղղված ժողովրդավարական ինստիտուտների կարողությունների ամրապնդմանը, օրենքի գերակայության ապահովմանը և կոռուպցիայի դեմ պայքարին: Այդ գործընթացում Զոհրաբ Մնացականյանը բարձր գնահատեց Շվեդիայի կառավարության կողմից ցուցաբերված շարունակական աջակցությունը: Երկուստեք կարևորվեց Հայաստանի հետ Շվեդիայի զարգացման համագործակցության երկկողմ ծրագրի մեկնարկը:

Зограб Мнацаканян встретился с министром международного развития и сотрудничества Швеции
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян свой рабочий визит в Стокгольм для участия в министерском диалоге, посвященном 10-летию Восточного партнерства, начал  4-го ноября встречей с министром международного развития и сотрудничества Швеции Питером Эриксоном.
Как сообщили "Арменпресс" в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники детально коснулись широкого круга вопросов армяно-шведских двусторонних отношений. Зограб Мнацаканян и Питер Эриксон подчеркнули взаимную готовность предпринимать практические шаги по дальнейшему расширению и обогащению двустороннего сотрудничества, выразили надежду, что расширяющееся развитие двусторонних многоотраслевых отношений приведет к более ощутимым результатам. В связи с этим была отмечена важность сохранения динамики политического диалога на разных уровнях, полноценного использования потенциала парламентской платформы.
В качестве традиционных целевых направлений были отмечены обмен опытом в сфере инноваций, высоких технологий, творческого образования, сферы здравоохранения, туризма и также стимулирование сотрудничества в вопросе переработки мусора. Зограб Мнацаканян и Питер Эриксон наметили перспективы сотрудничества в сфере производства альтернативной и возобновляемой энергии. Была отмечена важность стимулирования регионального сотрудничества между Арменией и Швецией.
Министры Мнацаканян и Эриксон подчеркнули значение шагов по реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения - ЕС, являющегося новой правовой базой со странами-членами ЕС.
Министр Мнацаканян представил Питеру Эриксону амбициозную повестку осуществляемых в Армении реформ, подтвердил четкую приверженность правительства, направленную на укрепление возможностей демократических институтов, обеспечение верховенства закона и борьбу с коррупцией. В этом процессе Зограб Мнацаканян высоко оценил перманентное содействие правительства Швеции. Обоюдно была отмечена важность начала двусторонней программы сотрудничества между Швецией и Арменией.