Չեմ կարող դադարել անիծել հայերի նկատմամբ ցեղասպանությունը. հայտնաբերվել է Գյուլենի նամակն` ուղղված Պոլսո Հայոց պատրիարքին
TOM GRALISH / STAFF PHOTOGRAPHER
Ադանայի հանրապետական գլխավոր դատախազությունը Թուրքիայում 2016 թվականի հեղաշրջման փորձից հետո ընդդիմադիր կրոնական գործիչ, հեղաշրջման կազմակերպման համար մեղադրվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ կապված նոր կառույց է հայտնաբերել: Այս մասին տեղեկացնում է Tert.am-ը՝ հղում կատարելով Internethaber.com կայքին:
Նշվում է, որ կառույցը ստեղծվում էր գյուլենականների ազդեցությունը Թուրքիայում տարածելու համար: Կառույցի ձերբակալված անդամները զբաղվում էին կառույցի ֆինանսական հարցերով:
Կազմակերպության ձերբակալված անդամներից մեկի տանը գտել են 1965 թվականին թվագրվող նամակ՝ ուղղված այն ժամանակի Պոլսո Հայոց պատրիարք Շնորհք Գալուստյանին՝ ստորագրված Ֆեթուլլահ Գյուլենի կողմից:
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Չեմ կարող դադարել անիծել հայերի նկատմամբ 1915 թվականի մեծ ցեղասպանությունը: Ես քննադատում եմ մեր մարգարե Հիսուսի զավակների սպանությունն իրենց մահմեդական կոչող տգետների կողմից: Դրա համար Ձեզ՝ ով պատվելի, շնորհակալություն եմ հայտնում և աղոթում եմ, որ մեր հայ և հույն քաղաքացիները համերաշխությամբ ապրեն թուրք եղբայրների հետ»:
Հիշեցնենք, որ 2016-ի հուլիսի 15-ին Թուրքիայում տեղի է ունեցել ռազմական հեղաշրջման փորձ: Դրան հաջորդել են ձերբակալությունները երկրի զինված ուժերում և այլ կառույցներում, փակվել են բազմաթիվ թերթեր, կազմակերպություններ, կենտրոններ, երկրում հայտարարվել է արտակարգ դրություն: Հեղաշրջման փորձի համար Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեղադրում է «Հիզմեթ» («Ծառայություն») կրոնական շարժման հիմնադիր և իր հակառակորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենին, որը ներկայում բնակվում է ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգում:

I Cannot Stop Cursing the Genocide Committed against Armenians: Fethullah Gulen's Letter Addressed to the Armenian Patriarch of Constantinople Was Found
TOM GRALISH / STAFF PHOTOGRAPHER
Public Prosecutors Office of Adana has found a Gülen-linked organization.  It should be noted that Ankara has accused US-based Muslim cleric Fethullah Gulen of masterminding the attempted putsch in July 2016. He has denied any involvement, Tert.am reports, referring to internethaber.com.
It is said that the structure was created to spread Gulenist ideas in Turkey. Arrested members of the organization were engaged in the financial issues. In the house of one of the arrested members of the organization a letter dated 1965 was found addressed to the then Armenian Patriarch of Constantinople Shnork Galustian signed by Fethullah Gulen.
The letter, in particular, reads: “I cannot stop cursing the Great Genocide committed against the Armenian people in 1915. I criticize the massacres of our Prophet Jesus' people by those ignorant ones who call themselves Muslims.  For that, I honor you and I pray that our Armenian and Greek citizens will live in solidarity with the Turkish brothers. "