Հեղափոխության արդյունքում Հայաստանը հայտնվեց ազատ համացանց ունեցող երկրների շարքում. Փաշինյան
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է Համացանցի ազատության մասին տարեկան զեկույցը, ըստ որի Հայաստանը աննախադեպ առաջընթաց է գրանցել և Ֆրանսիայի հետ կիսում է 8-րդ հորիզոնականը: Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանը այն 3 երկրներից մեկն է, որը 2019-ին գրանցել է ամենամեծ առաջընթացը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հիշեցնեմ, որ 2017 թվականին Հայաստանը մասամբ ազատ համացանց ունեցող երկրների շարքում էր: 2018 թվականին՝ Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական, հեղափոխության արդյունքում Հայաստանը հայտնվեց ազատ համացանց ունեցող երկրների շարքում, զբաղեցնելով 13-րդ հորիզոնականը, բայց տարածաշրջանում զիջում էր Վրաստանին: Այս տարվա արդյունքներով մենք տարածաշրջանում առաջատարն ենք եւ տեղ ենք զբաղեցրել աշխարհի առաջատար երկրների ությակում:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ «Հայաստանում դրական փոփոխությունները, որոնք սկսվել են 2018թ. Թավշյա հեղափոխությամբ, շարունակվում են: Նվազել են բովանդակության սահմանափակումները և համացանցը օգտագործողների իրավունքների ոտնահարման դեպքերը: Մասնավորապես, առցանց լրագրողների նկատմամբ բռնությունները նվազել են, թվային լրատվամիջոցներն ավելի մեծ ազատություն են ստացել տնտեսական և քաղաքական ճնշումներից»,- գրել է Փաշինյանը:

В результате революции Армения оказалась в числе стран со свободным интернетом: Никол Пашинян
Международная правозащитная организация ''Freedom House'' опубликовала ежегодный доклад о свободе интернет пространства, согласно которому Армения зафиксировала беспрецедентный прогресс и наряду с Францией занимает 8-е место. Согласно докладу, Армения вошла в тройку стран, зафиксировавших в 2019 году наибольший прогресс в вопросах свободы слова, написал на своей странице в Facebook премьер-министр Никол Пашинян, передает ''Aysor.am''.
''Напомню, что 2017 году Армения входила в число "частично свободных" стран. В 2018 году в результате ненасильственной бархатной народной революции Армения оказалась  в числе стран со свободным интернетом, занимала 13-е место, но уступала в регионе Грузии. По итогам этого года мы являемся лидером в нашем регионе и заняли место в восьмерке ведущих стран мира.
Авторы доклада отмечают, что положительные изменения в Армении, которые начались в 2018 году, с бархатной революцией, продолжаются. Уменьшились ограничения содержания и случаи нарушения прав пользователей интернета. В частности, сократились случаи выражения онлайн насилия в отношении журналистов, цифровые СМИ получили большую свободу от экономического и политического давления'' - отметил премьер-министр.